• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/01/2024

Καλημέρα σας έχω πάθει άρρωστο φοβία Έχω καρκίνο αλλά είμαι σταθερός Όμως ότι πόνο νιώσω με πιάνει πανικός Οι εξετάσεις μου είναι καλές Ο ψυχίατρος μου έχει δώσει αγωγη εδώ και παρά πολύ καιρό όμως τελευταία ,μετά το καλοκαίρι άρχισαν οι φόβοι Πήγα καρδιολόγο όλα καλά γενικά όλα καλά Πως περνάει αυτό ;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας,
    είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι υπάρχει σταθερότητα στην κατάστασή σας και οι εξετάσεις σας μαζί με την γνωμάτευση του καρδιολόγου σας είναι καλές.
    Ωστόσο, δεδομένου ότι οι φόβοι σας έχουν επιστρέψει μετά το καλοκαίρι, θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας-ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την αρρωστοφοβία και την ανησυχία που σας προκαλεί ο κάθε πόνος που νιώθετε. Θα μπορέσετε να εξετάσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας και θα σας παρασχεθούν τα εργαλεία και οι τεχνικές για να διαχειρίζεστε αποτελεσματικότερα την ανησυχία σας. Εύχομαι ότι καλύτερο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής