• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/11/2023

Δόντι μέσα σε θήκη είχε χαλάσει. Αφαιρέθηκε η θήκη και έχει μείνει μόνο η ρίζα η οποία είναι γερή. Μπορώ να τη σώσω; Σκέφτομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπαίνουν στη διαδικασία τοποθέτησης εμφυτευμάτων για να έχουν στηρίγματα! Μια γερή ρίζα δεν θα μπορούσε να στηρίξει μια νέα θήκη για να έχω δοντάκι; Σε ποιά ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να γίνει εκτίμηση της ρίζας κλινικά και με ακτινογραφία
    Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν γενικό οδοντιατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Προσθετολόγος μπορεί να κρίνει εάν είναι βιοσιμη και αν αξίζει να σώσετε αυτή τη ρίζα
    Ναι πιθανώς να υπάρχει αρκετή οδοντική ουσία και να αποκαθίσταται με χυτή ανασύσταση της μυλης και ψευδοκολοβωμα που θα στηρίζει μια νεα θήκη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Εξαρτάται απο τον όγκο του εναπομείναντος ιστού. Εάν η ρίζα που έχει απομείνει είναι πολύ κάτω της παρυφής των ούλων, θα χρειασθεί ουλεκτομή η οποία μπορεί να αποκαλύψει την μεσορριζική περιοχή. Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ δύσκολό να πραγματοποιηθεί ένα σωστό τρόχισμα χωρίς να παραβιασθεί το βιολογικό εύρος της ουλοδοντικής σχισμής. Όλα αυτά θα εκτιμηθούν από τον οδοντίατρό σας.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Φυσικά θα μπορούσε να σωθεί υπό προϋποθέσεις , μπορεί οποίος δηποτε οδοντίατρος να το κάνει

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Υπαρχουν καποιο κριτηρια για να αποφασισει ο οδοντιατρος αν μια ριζα μπορει να στηριξει μια νεα θηκη.αν κριθει καταλληλη τοτε κατασκευαζεται καποιος αξονας,ο οποιος τοποθετειται μεσα στην ριζα δημιουργωντας ενα ψευδοκολοβωμα οπως λεμε ενισχυοντας την υπαρχουσα ριζα κ εκει πανω παιρνονται μετρα ωστε να φτιαχτει η νεα θηκη.μπορειτε να απευθυνθειτε σε οποιονδηποτε εμπειρο γενικο οδοντιατρο που αναλαμβανει τετοια περιστατικα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,δεν μπορώ να σας απαντήσω αν δεν έχω κλινική εικόνα για το πόσο η ρίζα φαίνεται εκτός ουλων,αν υπάρχει κάποιο κομμάτι δοντιού μπορεί να σωθεί με άξονα και θήκη. Κάθε γενικός οδοντίατρος μπορεί να αναλάβει τέτοια περίπτωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μισ κλινικη αξιολογηση,σε συνδυασμο με καποια οπισθοφατνιακη ακτινογραφια,μπορουν να διαφωτισουν αν η ριζα μπορει να στηριξει την εργασια.
    Οσον αφορα στην ειδικοτητα,ο οδοντιατρος σας μπορει να σας εξυπηρετησει,αλλιως αν θελετε καποιον πιο εξειδικευμενο,ενας προσθετολογος μπορει να σας προσφερει λυση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν ακτινογραφικα η ρίζα φαίνεται γερή θα μπορούσε να δίνει Ενδοδοντικη θεραπεια και ανασύσταση με χυτο άξονα ώστε να φτιαχτεί μια θήκη. Ο γενικός οδοντίατρος μπορεί με ευχέρεια να αντιμετωπίσει το περιστατικό

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Υπό προϋποθέσεις, ναι η ρίζα θα μπορούσε να σωθεί, είναι θέμα εμπειρίας του θεράποντος.Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα! Θα πρέπει να εξεταστεί από οδοντίατρο αν μπορεί αυτή η ρίζα να στηρίξει θήκη αλλά σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί και απονεύρωση και ανασύσταση του δοντιού με άξονα. Ένας γενικός οδοντίατρος ή προσθετολόγος μπορείνα σας συμβουλέψει

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Εφόσον υπάρχει οδοντικος ιστός μπορεί να γίνει απονεύρωση,να κάνετε μια ανασύσταση και να βάλετε μια νέα θήκη. Αν δεν επαρκεί ο παραμένων οδοντικος ιστός, εξαγωγή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Σε γενικό οδοντίατρο πρέπει να απευθυνθείτε. Εξαρτάται από το πόσο σπασμένο είναι το δόντι. Για να γίνει μια σωστή θήκη, πρέπει να υπάρχει έστω και δύο χιλιοστά υγιές δόντι έξω από τα ούλα. αλλιώς δεν γίνεται σωστή δουλειά

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει κλινικη εξέταση του υπάρχοντος τμήματος του δόντιου από γενικό οδοντίατρο για το αν μπορεί να τοποθετηθεί ενας ενδορριζικός άξονας και μία στεφάνη (θήκη). Αν το δόντι δεν μπορεί να αποκατασταθεί, τότε θα πρέπει να γίνει εξαγωγή και σχέδιο θεραπείας για την αποκατάσταση του δοντιού.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε οδοντίατρο. Η ρίζα για να μπορεί να στηρίξει δόντι πρέπει να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία αξιολογεί ο γιατρός.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΞΟΝΑ .ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΘΗΚΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΔΙΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΚΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Το θέμα είναι να έχει μείνει γερή οδοντική ουσία καθ' ύψος ωστε να μπορεί να γίνει ανασύσταση και να γίνει νέα θήκη.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα