• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/10/2023

Καλησπέρα σας, μετά από συμβουλή του γιατρού μου, αποφάσισα να ξεκινήσω συμπλήρωμα διατροφής με ινοσσιτολη, για τον ΣΠΩ. Ποια ώρα πρέπει να λαμβάνουμε το συμπλήρωμα ώστε να γίνεται καλύτερη απορρόφηση;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ακολουθείτε τίς οδηγίες που σας δόθηκαν από τον θεράποντα ιατρό σάς.
    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δρομολογησετε την πρώτη σάς συνεδρία μαζί μας.
    Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε.
    Είμαστε στην διάθεση σάς.
    Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η ινοσιτόλη είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διαχείριση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών.
    Ωστόσο, δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που είναι απολύτως απαραίτητο να τη λαμβάνετε για καλύτερη απορρόφηση.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι που λαμβάνουν ινοσιτόλη το κάνουν διάσπαρτα κατά τη διάρκεια της ημέρας, συνήθως με τα γεύματα τους, για να διατηρήσουν σταθερά τα επίπεδα του συμπληρώματος στον οργανισμό τους.

    Παρ' όλα αυτά, είναι σημαντικό να ακολουθήσετε τις συστάσεις του γιατρού ή του διαιτολόγου σας σχετικά με τη δοσολογία και το πώς να λαμβάνετε το ινοσιτόλη. Συνήθως, οι ει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Μπορείτε να λαμβάνεται το συμπλήρωμα οποιαδήποτε ώρα της ημέρα. Ωστόσο για την βέλτιστη απορρόφηση θα σας συστήναμε να το πάρετε με άδειο στομάχι, το πρωί ή μισή ώρα πριν το γεύμα.

    Δρ. Παπαλαζάρου Αναστάσιος & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • αυτό θα το συνεννοηθείτε με το γιατρό που σας τα σύστησε, κάθε συμπλήρωμα έχει διαφορετική συμπεριφορά. Διαβάστε το φύλο οδηγιών και εάν δεν κατατοπιστείτε επικοινωνήστε με το γιατρό σας!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Ανάλογα τα συμπληρώματα που λαμβάνουμε

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας, καλό είναι να ρωτήσετε τον φαρμακοποιό σας ή τον γιατρό που σας το έχει συστήσει.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Μετά από αναζήτηση στη βιβλιογραφία δεν βρήκαμε κάποια συσχέτιση της ώρας που λαμβάνεται το συμπλήρωμα με θετικές επιδράσεις στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Κάποιες συσκευασίες αναφέρουν (ανάλογα και την δοσολογία) το πρωί και το βράδυ πριν το φαγητό ως συνιστώμενη ώρα. Σε κάθε περίπτωση, θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε τον γιατρό ή τον φαρμακοποιό σας.

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας η ινοσιτολη είθισται να λαμβάνεται μετά το βραδινό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Γεια σας,
    Συστήνεται η πρόσληψη του συμπληρώματος να γίνεται είτε νωρίς το πρωί, είτε το μεσημέρι ή το βράδυ, ανάλογα με το πρόγραμμά σας, και 2 ώρες πριν ή 2 ώρες μετά από τα κυρίως γεύματα (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό), ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη απορρόφηση.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν είναι με μελατονινη καλό είναι να τη λαμβάνετε βράδυ προ ύπνου. Αν δεν έχει μελατονινη μπορείτε να τη λάβετε ότι ώρα Θέλετε. Αν έχει κ φυλικο οξύ μπορειτε να τη λάβετε νωρίς στην ημέρα μέχρι μεσημέρι

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Η δοσολογία για το συμπλήρωμα ινοσιτολης μπορεί να κυμαίνεται από 0,5 γρ με 2 γρ ανά ημέρα, ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ατόμου και αυτό θα σας το καθορίσει ο γιατρός σας. Καλό θα είναι μαζί με το συμπλήρωμα ινοσιτολης να καταναλώνονται τροφές όπως ολικής άλεσης προϊόντα, μαύρο ρύζι, κόκκινη φακή, κόκκινα φρούτα, πράσινα λαχανικά, κινόα, πλιγούρι, ξηροί καρποί πχ καρύδια, φασόλια ώστε να υπάρξει βέλτιστη απορρόφηση από τον οργανισμό σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι