• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/02/2024

Έχω ψυχολογικά προβλήματα νιώθω καψημο στην καρδιά γιατί?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας
    Παρακαλώ όπως επισκεφθείτε πρώτα καρδιολόγω για να ελεγθούν σωματικά προβλήματα.
    Αν δεν είναι σωματικό πιθανόν να είναι ψυχωσωματικό σύμπτωμα και ο ψυχολόγος είναι απαραίτητος.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Το πιο πιθανό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη συγκρούσεων που υπάρχουν μέσα μας για πολύ καιρό, συνήθως κρυμμένες κι απωθημένες. Αυτές οι συγκρούσεις ενεργοποιούνται συνήθως από κάποια σκέψη, γεγονός, συμπεριφορά κλπ γύρω μας που συνήθως μπορεί και να μην έχουμε αντιληφθεί ότι μας έχει επηρεάσει. Όσο αφορά στην ένταση και στα καρδιολογικά συμπτώματα, στην περίπτωση αυτή η αίθηση καύσου στο στήθος, είναι οι περιοχές εκτόνωσης ενός ασυνείδητου άγχους που δεν μπορεί να εκδηλωθεί ακόμα λεκτικά. Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία είναι απ'τις κατάλληλες μεθόδους που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες καταστάσεις.

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να κάνει διερεύνηση της κατάστασης σας να καταλάβει το γιατί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γύρω από την καρδιά συγκεντρώνονται νευρογλοιακά κύτταρα, όπως επίσης και στο έντερο. Αυτός είναι, με απλά λόγια, ο λόγος που ψυχολογικές καταστάσεις επηρεάζουν το γαστρεντερολογικό μας σύστημα (με σφίξιμο στο στομάχι, πόνο στην κοιλιά κλπ). Ακόμη περισσότερο τα συναισθήματά μας γίνονται αισθητά στην καρδιά κι είναι πολλές οι φράσεις της καθομιλουμένης που δείχνουν ακριβώς αυτή την αποτύπωση των συναισθημάτων στην καρδιά (πχ. μου ράγισε την καρδιά). Δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Το αίσθημα καψίματος στην περιοχή της καρδιάς όπως αναφερετε εσεις ,μπορεί να έχει διάφορες αιτίες και δεν συνδέεται απαραίτητα με προβλήματα της καρδιάς. Σε πολλές περιπτώσεις, συμπτώματα όπως αυτό μπορεί να είναι συνδεδεμένα με ψυχολογικές καταστάσεις, όπως άγχος, στρες ή κατάθλιψη. Το άγχος, ειδικά, μπορεί να προκαλέσει διάφορες σωματικές αντιδράσεις και συμπτώματα, συμπεριλαμβανομένων:
    Αυξημένης καρδιακής συχνότητας
    Σφίξιμο ή πόνο στο στήθος
    Δυσκολία στην αναπνοή
    Αίσθημα καψίματος ή δυσφορίας
    Ωστόσο, είναι πολύ σημαντικό να μην αγνοούνται τα σωματικά συμπτώματα ή να αποδίδονται αυτόματα σε ψυχολογικά αίτια χωρίς την κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Να κάνεις ένα πλήρη καρδιολογικο έλεγχο και αν βγουν όλα φυσιολογικά ζητά συμβουλή από ψυχίατρο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι πιθανό να οφείλεται σε αγχώδεις εκδηλώσεις, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    ένας λόγος που μπορεί να αιτιολογεί αυτό το συναίσθημα είναι η έντονη αγωνία ή στρες που μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιος. Η ανησυχία, ο φόβος και οι αρνητικές σκέψεις μπορεί να προκαλέσουν την αίσθηση αυτή.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή, ώστε να εξετάσετε προσεκτικά τις συνθήκες και τα συναισθήματα που μπορεί να οδηγούν σε αυτήν την αίσθηση, προκειμένου να λάβετε την κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη και αντιμετώπιση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής