• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/11/2023

Καλησπέρα, είμαι στο εξωτερικό/Μεση Ανατολή. Προληπτικά και επειδή έχω ξεκινήσει άσκηση, έκανα τον Μάιο ECG, υπέρηχο και τεστ κοπώσεως+holter 24h. Όλα φυσιολογικά. Τωρα (και κατα καιρούς) έχω ένα αίσθημα παλμών όπου νομίζω ότι θα μου βγεί η καρδιά από το στόμα. Το παθαίνω αρκετά συχνά από στρες αλλά περνάει. Απο χτες το απόγευμα όμως συνεχόμενα μέχρι σήμερα (~24ωρες) και ενώ οι παλμοί μου είναι αρκετά χαμηλοί (50-60/λεπτο). Ξαναπήγα στον γιατρό, μου σύστησε ECG, ξανά μου είπε ότι είναι ΟΚ και μου σύστησε ξανά holter και κάποιες εξετάσεις αίματος. Γενικά, δεν έχω εμπιστοσύνη εδώ και υπάρχει και το θέμα της γλώσσας (όλοι Αγγλικά/όλοι με άλλη μητρική), θα πάω στην Ελλάδα σε καρδιολόγο τον Ιανουάριο που θα έρθω. Μέχρι τότε όμως, θέλω να συνεχίσω την άσκηση αλλά ανησυχώ, προβληματίζομαι...(υπόψιν ότι είμαι 50, κάνω 2-3-4 ώρες ποδήλατο και ανεβάζω καμιά φορά 190+ παλμούς). Να χαλαρώσω ή να σταματήσω όποια άσκηση μέχρι να είμαι 100% σίγουρος (Ιανουάριο)? Ευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • Μείωσε την άσκηση που κάνεις.Οχι διακοπη απλά μείωση.Απο τη στιγμή που είσαι 50 ετών δεν πρέπει να ανεβάζει πάνω από 170 χτύπους το λεπτό

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος