• Urinary Bladder Cancer
  • Submitted on 22/11/2022

Αν ο όγκος (το θηλωμα) που αφαιρείται είναι καλοηθες, τότε δεν είναι καρκίνος;

16 specialists answered

  • Ναι δεν είναι καρκίνος εφόσον το θηλωμα είναι καλοηθες

    Διαλυνάκης Χαράλαμπος

    Urologist - Andrologist

    Kypseli

  • Με τον όρο θήλωμα συνήθως αναφερόμαστε σε κακοήθειες του ουροποιητικού συστήματος. Κάτω του 1% περιπτώσεις μπορεί να είναι καλοήθεις καταστάσεις.
    Μετά από κάθε εκτομή όγκου η ιστολογική εξέταση μας επιβεβαιώνει αν είναι καρκίνος ή όχι.
    Αν η ιστολογική μας δώσει καλοήθες αποτέλεσμα, τότε δεν είναι καρκίνος.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • Καλοήθεις όγκοι στη κύστη είναι σπάνιοι και όντως λέγονται θηλώματα.Όμως συνήθως οι Ουρολόγοι ονομάζουμε χάριν συντομίας τους θηλωματώδεις όγκους "θηλώματα", οι οποίοι είναι μεν κακοήθεις, αλλά στα αρχικά στάδια έχουν καλή πορεία και μεγάλα ποσοστά ίασης

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Τα μορφώματα της ουροδόχου κύστης πρεπεί να αφαιρούνται και να στέλνονται για ιστολογική εξέταση και με αυτό τον τρόπο καθορίζεται αν είναι καλοήθη ή κακοήθη. Εάν στην ιστολογική ένα μόρφωμα καθοριστεί ως καλόηθες τότε δεν είναι καρκίνος.

    Σπανός Νίκος

    Urologist - Andrologist

    Kallithea

  • Ολα τα θηλωματα πρεπει να αφαιρεθουν, και ενας Ιστοπαθολογος κρινει τι ειδος καρκινου ειναι. Υπαρχουν μορφωματα που ειναι καλοηθες ομως.

    Madias Ilias

    Urologist - Andrologist

    Metamorfosi

  • Αν η ιστολογική εξέταση (βιοψία), χαρακτηρίζει το εξαιρεθέν θήλωμα ως καλόηθες, τότε δεν είναι καρκίνος

    ΓΚΙΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Platia Mavili

  • Τα θηλώματα τις πιο πολλές φορές είναι καρκινικές βλάβες - όχι πάντα. Η βιοψία δίνει την απάντηση. Σχετκά με την ερώτηση σας δίνετε την απάντηση μόνος σας: αν μιλάμε για καλοήθη όγκο προφανώς δεν έχουμε να κάνουμε με καρκίνο. Ελπίζω να βοήθησα.

    Stavaras Hristos

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Το μόρφωμα που αφαιρείται από την κύστη αξιολογείται από τον παθολογοανατόμο για το πως/πόσο επεκτείνεται στο χώρο και στους χιτώνες της κύστης καθώς και από το πόσο επιθετικό είναι. Γενικά όλοι οι όγκοι κύστεις ειναι καοκήθεις δηλαδή είναι καρκίνος. Όμως υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς που είναι ελάχιστα επιθετικοί όμως σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηριστούν καλοήθεις. Ένα θήλωμα πάντα είναι κακόηθες και καρκίνος και γι'αυτό θέλει το λιγότερο παρακολούθηση και περεταίρω μπορεί να απιτείται συμπληρωματική θεραπεία εγχύσεων BCG (ανοσοτροποποιητική θεραπεία)

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Ο καρκίνος της ουροδόχου κύστεως ονομάζεται θήλωμα. Δεν είναι καλοήθης όγκος.

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • Θήλωμα Καλοηθες δεν υπάρχει ,το ποσό επικιδνυνο είναι το προσδιορίζει η βιοψία του.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • TA ΘΗΛΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΡΟΘΗΛΙΑΚΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Τα θηλώματα ως Ιστοπαθολογική διάγνωση ορίζονται ως νεοεξεργασία του Ουροθηλίου ( κακοήθεια) τα οποία όμως διαφοροποιούνται σε
    1) καλής πρόγνωσης ( χωρίς διηθητική ανάπτυξη ) ή αλλιώς Low grade ( χαμηλής διαφοροποίησης) και τα
    2)κακής πρόγνωσης ( με δυνατότητα διήθησης στον υποβλεννογόνιο χώρο προς τον μυϊκό χιτώνα της κύστης) High grade ( Υψηλής διαφοροποίησης).
    Ως εκ τούτου τα θηλώματα θεωρούνται κακοήθη νοσήματα του Ουροθηλίου και χρείζουν επαγρίπνυσης και σωστής κι έγκαιρης αντιμετώπισης

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Είναι πολυ σπάνιο
    Συνήθως είναι καρκίνος χαμηλής κακοήθειας

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Όχι δεν είναι . Υπάρχουν και καλοήθη θηλώματα .

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Urologist - Andrologist

    Polichni

  • Εν γένει, κάτι που χαρακτηρίζεται ως καλόηθες, δεν είναι καρκίνος. Στην περίπτωση του καρκίνου χρησιμοποιούμε τον όρο "κακοήθεια".

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Urologist - Andrologist

    Agia Paraskevi

  • Το θήλωμα τοης ουροδόχου κύστης είναι κατά κανόνα κακόηθες. Υπάρχει όμως μία κατηγορία θηλώματος η οποία αναπτύσσεται επιφανειακά. Σε παλαότερες κατηγοριοποιήσεις (μέχρι το 1997) τη θεωρούσαμε καλοήθη. Τώρα πλέον όλα τα θηλώματα της ουροδόχου κύστης είναι κακοήθη. Βέβαια υπάρχουν επιφανειακά θηλώματα χαμηλής επιθετικότητας τα οποία στη συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών θα εξελιχθούν χωρίς να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα.
    Σε κάθε περίπτωση ο ουρολόγος θα κρίνει και από άλλους παράγοντες (αριθμός θηλωμάτων, μέγεθος αυτών, διήθηση κ.α) τη συχνότητα της παρακολούθησης του ασθενούς αναλόγως της επικινδυνότητας επανεμφάνισης της νόσου.

    Pisiotis Nikolaos

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Vironas