• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπερα σας και καλη χρονια ! Ειμαι μαμα χωρισμενη με 2 παιδακια ενα 9 κ ενα 3 μιση επεστρεψα στο πατρικο μου γιατι ειμαι ανεργη εχω ιστορικο με μεγαλες κρισεις πανικου και ποναω σωματικα χωρις να εχει βρεθει κατι παθολογικο η ζωη εδω ειναι περιεργη γτ μενω σε χωριο δεν εχω καποιο τροπο να ξεφευγω λιγο ο νεος μου συντροφος παιρνει κ εκεινος χαπια αντικαταθλιπτικα με αγωγη βεβαια αισθανομαι περιεργα και παρολο π ειμαι ερωτευμενη κ εκεινος ειναι καποιες φορες ξαναπαθαινω κρισεις με διαφορες μορφες τις προαλλες πηρα μισο ζαναξ και νιωθω οτι με.βοηθησε να σημειωσω οτι δεν εχω τη δυνατοτητα για ψυχολογο λογω χρηματων πως μπορω να βοηθηθω ? Φοβαμαι πολυ

11 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Εάν δεν μπορείτε να πάτε σε κάποιον ιδιώτη ψυχολόγο, μπορείτε να ρωτήσετε σε έναν δημόσιο νοσοκομείο και να μην πληρώσετε χρήματα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μονή σας δεν γίνεται αν γινόταν θα ήσασταν ήδη καλά ε!?! Υπάρχουν δομές όπου μπορείτε να βρείτε κάποια βοήθεια όχι τόσο συστηματική όμως, χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας οπωσδήποτε , ζητήσετε από τους γονείς σας να σας βοηθήσουν ώστε να μπορέσετε αργότερα να βρείτε δουλειά και να στηρίξετε τον εαυτό σας και τα παιδιά σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Λυπάμαι που υποφέρετε έτσι . Δείτε αν στην κοντινή σας πόλη υπάρχει κέντρο ψυχικής υγιεινής για δωρεάν ψυχοθεραπεία . Από τις κρίσεις πανικού να ξέρετε ότι δεν θα πάθετε κάτι άλλο ..Προσπαθήστε να μην τις φοβόσαστε . Είναι απαίσιες αλλά δε θα σας προκαλέσουν κάτι χειρότερο . Ίσως να σας βοηθούσε και μια σταθερή φαρμακευτική αγωγή. Καλό κουράγιο . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Αν δεν μπορείτε να υποστηρίξετε ιδιωτικά συνεδρίες με ψυχολόγο, θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε δημόσιο φορέα της περιοχής σας, οι περισσότεροι δήμοι προσφέρουν έστω μικρό αριθμό συνεδριών με ψυχολόγο. Επιπλέον μπορείτε να υποστηριχθείτε φαρμακευτικά αλλά μόνο με παρακολούθηση από ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Για αυτό που μου γράφετε δεν υπάρχει μαγική συνταγή, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για αν το ξεπεράσετε. Είναι η βασική βοήθεια που πρέπει να πάρετε. Μπορείτε να κάνετε συνεδρίες ΄μεσω διαδικτύου, και αν μπορείτε να πληρώσετε κάτι, θα βρείτε θεραπευτή που να προσαρμόσει την αμοιβή του στις ανάγκες σας. Ίσως θέλει λίγο ψάξιμο.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αν μπορεί να σας δει κάποιος ψυχίατρος σε κρατική δομή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Καλή χρονιά! Στην Αθήνα υπάρχουν κάποιες δομές όπως το Αιγινήτειο που προσφέρονται δωρεάν συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Πιθανόν να υπάρχει και η δυνατότητα διαδικτυακών τέτοιων συνεδριών. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια και για σας και για τα παιδιά σας. Όταν δεν αντιμετωπίζονται οι κρίσεις πανικού, οι σωματοποιήσεις που περιγράφετε θα επιδεινώνονται. Ενδεχομένως να ζητήσετε από την οικογένεια σας να σας υποστηρίξει οικονομικά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Αναφέρετε πολλά. Χωρισμός, επιστροφή στο πατρικό, παιδιά, ιστορικό δικό σας, ιστορικό του συντρόφου, κρίσεις πανικού, σωματικοί πόνοι, επαρχία, απουσία διεξόδου. Μου δίνετε την εντύπωση ότι όλα αυτά κυκλοφορούν διάσπαρτα στο νου σας και προκαλούν έντονη φασαρία, σα να μη μπορούν να βρουν χώρο να κάτσουν.

    Εξετάστε το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής, ωστόσο θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να μπορέσετε να λάβετε τη φροντίδα που φαίνεται να χρειάζεστε. Να επισημάνω ότι τα διάφορα εκπαιδευτικά κέντρα ψυχοθεραπείας (π.χ. Ελληνικό Κέντρο Focusing) μπορούν να προσφέρουν υπηρεσίες ψυχοθεραπείας με μηδεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει ενδεχομένως. Μπορείς να απευθυνθείς στο κέντρο ψυχικής υγείας του δήμου η της περιφέρειας

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα και καλή Χρόνιά,
    Ο χωρισμός, η ανεργία, οι οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζεται καθώς και ότι είστε μητέρα δύο παιδιών είναι πολύ στρεσογόνοι παράγοντες. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε φόβο και ανησυχία για το μέλλον.
    Είναι πολύ σημαντικό να φροντίζετε τόσο τη σωματική όσο και την ψυχική σας υγεία. Εφόσον δεν έχετε, όπως αναφέρετε, την οικονομική δυνατότητα μπορείτε να αναζητήσετε βοήθεια από δομές ψυχικής υγείας ή κοινωνικές υπηρεσίες στην περιοχή σας που παρέχονται δωρεάν.
    Επίσης, να γνωρίζετε η αυτοφροντίδα, όπως η γυμναστική, διάφορες τεχνικές χαλάρωσης και μεθόδους αντιμετώπισης του άγχους καθώς και η υποστήριξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής