• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Καλησπέρα σας... Είμαι γυναίκα 38 χρόνων. Μετά από πέντε μήνες αφαίρεσης κάτω δεξιού φρονιμίτη, δε σταμάτησα από την αρχή να νιώθω μούδιασμα στη δεξιά πλευρά της γλώσσας. Όπως επίσης τράβηγμα κάψιμο και πονο. Επειδή όμως το μούδιασμα είναι συνεχόμενο τόσους μήνες, υπάρχει κάποια λύση, κάποια εξέταση,ή κάτι που μπορώ εγώ να κάνω για να ανακουφιστούν τα συμπτώματα; ευχαριστώ πολύ

20 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό είναι ένα σύμπτωμα που οφείλεται σε τραυματισμό του γλωσσικού νεύρου κατά την αναισθησία. Σπάνιο αλλά συμβαίνει. Μερικές φορές χρειάζεται πολλούς μήνες για να επανέλθει. Οπωσδήποτε πρέπει να είστε σε επικοινωνία για παρακολούθηση με τον οδοντίατρό σας.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Γεια σας,συγγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω.
    Συνηθως ενα συμπληρωμα συμπλεγματος βιταμινης Β βοηθαει,καθως ενισχυει το ελυτρο των νευρικων ινων.Συνηθως απαιτειται περιπου ενα εξαμηνο,μπορει και λιγο παραπανω.Ευχομαι καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Κάποιες φορές οι φρονιμητες βρίσκονται σε πολύ κοντινή σχέση με το νεύρο.. αυτό φαίνεται στην πανοραμική ακτινογραφία. Σπάνια συμβαίνει να παρατηρείται μια υπαισθησια στην περιοχή της εξαγωγής η οποία μπορεί να οφείλεται σε τυχαία επαφή με το νεύρο κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Το μούδιασμα αυτό μπορεί να είναι αισθητό για λίγες εβδομάδες ή και μήνες. Συνήθως υποχωρεί. Σπανιότατα ή βλάβη είναι μόνιμη. Καλό θα ήταν να ενημερώσετε το γιατρό σας.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ ΝΕΥΡΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΠΕΡΙΣΔΣΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙΡΟΣ.

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν πρόκειται για κάποια υπαισθησία του κάτω φατνιακου νερού, ενός νεύρου που περνάει συνήθως κοντά από τους κάτω φρονημιτες μας. Σε τέτοιες περιπτώσεις τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να κρατήσουν από μερικούς μήνες μέχρι κ χρόνο/ια. Δίνεται θεραπευτική αγωγή με σκευάσματα με βιταμίνες του συμπλέγματος Β, που επιταχύνει τον χρόνο αποκατάστασης κ μειώνει τα συμπτώματα.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ισως έχει τραυματιστεί κάποιο νεύρο κατά την διάρκεια της εξαγωγής σε αυτές τις περιπτώσεις παρατηρείτε αν υπάρχει βελτίωση με το χρόνο κ απευθύνεστε σε γναθοχειρουργο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αυτό λογικά οφείλεται σε κάποιο τραυματισμό που έγινε κατά την εξαγωγή. Χρειάζεται αρκετό χρονικό διάστημα επούλωσης. Σε κάθε περίπτωση απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που πραγματοποίησε την εξαγωγή σας για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • πολυβιταμινες και ισως κορτιζονουχα

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Θα περάσει σύντομα η συνεχιζόμενη ενόχληση ......... Αν επιμένει για περισσότερο από 6 μήνες ας το εξετάσει κάποιος γναθοχειρουργός κατά προτίμηση....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δυστυχως δεν υπαρχει κατι,με το χρονο ισως υποχωρηση καπως αυτη η αισθηση,προφανως ηταν δυσκολη η εξαγωγη και μαλλον τραυματιστηκε το κατω φατνιακο νευρο με αποτελεσμα να νιωθετε τα συγκεκριμενα συμπτωματα..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Πιθανώς να έχει προκύψει υπαισθησια που συνήθως επανέρχεται αργά μετά από μήνες. Καλό θα ήταν να εξεταστείτε από οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Όταν οι ρίζες ενός φρονιμίτη είναι πολύ κοντά στο νεύρο που υπάρχει από κάτω μπορεί μετά την εξαγωγή να παρουσιαστούν τα συμπτώματα που αναφέρετε, τα οποία όμως σταδιακά και σε διάστημα από έξι μήνες έως ένα χρόνο συνήθως υποχωρούν.Αν παρ όλα αυτά δε βλέπετε βελτίωση,μπορείτε να κάνετε μία αξονική ,η οποία δείχνει αν έχει προκληθεί κάποιος τραυματισμός ,στο σημείο που περνάει το νεύρο.Μπορείτε να με πάρετε τηλέφωνο να σας συστήσω κάποιο κέντρο.Σας ευχαριστώ.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα! Πολλές φορές τραυματίζονται τα νευρικά κύτταρα τα οποία είναι εκ φύσεως τεμπέλικα και αργούν να ολοκληρώσουν τον κυτταρικό τους κύκλο , με αποτέλεσμα η επούλωση τους να χρειαστεί μερικές φορές και πάνω από 6 μήνες ! Μην ανησυχείτε, αν είναι έντονη η συμπτωματολογία συζητήσετε με ένα νευρολόγο να κάνετε αγωγή με βιταμίνες!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον θεράποντα που έκανε την εξαγωγή για να αντιμετωπιστεί καταλλήλως η επιπλοκή που αναφέρετε. Είναι ο πλέον αρμόδιος καθώς γνωρίζει όλες τι ιδιαιτερότητες της οδοντιατρικής πράξης, οπότε οποιαδήποτε δική μας συμβουλή θα ήταν ανεύθυνη.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Καλησπερα σας, αυτο σημαίνει κάποιο τραυματισμό του κατω φατνιακού νεύρου. Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα συμπτώματα που περιγράφετε υποχωρούν εντός 3-6 μηνών, αν όμως επιμείνουν ίσως να είναι κ μόνιμα.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Υπαρχει περιπτωση να εχει πειραχθει κατα την εξαγωγη το κατω φατνιακο νευρο η καποιος κλαδος αυτου,οπως το γλωσσικο νευρο.απο το ποσο εχει τραυματιστει το νευρο εξαρταται κ αν επανελθει το μουδιασμα η μεινει μονιμο.οι πρωτοι εξι μηνες ειναι κρισιμοι παντως.σιγουρα πρεπει να σας εξετασει καποιος ειδικος νευρολογος για να σας πει τη γνωμη του.μην το αφηνετε ετσι σε καμια περιπτωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Συνήθως περνάει μετά από ένα δύο μήνες Ίσως χρειαστούν και κάποιες βιταμίνες όπως νευρομπιον

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας;το πιο πιθανό είναι να τραυματιστηκε το νεύρο,διότι ο φρονιμίτης βρισκοταν σε εγγύτητα και γι'αυτό έχετε αυτά τα συμπτώματα Αυτό μπορεί να πάρει και από 6μηνες έως έτος για να υποχωρήσουν τα συμπτώματα μπορεί όμως και να είναι μόνιμη η ζημιά.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να σας δει , οπωσδήποτε γναθοχειρουργός ή γναθολόγος.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Έχει τραυματιστεί το νεύρο κατά την εξαγωγή
    Θα σας βοηθήσει να πάρετε Β12
    Μετά το 6μηνο - χρόνο μπορεί να γίνει κάποιου βαθμού επούλωση
    Μετά αυτή η αίσθηση δυστυχωσ θα είναι μόνιμη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι