• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Είναι λογικό μετά από περίπου 14 χρόνια;; να αισθάνομαι τα συμπτώματα αγοραφοβίας;; όπως την πρώτη χρονιά;;; μα γιατί;;; γιατί δεν συνηθίζει το υποσυνείδητο; επιτέλους;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Το μήνυμά σας μεταφέρει μία έντονη αίσθηση θυμού και απόγνωσης. Σαν το υποσυνείδητο να λειτουργεί εναντίον σας. Σα να σας μάχεται. Ζητάτε μία απάντηση στο αν είναι λογικό να υπάρχουν τα συμπτώματα αυτά μετά από τόσα χρόνια. Μοιάζει να έχετε κουραστεί, πολύ. Και τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, σαν να έχετε περισσότερο ανάγκη να εκφράσετε την αγανάκτησή σας, παρά να λάβετε μία απάντηση στο ερώτημά σας.

    Παρόλα αυτά, δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε πολλές πληροφορίες για να μπορώ να απαντήσω αν είναι λογικό ή όχι. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν κάτι από όλα όσα έχετε κάνει για να απελευθερωθείτε από τα συμπτώματα αγοραφοβίας δεν έχει δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η αγοραφοβία είναι μια ειδική φοβία που θεραπεύεται με γνωσιακές και συμπεριφορικές τεχνικές. Απευθυνθείται σε ψυχολόγο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Είναι δυνατόν να αισθάνεστε συμπτώματα της αγοραφοβίας ξανά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, ανάλογα με τις συνθήκες και τους παράγοντες που επηρεάζουν την ψυχική σας υγεία.
    Τα συμπτώματα μπορεί να επανεμφανιστούν ή να εντείνονται λόγω διαφόρων παραγόντων όπως ο στρες, οι αλλαγές στη ζωή ή οι συγκεκριμένες καταστάσεις που επιδεινώνουν το άγχος.
    Οι προηγούμενες εμπειρίες με τη αγοραφοβία μπορεί να αφήσουν αποτυπώματα στον ψυχισμό σας και να επηρεάζουν την αντίδρασή σας σε παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον. Το ψυχικό όργανο του ατόμου δεν ακολουθεί απαραίτητα μια συγκεκριμένη χρονική σειρά ή πρότυπο, αλλά μπορεί να αντιδράσει σε διάφορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει ψυχοθεραπευτικά, δεν ξέρω ποιος σας παρακολουθεί θεραπευτικά συμβουλευθείτε τον για να μην υποφέρετε

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπερα σας.Υπαρχουν εξαρσεις και υφεσεις. Η αναζητηση επαγγελματικης βοηθειας θα ηταν βοηθητικο στην αντιμετωπιση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου