• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Ο αδερφός μου μένει στο εξωτικό εδώ και 9 χρόνια τα πρώτα 5 χρόνια ήταν μια χαρά μετά μετά έπαθε ψυχωτικό επεισόδιο πήρε την αγωγη που του είπε ο ψυχολόγος και εδώ και 1 χρόνο δεν θέλει κανέναν ούτε τους γονείς μου ούτε εμένα ούτε τους φίλους του έχουμε πάει εκει να τον δούμε και δεν μας έχει δεχτεί μας έχει διώξει στην δουλειά του πηγενει κανονικα απλά δεν θέλει να έχει επαφές με κανένα είναι 29 χρόνων τώρα μένει στο εξωτερικό και δεν ξέρουμε πως να τον βοηθήσουμε δεν δέχετε καν να μας μιλήσει δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε ??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Να σεβαστείτε τα όρια που θέτει. Όταν θελήσει να επικοινωνήσει ακούστε τον με αποδοχή και σεβασμό. Έως τότε δείξτε του έμπρακτα την εμπιστοσύνη σας αφήνοντάς τον να διαχειριστεί την ζωή του όπως εκείνος κρίνει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να τον αφήσετε ήσυχο ίσως ? Έφυγε μακριά για κάποιο λόγο ε?? Μην τον πιέζεται ζητήσετε του μόνο να επικοινωνεί μαζί σας μια φορά την βδομάδα έστω με μήνυμα να ξέρετε ότι είναι καλά ! Δώστε του χώρο και χρόνο !!! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Το μόνο που μπορείτε να κάνετε και το οποίο δυνητικά θα μπορούσε να βοηθήσει, είναι να τον αφήσετε λίγο ελεύθερο χωρίς πιέσεις και να επικοινωνήσει εκείνος, όταν θα είναι έτοιμος. Προφανώς περνάει τη δική του φάση, όπως περνάνε πολλοί άνθρωποι και οι γύρω το μόνο που έχουν να κάνουν είναι, είτε να τον ρωτήσουν αν χρειάζεται κάτι από αυτούς ή και να τον σεβαστούν παραμένοντας για λίγο στην άκρη. Είναι ενήλικας και δυστυχώς εσείς δε χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο, πέραν από να τον αγαπάτε εσωτερικά και να τον σέβεστε. Η ελευθερία είναι αξία και δικαίωμα για όλους. Επίσης καλό θα είναι εφόσον βρίσκεται και ο ίδιος σε ψυχολόγο όπου τα π... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Δηλώστε την διαθεσιμότητά σας και δώστε χρόνο. Αν μπορείτε να επικονωνήσετε με τον γιατρό του
    προσπαθείστε το.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Από ό,τι καταλαβαίνω από την περιγραφή σας, ο αδερφός σας αντιμετώπισε ένα ψυχωτικό επεισόδιο πριν από τέσσερα και εδώ και ένα χρόνο αποφεύγει την επαφή με όλους, συμπεριλαμβανομένων των γονέων σας και εσάς.
    Καθώς πηγαίνει κανονικά στην εργασία του, φαίνεται ότι είναι λειτουργικός προς τις καθημερινές υποχρεώσεις του.
    Θα σας συνιστούσα να είστε υπομονετικοί στην υποστήριξή σας προς τον αδερφό σας. Επίσης, είναι σημαντικό να σέβεστε την επιθυμία του για απομόνωση, αλλά παράλληλα να εκφράζετε την αγάπη και τη στήριξή σας σε αυτόν. Δημιουργήστε ένα περιβάλλον όπου θα αισθάνεται ασφαλής για όποτε το θελήσει να ανοίξει και να μοιραστεί τα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής