• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡ ΕΧΩ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΑΝ ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΟΜΩΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΙΤΙΔΑ Ή ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν διάφορες παθήσεις που έχουν τα ίδια συμπτώματα με την σπαστική κολίτιδα.
    Θα πρέπει να κοιταχτείτε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αγαπητή κυρία, επισκεφθείτε τον γαστρεντερολόγο σας (μιας και αναφέρεσθε σε "σπαστική κολίτιδα") που σίγουρα γνωρίζει το ατομικό και οικογενειακό ιστορικό σας, τα φάρμακα ή άλλες ουσίες που μπορεί να χρησιμοποιείτε, τις διατροφικές σας συνήθειες, πιθανές αλλεργίες, κάπνισμα, ποτά, αναψυκτικά κτλ και ποιές εξετάσεις έχετε κάνει για να φτάσετε στην διάγνωση του ευερεθίστου εντέρου ("σπαστική κολίτις", μη δόκιμος όρος) έχοντας - προφανώς ;;; - αποκλείσει άλλες παθήσεις που μπορούν να μοιράζονται τα ίδια συμπτώματα.

    "Πρόβλημα στον εγκέφαλο" εννοείτε κατάθλιψη, αγχώδη συνδρομή, κρίσεις πανικού, άνοια, Parkins
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα