• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 13/04/2024

Καλησπέρα, είχα 2 επεισόδια ταχυκαρδιας… πήγα στα επείγοντα και τις 2 φορές δεβ είδαν τίποτα μου έδωσαν λοπρεσορ και είχα πάρει μόνη μου ζαναξ και χαλάρωσα! Επίσης μου έδωσαν και Σαλοσπίρ! Από την μέρα εκείνη ανεβάζω συνέχεια παλμούς σαν κρίσεις πανικού (έχω ιστορικό με αγχώδεις διαταραχές)! Ξέχασα να πω το κυριότερο ότι είναι σε πρόγραμμα εξωσωματικής έκανα 2 διεγέρσεις και περιμένω να κάνω υστεροσκοπιση και εμβρυομεταφορα! Όμως εγώ έχω λίγο κατάρρευση με ταχυκαρδίες! Έβαλα 24 ώρες χολτερ αλλά θέλει παλι η καρδιολόγος 48 ώρες! Υπάρχει περίπτωση η ορμόνες να πείραξαν κάτι στο θυρεοειδή;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μόνο γιατρός θα σας σπίτι έχετε καλό είναι να σας δίνει ένας ψυχίατρος παίρνετε πολλά φάρμακα και για την εξωσωματική οπότε είναι καλό να μιλήσετε με ψυχίατρο λόγω του ότι είναι ειδικός στα φάρμακα όχι για κάτι άλλο τα φάρμακα αυτά τα αντικατάθλιπτικά ηρεμιστικά και λοιπά ο γιατρός ξέρει τι άλλη επίδραση έχει το ένα με το άλλο σε δυνδυασμο με οτι παιρνετε για την εξωσωματική ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι βρίσκεστε αντιμέτωπη με αυξημένο στρες και ανησυχία, εν μέσω της διαδικασίας της εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η εμφάνιση ταχυκαρδίας και οι ανησυχίες σχετικά με την υγεία του θυρεοειδούς σας δημιουργούν επιπλέον άγχος, το οποίο φαίνεται να εντείνεται εξαιτίας των ιατρικών διαδικασιών και των ανησυχιών σας γι' αυτές.
    Θα σας συνέστηνα να εξετάσετε τη δυνατότητα να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να λάβετε την ψυχολογική υποστήριξη που χρειάζεστε.
    Επίσης, είναι σημαντικό να συνεχίσετε να παρακολουθήστε από τον καρδιολόγο σας, ώστε να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής