• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

καλησπερασασ ειμαι 13 χρονων και περιπου ενα 1.60 και φτασει 70 κιλα πωσ μπορω να τα χασω ;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μεγαλωνοντας εχοντας μια μη καθιστικη ζωη θα φυγουν

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • αρχικά συζητάς το θέμα με τους γονείς σου , και μπορείς να ζητήσεις να απευθυνθείτε σε κάποιο διατροφολόγο. θα πρέπει όμως να εκφράσεις αυτό που σε προβληματίζει!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Χρειάζεται ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής με όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και άσκηση με στόχο το φυσιολογικό βάρος με βάση τα χαρακτηριστικά σας!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας,
    θα χρειαστείτε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής, το οποίο πρέπει να προκύψει μετά από λεπτομερή εξέταση. Η ιδιαιτερότητα αυτής της ηλικίας είναι οτι συνεχίζετε ακόμα να αναπτύσσεστε γιαυτό και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Θα μπορούσατε επίσης να συνδυάσετε αυτή την προσπάθεια με ηλεκτροβελονισμό και άσκηση.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λόγω του ότι είστε στην ανάπτυξη, η διατροφή σας θα πρέπει να είναι αρκετά ισορροπημένη, να έχει ποικιλία και να μην είναι περιοριστική. Το καλύτερο και το πιο ασφαλές που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ένα πτυχιούχο Διαιτολόγο έτσι ώστε να σας φτιάξει ένα πρόγραμμα ακριβώς για τις ανάγκες σας.

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα! Ακολούθησε αυτές τις συμβουλές για να βοηθηθείς στην απώλεια βάρους:

    Υγιεινή Διατροφή: Επικεντρώσου σε φρέσκα φρούτα, λαχανικά, ολικά σιτηρά, πρωτεΐνες χαμηλής περιεκτικότητας λίπους (όπως πουλερικά, ψάρια, φασόλια και γαλακτοκομικά με χαμηλή περιεκτικότητα λίπους) και υγιεινά λιπαρά όπως τα αβοκάντο. Περιόρισε την κατανάλωση ανθρακούχων που περιέχουν απλά σάκχαρα, όπως γλυκά, αναψυκτικά και αρτοσκευάσματα.

    Μείωση θερμίδων: Προσπάθησε να μειώσεις την κατανάλωση θερμίδων μέσω της μείωσης των μερίδων σου και της επιλογής υγιεινών τροφών.

    Άσκηση: Βρες μια δραστηριότητα που σου αρέσει, όπως ποδηλασία, κολύμβη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα κορίτσι μου!! Θα πρέπει να πας με την μητέρα σου ή τον πατέρα σου σε κάποιον διαιτολόγο να σου βγάλει ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής για εσένα. Δεν μπορώ να σου δώσω κάτι από εδώ. Να είσαι καλά!

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα!Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον Διατροφολόγο της περιοχής σου ώστε να σε βοηθήσει στην απώλεια του βάρους αλλά και να σε εκπαιδεύσει πως να τρως σωστά !

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε λιπαρά, ζάχαρη και αλάτι. Να υπάρχει ποικιλία τροφών από όλες τις ομάδες τροφών ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις. Η διατροφή σας θα πρέπει επίσης να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, καλά λιπαρά, υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη. Να τρώτε μικρά και συχνά γεύματα και όχι πολύ αργά το βράδυ, ώστε και ο μεταβολισμός σας να είναι πιο ενεργός. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί με ζύγισμα και λιπομετρηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα για την αξιολόγηση του μετα... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα χρειαστείτε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα διατροφικής εκπαίδευσης και καθοδήγησης, δεδομένου του ότι είστε νεαρός έφηβος.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος