• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/08/2023

Καλησπέρα Εδώ και δυο μήνες μετά από μια σχεση 4 χρόνων πέρασα το χειροτερο διάστημα π έχω περάσει ποτέ μου Λόγω κάποιων συνθηκών ( αύξηση εργασίας κ.α, ενδιαφερόντων άλλων π πριν δεν υπήρχαν, εισοδοσ Νέων προσώπων στη ζωή του συντρόφου μου όπως φίλοι ) ένιωσα οτι θα τον χάσω για παντε Και εκεί έπαθα το μεγάλο πατατράκ Έπαθα τέτοια εμμονή μαζί του που κατάφερα να δηλητηριάσω τον εαυτό μου Και μπήκα σε ένα τέτοιο τρυπακι Κακοδιάθεσης,έντονης στενοχώριας , άγχους , μανίας και θλίψης και να τρώγομαι Κάναμε διάφορες συζήτησεις με το ταίρι μου Είπαμε να τα αφήσουμε όλα πίσω μας αλλά εγώ δεν κατάφερα ποτε να ηρεμήσω Όμως το πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή δεν είναι ολα αυτά Είμαι διατεθειμένη να τα αφήσω πίσω μου όσο και να με κούρασαν ψυχολογικά Αυτή τη στιγμή δε ξέρω νιώθω τις τελευταίες μέρες εδώ και μια εβδομάδα δλδ ότι ξαφνικά σαν να άλλαξε κάτι μέσα μου σαν να έσπασε Ότι έφτασα στο αμήν με όλο αυτο το κλονισμό π έπαθα Και με έχει πιάσει τρελο άγχος Γιατί δε θέλω ποτεεεε να ξενερώσω με αυτόν τον άνθρωπο Ομως νιώθω αυτη τη στιγμή σαν να έχω πάθει ένα ψυχολογικό μαζί του και δεν μ αφήνει κάτι μεσα μου να χαλαρώσω και να νιώσω πάλι μαζί του οπωσ Πριν Και απ την άλλη όμως μου λείπει μέσα ατην ήμερε και στην ιδέα ότι θα πρέπει να χωρίσω χάνω τον κόσμο μου Δε ξέρω τι μου συμβαίνει Δεν τρώω καθόλου δε κοιμάμαι καθόλου καλά Είμαι σε μια διαρκή θλίψη , στεναχώρια και άγχος Θέλω κάποιον η κάτι να με βοηθήσει να δω τα πράγματα αλλιώς και να γινω όπως πριν Να διώξω αυτές τις άσχημες σκέψεις που αυτή τη στογμη με κατακλιζουν και δε μ αφήνουν να ξανά προσπαθήσω να βρω τον εαυτό μου πρώτον και Μέτα τη σχεση μου Νιώθω ότι έχω κλονιστεί ολόκληρη

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι ειλικρινά πολύ για το βάρος που κουβαλάτε. Είναι κάτι εκεί μέσα σας που επιμένει μανιωδώς, που φοβάται, που ανησυχεί, που αγχώνεται, που λυπάται - ενώ ταυτόχρονα μοιάζει να αγνοεί τελείως τη πρόθεσή σας να τα αφήσετε όλα πίσω και να κάνετε μία νέα αρχή. Κάτι έχει σπάσει μέσα σας - έχετε φτάσει στο αμήν.

    Πιστεύω ότι θα σας βοηθούσε πολύ να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία προσωποκεντρικής προσέγγισης. Θα σας δώσει όσο χώρο και χρόνο χρειάζεστε για να ξεδιπλώσετε και να ακουμπήσετε τις σκέψεις σας και να έρθετε σε καλύτερη επαφή με τον εαυτό σας και τις ανάγκες του. Παράλληλα, θα σας ενθάρρυνα να συζητήσετε μαζί με τον σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα σας πρότεινα να συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπου σε ένα πλαίσιο ασφάλειας θα μπορέσετε να εκφράσετε όλες σας τις σκέψεις και τα συναισθήματα. Αυτό θα σας επιτρέψει να βάλετε σε μια σειρά όσα σας απασχολούν και στην πορεία να κατανοήσετε σε μεγαλύτερο βάθος τις ανάγκες και τις επιθυμίες σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή. να σας βοηθήσει

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός