• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/01/2024

Καλησπέρα. Εχω δυσανεξία στο ξυδι και με δυσκολευει πολυ στην καθημερινότητα μου μιας κ βρίσκεται σε παρα πολλές τροφές. Υπάρχει κάποια θεραπεία?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθούσε περισσότερο σε σχέση με τον προβληματισμό σας ένας αλλεργιολόγος.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπερα ! Εχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για να δείτε εαν εχετε αλλεργία στην ισταμίνη ή σε κάποια άλλη χημική ένωση; Δυστυχως απ όσο γνωρίσω δεν υπαρχει κάποια θεραπεία παρά μόνο η αποφυγή των τροφών που περιέχουν ξύδι και η αντικατάσταση του με αλλα υποκατάστατα

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια θεραπεία για τη δυσανεξιά στο ξύδι και το μόνο όπλο που έχουμε είναι η αποφυγή των τροφών που το περιέχουν.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Χαιρετε & χρονια σας πολλα!
    Δυστυχως οχι. Βεβαια βοηθα να γνωριζουμε αν η δυσανεξια είναι απεναντι στο οξικο οξυ η αε καποιο αλλο συστατικο του κρασοξυδου. Πολλες φορες η παντελης αποφυγή για καποιο διαστημα (4-8 εβδομαδες) μπορει να οδηγήσει σε απευαισθητοποιηση. Μετα απο καποιο διαστημα αυστηρου αποκλεισμού μπορειτε να δοκιμάσετε να επανενταξετε το ξυδι στη διατροφη σας. Η επανένταξη θα πρεπει να ξεκινησει με ελαχιστες ποσοτητες.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλή σας μέρα! Δυστυχώς όταν εμφανίζεται μια τέτοια κατάσταση η μόνη λύση είναι να αποφεύγουμε και να μην καταναλώνουμε το συγκεκριμένο τρόφιμο. Αφού όμως δεν είναι αλλεργία, πιθανότατα να μπορείτε να καταναλώσετε μια μικρή ποσότητα ξυδιού. Καλή ευκολία!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η καλύτερη λύση και θεραπεία στην δυσανεξία σας στο ξύδι είναι η αποφυγή των τροφών που έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ξύδι. Καλό θα είναι να διαβάζετε τις ετικέτες των τροφών αλλά και τα συστατικά τους ώστε να είστε σίγουροι ότι αυτό που θα καταναλώσετε θα είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε ξύδι.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η δυσανεξία στο ξίδι μπορεί να είναι αρκετά δυσάρεστη, ειδικά αν το ξίδι βρίσκεται σε πολλά τρόφιμα και υλικά που χρησιμοποιείς καθημερινά. Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις για να αντιμετωπίσεις αυτήν την κατάσταση:

    1. Αποφυγή: Η καλύτερη θεραπεία είναι η αποφυγή του ξιδιού. Να διαβάζεις προσεκτικά τις ετικέτες των τροφίμων και να είσαι ενήμερος για τα προϊόντα που περιέχουν ξίδι.

    2. Συζήτηση με ειδικό: Μπορεί να είναι χρήσιμο να μιλήσεις με διαιτολόγο ή γιατρό για να σου προτείνουν εναλλακτικές λύσεις για τα τρόφιμα που περιέχουν ξίδι.

    3. Δοκιμή εναλλακτικών προϊόντων: Σε ορισμένες περιπτώσεις, υπάρχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος