• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Καλησπέρα σας.Ειμαι κολλημένη σε ένα στάδιο αυτοαμφισβητησης και προσωπικής ασταμάτητης κριτικής .Ειμαι πλέον σε κάτι που ήθελα παρά πολύ καιρό αλλά δεν με αφήνω να το ευχαριστηθώ και αμφιβάλλω τη προσπάθεια μου πριν καν αρχίσω.Αν επιμείνω αρκετα στο τροπο σκέψης μου ίσως γυρίσω στο πιο σίγουρο εαυτό μου αλλά πολύ εύκολα σπάει και γυρνάω στη αμφισβήτηση,το κρίψιμο και τη κατάκριση .Ολο αυτό το νιώθω ως τεράστιο βάρος και παρά πολύ κατά βλητικό μιας και νιώθω ότι δεν δινω στο εαυτό μου τη ευκαιρία να προχωρήσει και να γίνει αυτό που μπορεί αλλά το κολλαω σε παρελθοντικές θέσεις.νιωθοντας ότι δεν υπάρχω στο τώρα και είμαι το παιδί που κάποτε υπήρξα.Δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει έκανα ψυχοθεραπεία βοηθήθηκα αρκετα αλλά πλέον σε περίπτωση επαναφοράς έχει συμβεί μόνο από μενα.Οποτε τώρα δεν ξέρω τι να πιστεψω ή πως να με φέρω πίσω.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.

    Στην περίοδο που διανύουμε , το αίσθημα της αυτό-αμφισβήτησης έχει εξελιχθεί σε ένα ευρύτερο κοινωνικό φαινόμενο, λόγω του αυξανόμενου ανταγωνισμού και των αυξημένων απαιτήσεων του κόσμου. Επικρατεί η πίεση να παραμένουμε συνεχώς σε εγρήγορση, να καταφέρνουμε να προλαβαίνουμε τις ταχύτατες εξελίξεις και να μην μένουμε πίσω. Παράλληλα, οι άνθρωποι έχουνε γίνει περισσότερο επικριτικοί έναντι των άλλων, αναζητώντας μια ανέφικτη τελειότητα, ενώ παράλληλα περιμένουν το παραμικρό σφάλμα ή διάψευση ώστε να κατακεραυνώσουν τον οποιοδήποτε, έτσι ώστε να επιβεβαιωθεί για μια στιγμή το Εγώ τους.

    Επιπλέον, δεν μπορούμε ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καπετανγεώργης Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Δάφνη

  • Καλησπέρα σας,

    Η περιγραφή σας απηχεί μια βαθιά πάλη, που αντανακλά μια σύνθετη αλληλεπίδραση μεταξύ επιθυμιών, αυτοκριτικής και εμπειριών του παρελθόντος. Φαίνεται σαν να παλεύετε με μια εσωτερική σύγκρουση που έχει τις ρίζες της σε ανεπίλυτες παιδικές εμπειρίες, οδηγώντας σε επαναλαμβανόμενους κύκλους αυτοαμφισβήτησης και κριτικής.

    Από ψυχαναλυτική άποψη, αυτό το μοτίβο μπορεί να γίνει κατανοητό ως εκδήλωση ασυνείδητων συγκρούσεων και μηχανισμών άμυνας που διαμορφώνουν την αντίληψή σας για τον εαυτό σας και τις εμπειρίες σας. Ο αγώνας να απολαύσετε τα επιτεύγματα και η συνεχής αυτοκαταδίκη θα μπορούσαν να συνδέονται με εσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Ίσως χρειάζεται να δοκιμάσετε άλλη προσέγγιση στην ψυχοθεραπεία, ενδεχομένως τη Βιοθυμική ψυχοθεραπεία με εργαλείο την εσωτερική εστίαση (ύπνωση)

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Η αυτοαμφισβήτηση και η προσωπική ασταμάτητη κριτική είναι συχνά πρακτικές που μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιος, και είναι σημαντικό να τα αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα. Κατανοώ ότι αυτή η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη και εξουθενωτική για σας.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η προσωπική ανάπτυξη είναι μια συνεχής διαδικασία και ότι η αμφιβολία και η αυτοκριτική μπορεί να ανήκουν σε αυτή τη διαδικασία. Ωστόσο, είναι επίσης σημαντικό να μην επιτρέπετε, όσο το δυνατόν, σε αυτά τα συναισθήματα να ελέγχουν τις ενέργειές σας και την αυτοεκτίμησή σας.
    Θα σας συνιστούσα την επανάληψη της ψυχοθεραπείας, καθώς αυτή θα σας βοη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής