• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/12/2023

Όχι οι σκέψεις απλά περνάνε δεν είναι κατι που θα έκανα αλλά μου έρχεται και σκέψη είναι ένας γρήγορος τρόπος αντίο χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εσύ κάτι για να πεις αντίο στην ζωή .Γιατι δεν βλέπω τι ζωή ως κάτι θετικό αλλά ως κάτι που έγινε και πρέπει να προχωράω χωρίς να ξέρω τον λόγο αλλά δεν μπορώ να κάνω κατι για να φύγω επειδή δεν θέλω για κανένα λόγο οι άνθρωποι γύρω μου που με αγαπάνε και αγαπώ να πληγωθούν αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι και αυτές τις σκέψεις που είχα αναφέρει κι το ότι με το φυσικό τρόπο κάπως της ζωής ην ηλικία θα φύγουν πριν από μένα και δεν το αντέχω οχι όλοι αλλά και πάλι δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω αλλά δεν είναι κάτι που θα ήθελα να ζήσω περάσω να το δω .

8 ειδικοί απάντησαν

  • Οι σκέψεις είναι ένας φυσιολογικός τρόπος να εξερευνήσουμε και να επεξεργαστούμε τα συναισθήματά μας.
    Η ζωή μπορεί να φαίνεται δύσκολη και αβέβαιη σε διάφορες στιγμές, όμως ακόμα και σε αυτές τις δύσκολες στιγμές, υπάρχουν πάντα πιθανότητες και ευκαιρίες για ανάπτυξη και ευημερία.
    Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε την βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας που θα μπορούσε να σας υποστηρίξει και να σας βοηθήσει.
    Μέσω συνεδριών, ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε πιο αποτελεσματικά τις σκέψεις που σας απασχολούν. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να ανακαλύψετε νέες προοπτικές και τρόπους αντιμετώπισης
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αγαπητε/η καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς, για να γράφεις εδώ ανώνυμα, σε κάποιους αγνώστους τα εσώψυχα σου. Αν μου επιτρέπεις, και με κάθε σεβασμό, τίποτε δεν μένει ίδιο στο πέρασμα του χρόνου. Και τα άσχημα γεγονότα, συναισθήματα, σκέψεις και τα όμορφα αντίστοιχα είναι προσωρινά. Στη ζωή δεν έχουμε καμία διαβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά, εμείς με τις δικές μας δυνάμεις και με τη συνεργασία των άλλων ανοίγουμε το δρόμο μας. Στο χέρι μας είναι να δούμε τι θα κάνουμε με αυτό που μας φέρνει η ζωή. Υπάρχει και σημαντική πιθανότητα να ζήσουμε χαρούμενα γενογότα να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε, να διασκεδάσουμε και να αναπτυχθούμε και να ερωτευτού... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πρέπει να μιλήσετε άμεσα με ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι κάποιες σκέψεις σας σας εμποδίζουν να βρείτε ευχαρίστηση και νόημα στη ζωή σας. Θα σας βοηθούσε πάρα πολύ να μοιραστείτε αυτές τις σκέψεις που σας στεναχωρούν με μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια ώστε να καταλάβετε για ποιο λόγο κυριαρχούν αυτές οι σκέψεις και όχι άλλες. Το ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο θα σας επιτρέψει να επεξεργαστείτε αυτές τις σκέψεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορέσετε να τις αντιμετωπίσετε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Ας μην ξεχνάμε πως είμαστε πλάσματα του ΘΕΟΎ με αιώνια προοπτική. Μας εφοδίασε με όλα τα απαραίτητα για να βρούμε τον εαυτό μας, να τον κάνουμε πάλι δική Του Εικόνα καθαρίζοντάς τον από τα πάθη με τη βοήθειά Του και να χαρούμε την αιωνιότητα μέσα στο Φώς Του. Καλά Χριστούγεννα!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Χρειαζεστε βοηθεια απο καποιον που θα σας ακουσει και θα σας δωσει την καταλληλη συμβουλη ή αγωγη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεστε αμεση ιατρική φροντίδα απευθυνθείτε σε νοσοκομείο ή δομή ψυχικής υγείας καθώς και να μιλήσετε σε κάποιο δικό σας να σας έχει στον νου του, έχετε μια πολύ μηδενιστική οπτική για την ζωή που είναι ανησυχητικη , μιλήστε για ότι σας απογοήτευσε τόσο πολύ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να συζητήσετε όλα αυτά που σας απασχολούν και να βρείτε λύσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός