• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/04/2023

Υπάρχει περίπτωση να γλιτοσω από αυτό το βασανο η θα μου πάρει την ζωή σας παρακαλώ βοηθηστε με πηρά πάρα πολλά χαπιαβεδω και 6 χρόνια έχω όλα τα σηπτοματα θέλω να ζήσω φισιολογικα ξανά αυτό με σκοτονει

23 ειδικοί απάντησαν

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας. Η θεραπεία εκλογής για κρίσεις πανικού και αγχωδεις διαταραχες είναι η θεραπεία συμπεριφοράς.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Σταδιακά και με την κατάλληλη βοήθεια θα μάθετε να μη σας επηρεάζει η κρίση πανικού και τα συμπτώματα της Μ. Χρειάζεστε να βρείτε τι είναι αυτό που τις πυροδοτεί και πως να τις διοχετεύετε σε κάτι διαφορετικό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται με ψυχοθεραπεία κάποιες φορές με ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Αναφέρετε ότι λάβατε φαρμακευτική αγωγή αλλά αν δεν έχετε κάνει ψυχοθεραπέια θα σας πρότεινα να ξεκινησετε άμεσα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οι κρισεις πανικού δεν ειναι κάτι που δεν ειναι αντιμετωπισημο. Χρειάζεται όμως ψυχοθεραπεια τακτική για να γίνει μια ολοκληρωμένη δουλεια με τον εαυτό σας με βοηθεια απο ειδικό.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Εισηγούμαι να συμβουλευτείτε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει στο να ξεπεράσετε τις κρίσεις πανικού.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας,

    Δυστυχώς δεν μας δίνετε αρκετές πληροφορίες για το τι σας συμβαίνει, αναφέρετε ωστόσο πως λαμβάνετε Ψυχιατρική (υποθέτω) αγωγή τα τελευταία 6 χρόνια.

    Παρακολουθείστε τακτικά από τον Ψυχίατρο; Στις επισκέψεις γίνεται διάλογος ή απλά σας κάνει συνταγογράφιση; Αισθάνεστε την ανάγκη να μιλήσετε περισσότερο;

    Η φαρμακευτική αγωγή είναι ένας τρόπος να διαχειριστούν τα συμπτώματα της οποιαδήποτε ψυχολογικής κατάστασης ώστε να μπορέσετε να βρείτε μια ισορροπία.

    Η αντιμετώπιση της όποιας δυσκολίας δεν σταματάει με την φαρμακευτική αγωγή. Αντιθέτως, μόλις σταθεροποιηθεί η αγωγή, τότε ξεκινάει η πραγμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Τα χάπια δεν είναι η λύση μια που δεν υπάρχει πανάκεια για την ψυχική υγεία. Θα προτείναμε για αρχή να επικοινωνήσετε με έναν πιστοποιημένο σύμβουλο ψυχικής υγείας για να σας βρειτε μαζί τι έχετε πραγματικά ανάγκη και να βρείτε το δρόμο ανάμεσα στα εμπόδια της ζωής σας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ποιο είναι αυτό το βάσανο από το οποίο θέλετε να γλιτώσετε ποια φαρμακευτική αγωγή κάνετε εδώ και έξι χρόνια και ποια είναι τα συμπτώματα που έχετε;;;;;

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Φυσικα η κριση πανικου ειναι αντιμετωπισιμη αποκλιση , καλο θα ηταν να ξεκινησετε μακρας μορφης ψυχοθεραπευτικη παρεμβαση

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Ψυχοθεραπεία συνδυαστικά με αγωγή

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα σας πρότεινα να αρχίσετε ψυχοθεραπεία

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει λόγος να υποφέρετε και να ταλαιπωρείστε τόσο πολύ-ξεκινήστε άμεσα ψυχοθεραπεία! Υπάρχουν τρόποι για να ηρεμήσετε και να βρείτε τον εαυτό σας, αλλά και μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Μην το αναβάλλετε άλλο! Χρειάζεται να κάνετε αυτό το βήμα.

    Βέττα Μαριέτα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΥΣ ΣΥΝΗΘΩΣ. Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΣΑΣ ΠΙΕΖΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΙ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αν το παλεύεται μόνος σας ειναι δύσκολο , ξεκινήστε συστηματική θεραπεία με ειδικό και θα νοιωσετε καλύτερα υπάρχουν λύσεις , αν είστε έτοιμος για αλλαγές θεραπεύεται ! Ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εκτός από τα χάπια θα πρέπει να υπάρξει ψυχολογική υστερική ώστε να μπορέσεις να απαλλαγείς από αυτά.
    Η ψυχανάλυση θα σε βοηθήσει να βρεις τον εαυτό σου και να αντιληφθείς από πού ξεκινάει αυτό το σύμπτωμα για να μπορέσεις να το διαχειριστείς.
    Να δώσεις χώρο και χρόνο σε εσένα ώστε να καταλάβεις ότι κάτι θέλει να σου πει αυτό το σύμπτωμα, ας το θέσουμε ως μια εσωτερική κραυγή βοήθειας .
    Άκουσε την και μην την προσπερνάς.
    Οι κρίσεις πανικού είναι το αποτέλεσμα όχι το αίτιο.

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Η κρίση πανικού είναι κάτι που βελτιώνεται με ψυχοθεραπεία δεν χρειάζεται να παίρνεται πολλά χάπια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Χρειάζεται η ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γειά σας!

    Φαίνεται ότι έχεται φτάσει σε απόγνωση...
    Παρ'ότι, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας, πρέπει να ξέρετε οτι οι κρίσεις πανικού, όχι μονο είναι θεραπεύσιμες αλλά ειναι για τον ψυχολόγο ότι είναι το συνάχι για τον παθολόγο!

    Η διαταραχή πανικού. μπορεί να έχει σημαντικό αντίκτυπο στη ζωή του ατόμου, οδηγώντας σε αίσθημα ντροπής, ενοχής και απομόνωσης.

    Η γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία (cognitive-behavioral therapy ή CBT στα αγγλικά) είναι η πρώτη επιλογή,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Η αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού αποκλειστικά και μόνο με φαρμακευτική αγωγή έχει αποδειχθεί ανεπαρκής. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να φανεί ιδιαίτερα αποτελεσματική στοχεύοντας στην πηγή συσσόρευσης άγχους στην ζωή σας

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • επισκεφθείτε ψυχίατρο και ψυχολόγο, οι κρίσεις πανικού θεραπεύονται, έχετε πίστη, αλλά επισκεφθείτε ειδικό

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, η ψυχοθεραπεία γνωσιακού-συμπεριφορικού τύπου έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Αν έχετε αποκλείσει όλους τους παθολογικούς παράγοντες, τότε θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή και να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να διαχειριστούν μέσα από την ψυχοθεραπεία.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά