• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/08/2023

Καλησπερα σας, εχω χάσει πολυ βάρος μέσα σε 2 μήνες ενο δεν εχει αλλάξει κατι στην διατροφή μου, σην εχω ολο διαρια και δεν ξερω γιατι, και εχω και απο τοτε που αρχίσω να χανω βάρος, προβλημα στην σιγκετροση

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται να προκαλούνται πολλές ακούσιες ελλείψεις ενέργειας και θρεπτικών συστατικών λόγω επίμονης διάρροιας. Θα πρέπει να επισκεφτείτε πρώτα έναν γαστρεντερολόγο, ώστε να σας κατευθύνει κατάλληλα με τις σωστές διαγνωστικές εξετάσεις.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν γαστρεντερολόγο για να γίνει διερεύνηση του προβλήματος σας.
    Ευχαριστώ

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα! Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα από τον Αύγουστο. Θα πρότεινα την άμεση παρακολούθηση από γιατρό, ιδανικά γαστρεντερολόγο.

    Θεοδώράκη Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Σταματα το junk σου εχει αλλαξει το μικροβιωμα του εντερου

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά πάτε αμέσως στον παθολόγο σας, αυτός που γνωρίζει το ιατρικό σας ιστορικό είναι ο κατάλληλος να σας κατευθύνει πως θα κινηθείτε, τι εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν και σε ποια ειδικότητα θα καταλήξετε. Σίγουρα όμως υπάρχει πρόβλημα!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα! Καλό είναι να επισκεφθείτε τον ιατρό που σας παρακολουθεί για να σας συνταγογραφήσει εξετάσεις ώστε να δείτε τι συμβαίνει.

    Γερακίτη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Ναι ειναι πολυ πιθανο να μην προσλαμβανεται την απαραιτητη ποσοτητα θρεπτικων συστατικών. Μιληστε με τον προσωπικο σας διαιτολογο ωστε να το προσαρμοσετε.

    Δρ. Παπαλαζάρου Αναστάσιος & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας, συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν διακοπές. Θα πρέπει να δείτε κατ΄αρχάς κάποιον γαστρεντερολόγο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας πρέπει να κάνετε αρχικά μια επίσκεψη στο παθολόγο σας ώστε να διερευνήσει τα αίτια αυτής της απότομης αλλαγής. Με εξετάσεις που θα σας κάνει θα μπορέσει να διαγνώσει την αιτία που μπορεί αυτό να συμβάινει ώστε να προχωρήσουμε στο πως μπορείτε μετά να βοηθηθείτε!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αρχικά θα κάνετε εξετάσεις αίματος για λοιμώξεις & θυρεοειδή.
    Θα πρέπει να σας δει και ένας καλός ειδικός παθολόγος για να κάνετε και εξετάσεις κοπρανων.

    Η ανεξήγητη απώλεια βαρους μπορεί να συνδέεται από κακοήθεια έως αυτοάνοσο όπως chron νόσος. Η ακόμα κάτι πιο ψυχοσωματικο όπως το στρες.

    Πρέπει να σιγουρευτείτε πως δεν είναι θυρεοειδής ή παράσιτο ή λοίμωξη ή κάτι άλλο.
    Αν αποκλείσετε κάποια παθολογική κατάσταση μπορούμε να σας κατευθύνουμε στο διαιτολογικό κομματι.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιο κλινικό διαιτολόγο για να σας βοηθήσει να ανακτήσετε πάλι το χαμένο βάρος. Σχετικά με τη διάρροια είναι σημαντικό να εμπλουτίσετε τη διατροφή σας με χαμηλή ποσότητα σε φυτικές ίνες και να ενυδατωνεστε επαρκώς μέσα στην ημέρα. Να προσπαθείτε να τρώτε ανά 3 με 4 ώρες μέσα στην ημέρα ώστε το σωματικό σας βάρος να επανέλθει πάλι σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ανάλογα με το ύψος σας και την ηλικία σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό αρχικά να δείτε διατροφολόγο για να σας δώσει οδηγίες σχετικά με τη διάρροια. Είναι λογικό να έχετε πρόβλημα και με τη συγκέντρωσή σας. Αφού συζητήσετε λεπτομέρειες θα πρέπει να σας δει και γιατρός για να βρείτε από που προέρχεται το πρόβλημα και να αντιμετωπιστεί. Θα σας πρότεινα να το δείτε σύντομα το θέμα, γιατί 2 μήνες με όλα αυτά τα συμπτώματα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει οπωσδήποτε να σας εξετάσει γαστρεντερολογος και να κάνετε τις ανάλογες εξετάσεις

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Άμεσα σε γαστρεντερολόγο . Μπορεί να είναι πολλά ωστόσο θα χρειαστείτε ΑΜΕΣΑ εξετασεις

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος