• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/06/2023

Καλησπέρα. Εδώ και και 10 μέρες "τρεμοπαίζει" το κάτω βλέφαρο του δεξιού μου ματιού και κάποιες ελάχιστες φορές αισθάνομαι κάποια φαγούρα. Αυτό το τίναγμα του βλεφάρου συνέβαινε περίπου κάθε 25 λεπτά με διάρκεια 90 δευτερολέπτων την πρώτη εβδομάδα. Πρέπει να πω ότι δεν έχει επηρεάσει την όραση μου και ότι η ένταση του τινάγματος δείχνει να έχει μειωθεί. Πιστεύετε ότι είναι κάτι παροδικό ή θα πρέπει να επισκεφθώ κάποιον ειδικό; Τέλος, θα εκτιμούσα εάν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση σχετικά με τον ειδικό γιατρό (π.χ νευρολόγος, οφθαλμίατρος ή οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα). Σας ευχαριστώ θερμά.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Οφθαλμολογικός έλεγχος απαραίτητος συνήθως αυτά ειναι μυοκυμίες λόγω στρεσσ και παρέρχονται απο μόνα τους

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Εάν δεν έχετε διαταραχές στην όραση, πιθανότατα δεν θα βρεί κάτι ο οφθαλμίατρος.
    Ξεκινήστε με έναν Νευρολόγο καλύτερα, και αν υπάρχει κάτι, θα σας παραπέμψει εκείνος.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Οφθαλμιατρο να επισκεφτειτε.
    Πιθανον να εχετε καποια αλλεργια και να χρειαστειτε κολλυρια.
    Πιθανον να οφειλετε σε αγχος και να χρειαστεί να παρετε καποιο αγχολυτικο χαπι.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΒΛΕΦΑΡΟ ΠΟΥ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΟΙ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΈΝΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΝΕΡΟΥ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ
    ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙ

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Θα πρέπει πρώτα να επισκεφτείτε οφθαλμίατρο.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρεπει να επισκευτειτε οφθαλμιατρο.Μεχρι τοτε μειωστε τους καφεδες και το αγχος

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • ονομάζεται μυοκυμία συνήθως είναι παροδική ναι - αν επιμείνει πρέπει να δείτε νευρολόγο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό