• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Καλημέρα σας παίρνω ζαναχ πολλά χρόνια Τώρα άρχισα να το κόβω με την βοήθεια της ψυχιάτρου αισθάνομαι κόπωση δεν έχω διάθεση και γενικά είναι πολύ δυσκολο

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η διακοπή του Xanax μετά από μακροχρόνια χρήση μπορεί να είναι πράγματι πολύ δύσκολη, καθώς το σώμα και ο νους έχουν συνηθίσει στην παρουσία του φαρμάκου. Το Xanax είναι ένας αγχολυτικός και υπνωτικός παράγοντας της ομάδας των βενζοδιαζεπινών, ο οποίος μπορεί να προκαλέσει σωματική και ψυχολογική εξάρτηση.

    Οι συνηθισμένες παρενέργειες κατά τη διαδικασία σταδιακής διακοπής περιλαμβάνουν:

    Αυξημένο άγχος ή επιστροφή του άγχους
    Αϋπνία ή διαταραχές του ύπνου
    Σωματική κόπωση και αδυναμία
    Δυσφορία και ευερεθιστότητα
    Τρόμος
    Δυσκολία συγκέντρωσης
    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι αυτές οι αντιδράσεις είναι φυσιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Η διακοπη ενος αγχολυτικου φαρμακου γινεται με σταδιακο τροπο και σε αυτην την περιοδο διακοπης ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν καποια συμπτωματα σαν και αυτα που παρουσιαζεις. Μπραβο σου που εχεις φτασει μεχρι αυτο το σημειο και στην ληξη της φαρμακοθεραπειας σου, σε περιπτωση που συνεχιστουν τα εν λογω συμπτωματα επικοινωνησε με τον ειδικο που σε εχει αναλαβει.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Είναι και αυτό στάδιο της διαδικασίας. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον ψυχίατρο σας για να του γνωστοποιηθεί οποία δυσκολία αντιμετωπίζετε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα σας πρότεινα θεραπεία προκειμένου να δείτε τους λόγους των συμπτωμάτων και την αναπλαισίωσή τους στις παρούσες συνθήκες της ζωής σας. Η φαρμακευτική αγωγή είναι βέβαια ένας τρόπος αντιμετώπισης έκτακτων καταστάσεων, αλλά η αντιμετώπιση των καταστάσεων που σας οδήγησαν στην ανάγκη λήψης zanax έχει να κάνει με τα ευρύτερα ζητήματα που αντιμετωπίζετε. Η λύση είναι στα χέρια σας, με τη βοήθεια του θεραπευτή σας. Ανοίξτε τα θέματα που σας κάνουν δύσκολη την καθημερινότητα, βρείτε τις ρίζες, ενημερώστε με τη βοήθεια του θεραπευτή σας τις αντιλήψεις που σας μπλοκάρουν και σας κρατούν μακρυά από την ήρεμη ζωή που επιθυμείτε.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με την γιατρό σας, καθώς υπάρχουν πιθανές λύσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν.

    Δήμητρα Καρυπίδη
    Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Καρυπίδη Δήμητρα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα,
    Πέρα από την βοήθεια που λαμβάνετε από την ψυχίατρο σας είναι σημαντικό να αναζητήσετε τη βοήθεια και ψυχολόγου - ψυχοθεραπευτή για να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε καλύτερα την κατάσταση σας.
    Θα σας δώσει τη δυνατότητα, ο ψυχολόγος, να εξερευνήσετε τα αίτια που οδήγησαν στην κατάσταση αυτή και θα σας παράσχει τα απαραίτητα εργαλεία για να βελτιώσετε την ψυχική υγεία σας, καθώς και θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε περεταίρω την ψυχικής σας ανθεκτικότητα, να διαχειρίζεστε το άγχους και να προσαρμόζεστε πιο ωφέλιμα για σας σε δύσκολες καταστάσεις. Ο σκοπός είναι να αποκτήσετε μια θετική αίσθηση αυτοεκτίμησης και να ανακαλύψε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σας κατευθύνει ο θεράπων ψυχίατρος τί ακριβώς πρέπει να κάνρτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • 'ισχυει, τα στερητικά είναι πολύ έντονα, συζητήστε με την ψυχίατρο σας ότι σας απασχολεί για τη σταδιακή διακοπή τους. Η κόπωση είναι από τις πιο βασικές παρενέργειες αλλά σταδιακά θα βρει ο οργανισμός σας την ισορροπία του. Να είστε σε συννενόηση με την ψυχίατρο που σας παρακολουθεί.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα σας

    Καλο θα ηταν να μιλησετε με την ψυχιατρο σας, μηπως αυτα τα συμπτωματα ειναι στα πλαισια πχ καταθλιψης και χρειαζεστε φαρμακευτικη αγωγη. σε καθε περιπτωση σιγουρα οχι ζαναχ και γενικοτερα βενζοδιαζεπινες.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος