• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω αν έχω δυσλεξία!? Είμαι 26 ετών κορίτσι.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Σε κρατικό φορεα ισως να μην βρεις ευκολα ειναι η αληθεια....μονο στο υπουργειο υγειας αν ρωτησεις μηπως υπάρχει επιτροπη μεσω του ασφαλιστικού φορέα σου που να εξεταζει ενηλικες,οπως συμβαινει με τα παιδια.

    Σιγουρα μπορεις να αξιολογηθεις σε ιδιωτικο κεντρο ομως χωρις να χρειαστει να κανεις κ συνεδριες μετα. Μονο την αξιολογηση

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο που κάνει μαθησιακό έλεγχο αλλιώς και σε οποιοδήποτε ιδιωτικό κεντρο ειδικων θεραπειών υπάρχει ειδικός παιδαγωγός θα μπορούσε να σας βοηθήσει.Σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Αν υποψιάζεσαι ότι ενδέχεται να έχεις δυσλεξία, υπάρχουν διάφοροι ειδικοί στον τομέα που μπορούν να σε βοηθήσουν να διερευνήσεις αυτό το θέμα. Ορισμένοι από αυτούς περιλαμβάνουν:

    Νευρολόγοι: Οι νευρολόγοι μπορούν να προβούν σε διαγνωστικές εξετάσεις και να αξιολογήσουν τη λειτουργία του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος. Μπορεί να σε κατευθύνουν για περαιτέρω εξετάσεις αν είναι απαραίτητο.

    Ειδικοί Δυσλεξίας: Υπάρχουν ειδικοί που εξειδικεύονται στη διάγνωση και την αντιμετώπιση της δυσλεξίας. Αυτοί οι επαγγελματίες συχνά διεξάγουν διαγνωστικές αξιολογήσεις και παρέχουν προσαρμοσμένη υποστήριξη.

    Ειδικοί Εκπαίδευση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο, ενδεχομένως με ειδίκευση σε αναπτυξιακές διαταραχές. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας
    Στην συγκεκριμένα περίπτωση θα πρέπει να επισκεφθείτε λογοθεραπευτή.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένας ψυχολόγος μπορεί διερευνήσει μήπως η δυσλεξία είνια αποτέλεσμα κάποιας άλλης οντότητας

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα.

    Ο Ψυχίατρος είναι ο ειδικός γιατρός, που μπορεί να διαγνώσει τη δυσλεξία στους ενήλικες.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Σε κάποιον λογοθεραπευτή.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Σε ειδικό ψυχικής υγείας ή σε δομή που κάνει διάγνωση βέβαια για παιδιά σχολικής ηλικίας αλλά δεν χάνεται κάτι να ρωτήσετε λεγόταν ΚΕΔΔΥ τώρα λέγονται ΚΕΣΥ, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ως πρώτη κίνηση είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο που εξειδικεύεται σε μαθησιακές δυσκολίες όπως η δυσλεξία. Ο ειδικός θα σας βοηθήσει, μέσο ειδικών τεστ, να διαπιστώσετε εάν παρουσιάζετε συμπτώματα δυσλεξίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν Ειδικό παιδαγωγό ή Λογοθεραπευτή ο οποίος όμως να γνωρίζει αρκετά καλά τη Δυσλεξία αλλά να μπορεί να τη διαφοροδιαγνώσει από άλλες Μαθησιακές δυσκολίες...

    Ντούσιας Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας. Χρειάζεται να κλείσετε ραντεβού με κάποιον ψυχολόγο που να χορηγεί ψυχομετρικά τεστ. Π.χ wais που είναι ο δείκτης νοημοσύνης των ενηλίκων και κάποια ακόμη τεστ.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Οι αξιολογήσεις για δυσλεξία σε ενήλικες πραγματοποιούνται από έναν επαγγελματία με εξειδικευση στην ειδική αγωγή, στις νευροαναπυξιακες διαταραχές και τις γνωστικές λειτουργίες, καθώς απαιτείται η αξιολόγηση της μνήμης, της προσοχής και των γλωσσικών ικανοτήτων.

    Σαμαρά Ιωάννα

    Νευροψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σε ψυχολογο, για να κανει μια εκτιμηση

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σε ένα κέντρο ειδικής αγωγής, έναν ειδικό λογοθεραπευτή, παιδοψυχολόγο - ψυχολόγο

    Βαρβαγιάννης Χρήστος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα