• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/02/2024

Το πρόβλημα μου είναι λίγο γενικό. Εδώ και μερικά χρόνια έχω παρουσιάσει αρκετά και διάφορα συμπτώματα (έχω πολύ άγχος, στρες, δύσκολο περιβάλλον με εντάσεις κλπ). Το θέμα είναι ότι κατά καιρούς αυτά τα συμπτώματα γίνονται πιο έντονα. Προσπαθώ να μη δίνω σημασία αλλά ώρες ώρες ανησυχώ. Μια τέτοια περίοδος είναι και τώρα. Έχω εδώ και αρκετές μέρες πονάκια ψηλά στους μαστούς, στο πάλι κάτω από τη μασχάλη και στο λαιμό στα μπροστινά σημεία. Όχι κάτι έντονο. Απλά μικρές ενοχλήσεις. Ούτε κάποιο εξόγκωμα υπάρχει. Καρδιολογικό έλεγχο έχω κάνει πρόσφατα όπως και έλεγχο σε ΩΡΛ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από τι στιγμή που τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι ψυχοσωματικά θα πρότεινα μαζί με ψυχοθεραπεία να κάνετε βελονισμό που είναι αποτελεσματικός σε τέτοιες περιπτώσεις.Αν θέλετε καλέστε για ραντεβού

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Θα μπορούσατε να κάνετε επιπλέον έναν ενδοκρινολογικό έλεγχο βάσει των σωματικών συμπτωμάτων για μια περαιτέρω εικόνα. Εφόσον αντιμετωπίζετε έντονο άγχος, θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο εάν δεν το έχετε κάνει μέχρι τώρα.

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Όσα δεν λέει το στόμα, τα λέει το σώμα. Τα συμπτώματά σας, όπως τα περιγράφετε, είναι ψυχογενή. Το περιβάλλον σας δεν φαίνεται να είναι υποστηρικτικό - μάλλον το αντίθετο. Δώστε χώρο στον εαυτό σας, αναζητήστε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα που σας ταλαιπωρούν και να ξαναβρείτε το κέντρο σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Προφανώς είναι νευροπονοι που έχουμε όλοι απλώς είστε σε αλερτ για την υγεία σας και τα μεγεθύνετε, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε προβλήματα άγχους και στρες εδώ και μερικά χρόνια. Αναφέρατε ότι τα συμπτώματα σας γίνονται περισσότερο έντονα κατά διαστήματα και ότι αυτήν την περίοδο αισθάνεστε ενοχλήσεις σε διάφορα μέρη του σώματος σας. Είναι θετικό που έχετε ήδη επισκεφθεί έναν καρδιολόγο και έναν ΩΡΛ για εξετάσεις, αλλά φαίνεται ότι το πρόβλημά σας έχει ψυχολογική υπόσταση.
    Θα σας συνιστούσα να εξετάσετε πιο προσεκτικά την προέλευση του άγχους και του στρες που αναφέρετε μαζί με έναν ψυχολόγο. Μαζί θα μπορέσετε να κατανοήσετε καλύτερα τις πιθανές αιτίες και να ανακαλύψετε τρόπους για την καλύτερη αντιμετώπισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής