• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Γεια σας,αντιμετωπιζω εδω και πολλα χρονια,χρόνια μονάξια,παντελης ελλειψη φιλων και συντροφικοτητας,με αισθηματα ανεπαρκειας,θλιψης,ντροπης και προσωπικης αποτυχιας,νιωθω πως εχω παραιτηθει απο την ζωη και δεν βρικσω καπου ικανοποιηση,δεν παιρνω απο κατι χαρα. Εχω επισκεφτει ειδικους,ψυχολογο,ψυχιατρο αλλα δεν εχω βοηθηθει ωστε να βρω ξανα το νοημα της ζωης.Η χρονια μοναξια που ειμαι αντιμετωπος μετα απο την αποφοιτηση απο το λυκειο,ειμαι αισιως 35 ετων,δεν ξερω πως να διαχειριστω ολο αυτο,με βαραινει αρκετα ψυχολογικα και πεφτω σε ενα διαρκες mood κακης διαθεσης.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ βαθιά τις προκλήσεις με τις οποίες έρχεσαι αντιμέτωπος και τα συναισθήματα που περιγράφεις είναι εντελώς ανθρώπινα και κατανοητά δεδομένων των συνθηκών. Η χρόνια μοναξιά και τα αισθήματα ανεπάρκειας μπορούν να είναι πολύ βαριά φορτία για οποιονδήποτε. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι το να ζητάς βοήθεια και να επιχειρείς να αντιμετωπίσεις αυτές τις δυσκολίες είναι ήδη ένα μεγάλο βήμα.
    Ακόμη και αν έχεις ήδη δοκιμάσει θεραπείες που δεν απέφεραν τα αποτελέσματα που ελπιζόταν, αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι πόρτες έχουν κλείσει.
    Η ψυχοθεραπεία, και ειδικά μορφές θεραπείας που εστιάζουν στην κατανόηση του βαθύτερου εαυτού και σ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Αφηγείστε μία προσωπική ιστορία μοναξιάς, χρόνιας, με έλλειψη συντροφικότητας, απουσία νοήματος και ικανοποίησης. Σαν με κάποιο τρόπο η θλίψη και η αποτυχία να αποτελούν τους συνοδοιπόρους σας στη ζωή, να καθορίζουν τον τρόπο που υπάρχετε και προσδιορίζετε τον εαυτό σας. Στη προσπάθεια να ξαναβρείτε το νόημα στη ζωή σας, έχετε επισκεφθεί πολλούς ειδικούς, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Έχετε κουραστεί και δεν ξέρετε πώς να το διαχειριστείτε.

    Θα σας πρότεινα να ξανακάνετε μία δοκιμή στη ψυχοθεραπεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αντέχετε να κάνετε άλλη μία προσπάθεια, δεδομένης και της προ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Από ψυχαναλυτική άποψη, η μακροχρόνια εμπειρία της μοναξιάς, η έλλειψη συντροφικότητας και τα συναισθήματα ανεπάρκειας και θλίψης αντανακλούν βαθιά ριζωμένους συναισθηματικούς αγώνες και ανεπίλυτες εσωτερικές συγκρούσεις. Το αίσθημα προσωπικής αποτυχίας και ντροπής πιθανότατα πηγάζει από εσωτερικευμένες πεποιθήσεις και πρώιμες εμπειρίες ζωής που έχουν διαμορφώσει την αυτοαντίληψη και τα σχεσιακά σας πρότυπα.

    Τα χρόνια μοναξιάς από το λύκειο υποδηλώνουν έναν παρατεταμένο αγώνα με τη δημιουργία ουσιαστικών συνδέσεων και την εύρεση ικανοποίησης στις διαπροσωπικές σχέσεις. Αυτές οι προκλήσεις μπορεί να έχουν τις ρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Άνοιξε το θέμα με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που να νοιώθεις ότι έχεις καλή χημεία. Θα σε βοηθήσει να βρεις τη ρίζα του κακού και να αναπλαισιώσεις την εμπειρία σου. Στη διάθεσή σου.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Γεια σας,
    Η απουσία φίλων και συντροφικότητας μπορεί να οδηγήσει σε συναισθήματα ανεπάρκειας και θλίψης. Είναι σημαντικό να αντιληφθείς πως δεν είσαι μόνος σε αυτήν την κατάσταση και πως υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίσεις αυτήν την κατάσταση. Η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας είναι ένα βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση και επικοινωνώντας με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή μπορείς να εξερευνήσεις τα συναισθήματά σου και να ανακαλύψεις τρόπους αντιμετώπισής τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μάλλον θα πρέπει να επιμείνετε να ζητάτε συμβουλές από τον ψυχίατρο σαα για νσ βρείτε λύση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός