• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Καλησπέρα. Παίρνω αντικαταθληπτικά 10 χρόνια. Μετά απο μια κρίση που είχα τον Σεπτέμβρη του 22, έχω απο τότε βαρύ, θολό κεφάλι, σαν αίσθηση ζάλης, η μνήμη μου έχει γίνει πολύ κακή, δεν μπορώ να απομνημονεύσω πράγματα, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, ξεχνάω εύκολα πράγματα, δεν μπορώ συγκεντρωθώ και να ακολουθήσω συζητήσεις, η διάθεσή μου δεν είναι η καλύτερη και γενικά εχω αλλάξει πολύ και αυτό βγαίνει προς τα έξω. Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα πώς τα συμπτώματα αυτά που αναφέρω στην Αγγλική ορολογία ονομάζεται Brain fog. Έχω αλλάξει 4-5 αντικαταθληπτικά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Μόνο στην πρώτη αλλαγή απο σεροξατ που επερνα και πήγαμε σε εφεξορ. Την δευτερη βδομαδα που επερνα 1 σεροξατ των 20 και 1 εφεξορ των 75 ειδα διαφορά στο κεφάλι η οποια συνεχίστηκε και την 3η εβδομαδα για 4-5 μερες όπου είχα διακόψει το σεροξατ και το εφεξορ ηταν στα 150. Μετά απο αυτές τις μέρες με έπιασαν τα στερητικά του σεροξατ και χάθηκε ο μπούσουλας. Έκτοτε όπως ανέφερα έχω πάρει μινιτραν, σιμπαλτα και βελμπουτριν χωρις κανένα αποτέλεσμα. Έχει κανείς σας ακουστά την ορολογία brain fog ή είχατε κάποιον ασθενή σας με παρόμοια συμπτώματα; Ειλικρινά έχω απελπιστεί βλέποντας μηδενική πρόοδο 1,5 χρόνο τώρα....

3 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με τον ψυχίατρο σας να βρείτε μαζί του, τί σας βοήθησε περισσότερο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Το Brain fog δεν είναι ακριβώς ιατρικός ή επιστημονικός όρος. Είναι μια κατάσταση που χρησιμοποιείται κυρίως για να περιγράψει συμπτώματα όπως διαταραχής της σκέψης και της νοητικής λειτουργίας.
    Είναι σημαντικό να εξεταστείτε από ψυχίατρο για την αξιολόγηση και την υποστήριξή σας. Η αλλαγή φαρμάκων και δοσολογίας για να δράση μπορεί να απαιτήσει χρόνο. Ο συνδυασμός φαρμάκων και δοσολογίας μπορεί να επηρεάσουν τα συμπτώματά σας, οπότε συνιστώ να συνεχίσετε τη συνεργασία σας με τον γιατρό σας για τη καλύτερη διαχείριση της κατάστασής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ο γιατρός σας τι λέει? Όλα αυτά τα φάρμακα που αναφέρεται μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να ξέρει ακριβώς τι θα σας κάνουν και τι όχι , μιλήστε αναλυτικά με ψυχίατρο και κάντε συνεδρίες για το άγχος σας μάθετε να ηρεμείτε τον εαυτό σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος