• Καρκίνος Ουροδόχου Κύστης
  • Υποβλήθηκε 22/11/2022

Αν ο όγκος (το θηλωμα) που αφαιρείται είναι καλοηθες, τότε δεν είναι καρκίνος;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι δεν είναι καρκίνος εφόσον το θηλωμα είναι καλοηθες

    Διαλυνάκης Χαράλαμπος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Κυψέλη

  • Με τον όρο θήλωμα συνήθως αναφερόμαστε σε κακοήθειες του ουροποιητικού συστήματος. Κάτω του 1% περιπτώσεις μπορεί να είναι καλοήθεις καταστάσεις.
    Μετά από κάθε εκτομή όγκου η ιστολογική εξέταση μας επιβεβαιώνει αν είναι καρκίνος ή όχι.
    Αν η ιστολογική μας δώσει καλοήθες αποτέλεσμα, τότε δεν είναι καρκίνος.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Καλοήθεις όγκοι στη κύστη είναι σπάνιοι και όντως λέγονται θηλώματα.Όμως συνήθως οι Ουρολόγοι ονομάζουμε χάριν συντομίας τους θηλωματώδεις όγκους "θηλώματα", οι οποίοι είναι μεν κακοήθεις, αλλά στα αρχικά στάδια έχουν καλή πορεία και μεγάλα ποσοστά ίασης

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Τα μορφώματα της ουροδόχου κύστης πρεπεί να αφαιρούνται και να στέλνονται για ιστολογική εξέταση και με αυτό τον τρόπο καθορίζεται αν είναι καλοήθη ή κακοήθη. Εάν στην ιστολογική ένα μόρφωμα καθοριστεί ως καλόηθες τότε δεν είναι καρκίνος.

    Σπανός Νίκος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Καλλιθέα

  • Ολα τα θηλωματα πρεπει να αφαιρεθουν, και ενας Ιστοπαθολογος κρινει τι ειδος καρκινου ειναι. Υπαρχουν μορφωματα που ειναι καλοηθες ομως.

    Μαδιάς Ηλίας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Αν η ιστολογική εξέταση (βιοψία), χαρακτηρίζει το εξαιρεθέν θήλωμα ως καλόηθες, τότε δεν είναι καρκίνος

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα θηλώματα τις πιο πολλές φορές είναι καρκινικές βλάβες - όχι πάντα. Η βιοψία δίνει την απάντηση. Σχετκά με την ερώτηση σας δίνετε την απάντηση μόνος σας: αν μιλάμε για καλοήθη όγκο προφανώς δεν έχουμε να κάνουμε με καρκίνο. Ελπίζω να βοήθησα.

    Σταβάρας Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το μόρφωμα που αφαιρείται από την κύστη αξιολογείται από τον παθολογοανατόμο για το πως/πόσο επεκτείνεται στο χώρο και στους χιτώνες της κύστης καθώς και από το πόσο επιθετικό είναι. Γενικά όλοι οι όγκοι κύστεις ειναι καοκήθεις δηλαδή είναι καρκίνος. Όμως υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς που είναι ελάχιστα επιθετικοί όμως σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηριστούν καλοήθεις. Ένα θήλωμα πάντα είναι κακόηθες και καρκίνος και γι'αυτό θέλει το λιγότερο παρακολούθηση και περεταίρω μπορεί να απιτείται συμπληρωματική θεραπεία εγχύσεων BCG (ανοσοτροποποιητική θεραπεία)

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ο καρκίνος της ουροδόχου κύστεως ονομάζεται θήλωμα. Δεν είναι καλοήθης όγκος.

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Θήλωμα Καλοηθες δεν υπάρχει ,το ποσό επικιδνυνο είναι το προσδιορίζει η βιοψία του.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • TA ΘΗΛΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΡΟΘΗΛΙΑΚΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Τα θηλώματα ως Ιστοπαθολογική διάγνωση ορίζονται ως νεοεξεργασία του Ουροθηλίου ( κακοήθεια) τα οποία όμως διαφοροποιούνται σε
    1) καλής πρόγνωσης ( χωρίς διηθητική ανάπτυξη ) ή αλλιώς Low grade ( χαμηλής διαφοροποίησης) και τα
    2)κακής πρόγνωσης ( με δυνατότητα διήθησης στον υποβλεννογόνιο χώρο προς τον μυϊκό χιτώνα της κύστης) High grade ( Υψηλής διαφοροποίησης).
    Ως εκ τούτου τα θηλώματα θεωρούνται κακοήθη νοσήματα του Ουροθηλίου και χρείζουν επαγρίπνυσης και σωστής κι έγκαιρης αντιμετώπισης

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Είναι πολυ σπάνιο
    Συνήθως είναι καρκίνος χαμηλής κακοήθειας

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Όχι δεν είναι . Υπάρχουν και καλοήθη θηλώματα .

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Εν γένει, κάτι που χαρακτηρίζεται ως καλόηθες, δεν είναι καρκίνος. Στην περίπτωση του καρκίνου χρησιμοποιούμε τον όρο "κακοήθεια".

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Το θήλωμα τοης ουροδόχου κύστης είναι κατά κανόνα κακόηθες. Υπάρχει όμως μία κατηγορία θηλώματος η οποία αναπτύσσεται επιφανειακά. Σε παλαότερες κατηγοριοποιήσεις (μέχρι το 1997) τη θεωρούσαμε καλοήθη. Τώρα πλέον όλα τα θηλώματα της ουροδόχου κύστης είναι κακοήθη. Βέβαια υπάρχουν επιφανειακά θηλώματα χαμηλής επιθετικότητας τα οποία στη συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών θα εξελιχθούν χωρίς να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα.
    Σε κάθε περίπτωση ο ουρολόγος θα κρίνει και από άλλους παράγοντες (αριθμός θηλωμάτων, μέγεθος αυτών, διήθηση κ.α) τη συχνότητα της παρακολούθησης του ασθενούς αναλόγως της επικινδυνότητας επανεμφάνισης της νόσου.

    Πισιώτης Νικόλαος

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βύρωνας