• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/08/2023

Είμαι στεναχωρημενη και αγχωμένη πριν τον γαμο μου άλλαξα κτημα από 9.9 πήγα 19.8 σε ένα χειρότερο κτημα γιατι δεν τα βρήκα με τον ιδιοκτήτη. Νιώθω θλίψη συνέχεια συζητάω αυτό το θέμα παντού μηρικαζω και δεν αποδέχομαι ότι 19.8.2023 παντρεύομαι στο νέο κτημα ακόμα δεν έχω ακυρώσει τους συνεργάτες μου για το 9.9 τι μου συμβαίνει;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως δεν σας απασχολεί μόνο το κτήμα στο θέμα γάμος ? ή είστε άνθρωπος που αν του πάει κάτι στραβά χαλιεται και απογοητεύεται? , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν έχετε αρκετή πείρα από τη ζωή έτσι ώστε να μη στέκεστε στις κακοτοπιές

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Οι προετοιμασίες του γάμου αλλά κυρίως η αλλαγή και η μετάβαση σε ένα επόμενο στάδιο ζωής που νοηματοδοτεί ο γάμος, πολλές φορές δημιουργούν δυσφορία. Δεν είναι εύκολες οι μεταβάσεις και οι αλλαγές ακόμα κι αν είναι αλλαγές που επιθυμούμε. Αν χρειάζεστε βοήθεια στα πρακτικά και οργανωτικά κομμάτια ζητήστε από τον μελλοντικό σύζυγο, τους κουμπάρους, άλλους συγγενείς η φίλους να εμπλακούν περισσότερο και να αναλάβουν κομμάτια που εσείς τώρα νιώθετε ότι δεν μπορείτε να διαχειριστείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • εχετε αγχος και θα ειναι καλο να δειτε καποιον να το συζητησετε για να σας πει τι ειναι καταλληλο για εσας να καμετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • δεν μπορώ να σας απαντήσω με ασφάλεια απ' αυτά που μου περιγράφετε, υποθέτω άγχος έχετε. Σε κάθε περίπτωση εφόσον αυτό που έχετε δεν σας περνάει και σας χαλάει την καθημερινότητα, επισκεφθείτε έναν ειδικό να το συζητήσετε

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Η διαδικασία του γάμου συμπεριλαμβάνει διαφορά συναισθήματα και μέσα σε αυτά το άγχος. Σημαντικό είναι να αναρωτηθείτε αν είναι το κτήμα το πρόβλημα ή ίσως κάτι άλλο που καλύπτετε με την «μορφή» του κτήματος.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλέψει ώστε να ξεδιαλύνετε την κατάσταση και να πάρετε τις αποφάσεις που πρέπει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ ότι αγχώθηκα μόνο και μόνο που διάβασα το μήνυμά σας. Μόνο να φανταστώ μπορώ πώς είναι όλο αυτό για εσάς. Μιλάτε για αλλαγή ημερομηνίας, αλλαγή κτήματος που εν τέλει δεν σας αρέσει, διαφωνίες με τον ιδιοκτήτη, μόνιμο άγχος και θλίψη. Και πόσο τρομάζει αυτή η ημερομηνία, ε; "19.08.2023". Σαν εφιάλτης μοιάζει. Σαν ένα ασταμάτητο τρένο που πλησιάζει. Υποθέτω πως δεν φανταζόσασταν έτσι την ημερομηνία του γάμου σας.

    Ρωτάτε τί σας συμβαίνει. Εφόσον δεν σας γνωρίζω, δεν μπορώ να πω με ακρίβεια τί μπορεί να σας συμβαίνει. Αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι βρίσκεστε σε μία κατάσταση που δεν περνάτε καθόλου κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα