• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/02/2024

Καλησπέρα,δυστυχώς αντιμετωπίζω χρόνια μοναξιά,δεν έχω φίλους καθόλου,νιώθω συνέχεια ότι με απορρίπτουν η ότι με προσπερνούν,βλέπω ότι σχεδόν όλοι γύρω μου έχουν μια κανονική ζωή,σχέσεις,φίλους,ταξίδια,διακοπές,διασκέδαση,δραστηριότητες,δεν με γεμίζει τίποτε από τη ζωή,στα 36 μου χρόνια νιώθω απελπισία,ότι δεν μπορεί τίποτε να με βοηθήσει,έχω κάνει κάποιες προσπάθειες για ψυχοθεραπεία αλλά δεν με βοηθάει και όχι δεν φταίει ο θεραπευτής γιατι έχω δοκιμάσει και άλλους χωρίς αποτέλεσμα για εμένα,κουράστηκα να πληρώνω.Μενω με τους γονείς λόγω οικονομικής αδυναμίας να μείνω μόνος μου,η μητέρα είναι χειριστικη σε όλα,ο πατέρας είναι αυστηρός και καθόλου συναισθηματικός,είμαι απογοητευμένος. Αυτή την περίοδο έχω ξεκινήσει ψυχαναλυτική ομαδική θεραπεία,δεν εκφραζομαι εύκολα και πιέζομαι όταν πρέπει να μιλήσω για καταπιεσμένα συναισθήματα.Η δουλειά που κάνω με αγχωνει,δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι πιο ενδιαφέρον για εμένα. Δεν ξέρω τι να κάνω,η ζωή μου είναι στάσιμη από τα 20,ντρέπομαι που έχω μείνει τόσο πίσω σε προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Πάνω από όλα δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεστε για κάτι. Περνάτε δύσκολα, για κάποιο λόγο τα περνάτε και οι προσπάθειες που έχετε κάνει φαίνεται να μην έχουν αποδόσει. Μην τα βάζετε με τον εαυτό σας. Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε απλά αυτό μπορεί να μην είναι αποτελεσματικό μερικές φορές. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας είναι σαν ένα ταξίδι που θα έχει και τις δυσκολίες.της γιατί μπορεί να βγουν δυσφορικα συναισθήματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε αλλά μόνο έτσι θα τα ξεπεράσουμε. Ταυτόχρονα προσπαθούμε να δούμε και νέους τρόπους πιο αποτελεσματικούς να αντιμετωπίζουμε τα οποία προβλήματα έχουμε για ... Διάβασε περισσότερα

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Αφού είστε σε ομαδική πείτε όλα αυτά που γράφετε εδώ εκεί στην ομάδα σας ! Η ζωή θέλει θάρρος και θράσος τίποτα δεν μας χαρίζεται τα πάντα είναι στο χέρι μας να τα κατακτήσουμε με αγώνα ! Όλοι μας !!!! Θάρρος λοιπόν και πολύ θράσος!! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Λυπάμαι που το ακούω και σίγουρα δεν είναι καλή κατάσταση. Δεν φταις εσύ αν νιώθεις έτσι, και οποιοσδήποτε με αυτή την οικογενειακή δυναμική θα ένιωθε το ίδιο. Οι γονείς που δεν θεράπευσαν το τραύμα τους καταλήγουν να μεταδίδουν το τραύμα στις επόμενες γενιές και να ενεργούν με έναν πολύ αγενή τρόπο, δημιουργώντας περισσότερα τραύματα και αρνητικά συναισθήματα. Τώρα πρέπει να μάθεis πώς να δημιουργείs μια υγιή και στοργική σχέση με τον εαυτό σou και με τους άλλους, να γνωρίσeis τον εαυτό σou και τι θέλεis πραγματικά στη ζωή σou και να βάζεis όρια όταν κάτι δεν είναι ευθυγραμμισμένο. Φαίνεται ότι πολλά πράγματα στη ζωή σou δεν ευθυγραμμίζονται... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Καταλαβαίνω πλήρως πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που βιώνετε αυτήν τη στιγμή και θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι δεν είστε μόνος/η σας σε αυτό. Το αίσθημα μοναξιάς και απογοήτευσης από τη ζωή μπορεί να είναι βαρύ φορτίο να φέρει κανείς μόνος του. Είναι θετικό που έχετε αναζητήσει βοήθεια μέσω ψυχοθεραπείας και ομαδικής θεραπείας, καθώς αυτό δείχνει δέσμευση για αλλαγή και ανάκαμψη.

    Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι η πορεία αυτή δεν είναι πάντα εύκολη ή γρήγορη. Αυτή η διαδικασία μπορεί να απαιτήσει χρόνο και αφοσίωση. Επίσης, η εμπειρία που έχετε από διάφορες μορφές θεραπείας μπορεί να είναι διαφορετική από τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γδοντάκη Μαρία

    Ψυχολόγος - Συστημική Θεραπεύτρια - Business & Wellbeing Coach

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Μπράβο σας που ξεκινήσατε ομαδική θεραπεία. Δείχνετε απογοητευμένος. Προσπαθήστε να βρείτε κίνητρο να βγαίνετε έξω και να επικοινωνείτε σιγά σιγά με ανθρώπους που έχετε το θάρρος να μιλήσετε. Σας εύχομαι όλα να πάνε όπως επιθυμείτε με επιμονή και θέληση.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Να συνεχίσετε οπωσδήποτε την ομάδα που έχετε ξεκινήσει, μπορεί να δυσκολεύεστε αλλά σε βάθος χρόνου θα σας βοηθήσει. Συζητήστε στην ομάδα όσα σας δυσκολεύουν, η ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνο και δέσμευση, δεν είναι πάντα εύκολη διαδικασία αλλά αν δεν αναλάβεται την ευθύνη δεν μπορεί να αλλάξει η ζωή σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας! Το ότι οι γύρω σας δείχνουν να έχουν σχέσεις φίλους κλπ, δε σημαίνει ότι είναι και αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Προσθετικά, φίλοι που συνήθως διατηρούν σχέσεις από παιδικά χρόνια, μοιάζουν σαν ένα δωμάτιο με κλειστά παράθυρα και πατζούρια, που δεν έχει φρέσκο αέρα για το καινούργιο. Την απάντηση, θεωρώ πως τη δίνετε από μόνος σας στο δεύτερο σκέλος της . Πιστέψτε με υπάρχει σοβαρό θέμα στην Ελλάδα με το κομμάτι οικογένεια, με τα είδη της θεραπείας, τα άτομα που είναι θεραπευτές, ακόμα και ο τρόπος εμπορευματοποίησης της ψυχικής υγείας,. Σεβαστά όλα, ωστόσο υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Τις ακ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα, με μία γρήγορη ανάγνωση των γραφόμενών σας, φαίνεται η ανάγκη για εναν ολικό επαναπροσδιορισμό της ζωής σας σε πρακτικό πλαίσιο συμπεριφορών και τη δημιουργία ενός νέου τρόπου σκέψης και δράσης κάτι που συστήματα όπως το NLP μπορούν να βοηθήσουν.

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί