• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/11/2023

Καλησπέρα σας , ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το kick boxing , τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι δεν έχω καθόλου ευλυγισία σε σχέση με παλαιότερα. Καταλαβαίνω δηλαδή ότι σε συγκεκριμένες κλωτσιές δεν φτάνει το πόδι μου όπως επίσης και στο πλαϊνό σπαγγατο δεν μπορώ καθόλου νιώθω ότι πονάνε πολύ οι προσαγωγοι μου ουσιαστικά με τραβάνε υπερβολικά και επίσης κανουν συνέχεια κρακ . Θα μπορούσε να είναι κάποιο πρόβλημα στους προσαγωγούς ? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή σε εξέταση ή σε αποθεραπεία . Έχω διαβάσει ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν πιο μικρούς προσαγωγούς ή μπορεί να προκληθεί από πολύ γυμναστική και να σφίξουν. Ισχύει κάτι τέτοιο?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσε, απλά το θέμα είναι γιατί ξεκίνησε να γίνεται αυτή μείωση της κινητικότητας. Με μια σωστή κλινική αξιολόγηση θα μπορούσαμε να πάρουμε χρήσιμες πληροφορίες για την αντιμετώπιση του θέματος. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΜΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΑΓΩΓΩΝ.
    ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟ ΣΠΑΓΓΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΜΑΣΑΖ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Εαν μπορούσατε πριν και δε μπορείτε τώρα, μήπως κάνετε προπόνηση πολήυ συχνά χωρίς διαστήματα ξεκούρασης; Μήπως πιέζεται πολύ τα ανοίγματά σας; Επίσης πριν πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε σπαγγάτο και τώρα δε μπορείτε; Υπήρξε τράυματισμός; Για μια σοβαρή και υπεύθυνη απάντηση πρέπει να σας δούμε κλινικά

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα! Από ό,τι περιγράφεις, φαίνεται ότι αντιμετωπίζεις μειωμένη ευλυγισία και πιθανώς τάση προς έντονη τέντωση ή ευαισθησία στους προσαγωγούς. Αυτά μπορεί να είναι φυσιολογικά φαινόμενα λόγω της έντονης άσκησης και της επαναλαμβανόμενης χρήσης των συγκεκριμένων μυών, αλλά είναι σημαντικό να τα εξετάσεις περαιτέρω για να αποφύγεις πιθανά προβλήματα.

    Σχετικά με την ακοή του "κρακ" στους προσαγωγούς, αυτό μπορεί να οφείλεται στο τέντωμα των τενόντων ή συνδέσμων και δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικό προβλήματος, εκτός και αν συνοδεύεται από πόνο ή άλλα συμπτώματα.

    Όσο για τη μείωση της ευλυγισίας, αυτό μπορεί να οφ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • καλησπέρα σας.Δεν γνωρίζω τι σημαίνει παλαιότερα για σάς. Είναι φυσιολογικό με την πρόοδο του χρόνου να μειώνεται η ευλυγισία των αρθρώσεων. Επίσης η παύση μιας δραστηριότητας για κάποιο διάστημα επιφέρει μείωση δύναμης και ευλυγισίας.Αν είναι κάτι όμως που έχει παρατηρηθεί χωρίς να συμβαίνουν τα ανωτέρω χρειάζεται αξιολόγηση και ανάλογα το τι θα διαπιστωθεί, αποκατάσταση

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Οι προσαγωγείς σας χρειάζονται διατάσεις, 6δλ πριν την προπόνηση, 2λεπτα συνεχόμενα μετά από προπόνηση. Επίσης ειναι πιθανό να χρειάζονται ενδυνάμωση. Η φυσικοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει για άυξηση ευλιγισίας με διαθερμία ραδισυχνοτήτων και αθλητική μάλαξη.

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας σίγουρα έχει να κάνει με το τρόπο προπόνησης την φόρτιση αλλά και την σωστή διαχείριση στις διατάσεις και την σωστή αποκατάσταση , πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης με σωστή φυσική αποκατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Πήγαινετε σε κάποιον γιατρό να σας εξετάσει ( να σας εξετάσει όμως όντως όχι μόνο φάρμακα και ακτινογραφία κλπ) γιατί ο πόνος δείχνει ότι είτε κάτι έχει τραυματιστεί,είτε έρχεται στα όρια του κατά την κίνηση, εφόσον είναι κάτι που συνεχίζεται για καιρό , καλό είναι να το δείτε γιατί θα μπορούσε να είναι και πόνος απ'την άρθρωση του ισχίου που αντανακλάει εκεί ή ακόμη κι απ'την μέση!
    Δεν είναι και πολύ φυσιολογικό να χάσατε ξαφνικά την ευλυγισία σας εκτός αν υπήρξε κάποια αποχή ή τραυματισμός πχ.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα .. αν έχει κάποιος βραχυσμςνους μύες τους έχει πάντα...υπάρχουν κάποιες φορές που λόγο υπερβολικής χρήσης το σώμα λίγο αλλάζει κατάσταση ...όχι όμως πολύ...αν δείτε πως χάνετε αρκετό εύρος κάντε περισσότερες διατάσεις...αν κ πάλι δεν έχει αλλάξει κάτι τότε δείτε κάποιος φυσικοθεραπευτή η ορθοπεδικο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω