• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/03/2023

Σε ένα στοματικό έλεγχο που είχα κάνει πριν 2 χρόνια (2020), μου είχε βρει η οδοντίατρος αρχόμενη τερηδονα στο 47 απω, η οποία έχει μείνει στάσιμη από τότε χωρίς να έχω κάποια ενόχληση. Η οδοντίατρος μου είχε αναφέρει ότι είναι στάσιμη απλά θα πρέπει να είναι υπό παρακολούθηση. Επειδή θα ήθελα κ μία δεύτερη γνώμη για λόγους πρόληψης, χρειάζεται να κάνω κάτι ή αφήνω το δόντι μου έτσι; Απ' ότι καταλαβαίνω έμφραξη δεν παίρνει, καθώς είναι πολύ μικρή η τρύπα ανάμεσα στο ούλο/δόντι (δεν είναι στην επιφάνεια του δοντιού). Επίσης, διάβασα για τη μέθοδο Icon (DMG).

40 ειδικοί απάντησαν

  • Θα συμφωνήσω με την συνάδελφο οδοντίατρο.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Η στάσιμη τερηδόνα (μαύρες γραμμές ή κηλίδες) που συνήθως υπάρχει στις μασητικές επιφάνειες των πίσω δοντιών δε χρειάζεται σφράγισμα παρά μόνο για αισθητικούς λόγους αν το επιθυμεί κανείς.Η μέθοδος Icon είναι καταπληκτική θεραπεία για την αρχόμενη-λευκή τερηδόνα, η οποία επαναφέρει και το χρώμα του δοντιού στο αρχικό του.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Χωρις κλινικη εικονα δυσκολο να πουμε. γενικα για στασιμες απλα παρακολουθουμε και συνιστουμαι καλυτερο καθαρισμο και φθοριουχα με σωστη χρηση. το icon ειναι γενικα για μικροβλαβες κυριως σε προσθιες επιφανειες που θελουμε σουπερ συντηρητικη αποκατασταση οπως λευκες κιλιδες. θα ειχε και θεση σε κατι τετοιο αν υπαρχει μικρη τρυπα, αν ομως ειναι τελειως αβαθηςή ανυπαρκτη περα απο το σκουρο χρωμα τοτε η φθοριωση και παρακολουθηση ειναι ορθοτερη αντιμετωπιση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα,
    Κάθε χρόνο ή εξάμηνο μαζί με τον καθαρισμό σας θα πρέπει να γίνεται και έλεγχος όλου του οδοντικού φραγμού για τερηδόνες ή άλλα προβλήματα. Εφόσον γνωρίζετε για αυτήν τη συγκεκριμένη, το αναφέρετε στον οδοντίατρο και την ελέγχει. Η τερηδόνα μπορεί να μείνει καιρό στάσιμη ή να ενεργοποιηθεί οπότε και χρειάζεται σφράγισμα.
    Δε μπορείτε να κάνετε κάτι πέραν του καλού βουρτσίσματος στην περιοχή και χρήση φθοριούχου οδοντόπαστας.
    Η μέθοδος Icon ενδείκνυται για "λευκές κηλίδες".

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΙΠΕ , ΜΠΡΑΒΟ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΥΠΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Εάν η τερηδόνα έχει χαρακτηριστεί στάσιμη η καλύτερη επιλογή είναι να την παρακολουθείτε κάθε 6 μήνες χωρίς να την πειράξετε όπως ακριβώς σας πρότεινε και η οδοντίατρός σας.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Αν η τερηδόνα είναι στάσιμη δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει έμφραξη

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Η χρήση ρητινών διήθησης (Icon DMG) γίνεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις αρχόμενων βλαβών. Οι αρχόμενες βλάβες έχουν διαφορά από τις στάσιμες. Εάν πρόκειται για αρχόμενη (όχι στάσιμη) βλάβη στην εξωτερική επιφάνεια του δοντιού, στο σημείο κοντά στα ούλα, χωρίς καθόλου απώλεια οδοντικής ουσίας, η χρήση του Icon είναι πολύ αποτελεσματική. Σε κάθε περίπτωση, η ανά 6μηνο παρακολούθηση είναι απαραίτητη, ώστε να εξασφαλιστεί η μη περαιτέρω επέκταση της βλάβης.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Θα συμφωνουσα με την αποψη της συναδελφου εαν οντως ειναι ετσι τα πραγματα. Κατοπιν εξετασης θα βλεπαμε εαν ακολουθουσαμε την μεθοδο χωρις αποκοπη οδοντικου οστου...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Με την μέθοδο icon της DMG μπορούμε να σταματήσουμε -αναχαιτισουμε αρχομενες τερηδόνες όταν δεν έχει αλλοιωθεί η επιφάνεια της αδαμαντίνης σε βαθμό που να επηρεάζει ορατά της δομή της. Με άλλα λόγια εάν δεν έχει δημιουργηθεί "κοιλότητα" .
    Αυτό μπορούμε να το διαπιστώσουμε με κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση.
    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση "καθαρίζεται " ο τερηδονισμενος ιστός κ αποκαθίσταται η δομική κ λειτουργική ακαιρεοτητα του δοντιού με έμφραξη.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οι στάσιμες τερηδόνας μπαίνουν σε καθεστώς παρακολούθησης όπως σας έχει υποδείξει ο οδοντιατρος σας, σύμφωνα με την σύγχρονη βιβλιογραφία.

    Τεριζή Κατερίνα

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Όπως σας είπε η οδοντίατρος σας η στάση master ηδονές πέντε παραμένουν σταθερές. Χρειάζεται ακτινογραφικός έλεγχος περίπου μία φορά το χρόνο μήπως επεκταθούν μέσα από την αδαμαντίνη σμάλτο του δοντιού. Η τάση είναι να παραμένουν σταθερές.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν γίνεται να μην είναι στην επιφάνεια του δοντιού γιατί η τερηδόνα αφορα οδοντικούς ιστούς και μόνο.Αν σας είπε ότι είναι στάσιμη και χρήζει παρακολούθησης είναι ο κατάλληλος χρόνος να επαναξιολογηθει η τερηδόνα.
    Η μέθοδος που αναφέρετε είναι για την αφαίρεση λευκών στιγμάτων από την επιφάνεια της αδαμαντίνης (σμάλτου) και όχι για αυτό που αναφέρετε .

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡΤΣΙΜΑ ΜΕ ΟΔΟΝΤΙΚΟ ΝΗΜΑ.ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εξαρτάται απο την εμπειρία και την εκπαίδευση του καθε ιατρός και την εκτίμηση που θα κάνει εκείνη την ώρα για το κάθε περιστατικό ανάλογα τα κλινικά ευρήματα. Πρέπει να εμπιστεύεστε τον δικό σας οδοντίατρος και να ακολουθήσετε τις οδηγίες του. Η παρακολούθηση μιας στάσιμης τερηδόνας είναι μια πολύ σωστή προσέγγιση σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι θέμα που μόνο κλινικά μπορεί να εκτιμηθεί. Πάντως ισχύει ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία σε κάθε περίπτωση......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η οδοντίατρος σας έκανε το σωστότερο. Σας μίλησε για παρακολούθηση μιας αρχόμενης - στάσιμης τερηδόνας κάθε 6 μήνες, χωρίς να πρέπει να γίνει έμφραξη. Η μέθοδος ICON αφορά το επόμενο στάδιο εξέλιξης της τερηδόνας, ώστε να αντιμετωπιστεί με συντηρητικό τρόπο.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Για τος στάσιμες τερηδόνες δεν απαιτείται καμία ενέργεια απλά έλεγχος με ακτινογραφία στην αρχή μετά από ένα χρόνο και στη συνέχεια (εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή σε σύγκριση με την αρχική ακτινογραφία) κάθε 2-3 χρόνια μαζί μετά υπόλοιπα δόντια

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΦΘΟΡΙΟΥΧΩΝ ΣΤΟΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΛΥΜΑΤΩΝ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Εφόσον η τερηδόνα είναι στάσιμη και το δόντι δεν έχει συμπτώματα δεν υπάρχει λόγος επέμβασης . Πρέπει όμως να είναι σε συνεχή παρακολούθηση με ακτινογραφία . Η μέθοδος icon δε δουλεύει καλά για αυτές τις βλάβες

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • ΟΤΑΝ Η ΤΕΡΗΔΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΣΙΜΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΝΑ 6 ΜΗΝΕΣ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Εφόσον σας είπε η οδοντίατρος σας ότι είναι στάσιμη καλό είναι να δείξετε εμπιστοσύνη .

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το icon δεν είναι για αυτή τη περίπτωση. Συνήθως αν υπάρχει τερηδόνα καλό είναι με κάποιο τρόπο να σφραγιστεί. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το σημείο που βρίσκεται.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Μια οπισθοφατνιακη ακτινογραφια του δοντιου θα βοηθουσε στην εκτιμηση του βαθους της τερηδονας.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να το παρακολουθατε καθε εξι μηνες...να γινεται καλο βουρτσισμα στην περιοχη..

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Καλησπερα. Ίσως ενας ακτινογραφικός έλεγχος να σας έλυνε την απορία σχετικά με το πόσο αρχόμενη τερηδόνα είναι. Αναλόγως θα είναι και η αντιμετώπιση του.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς να έχω κλινική εικόνα. Η μέθοδος ICON αφορά τη διευθέτηση λευκών κηλίδων τις αδαμαντίνης.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • καλησπέρα σας, εφόσον σας είπε η ιατρός σας ότι χρήζει παρακολούθησης καλό είναι να κάνετε τον τακτικό σας έλεγχο. Χωρίς κλινική εξέταση δεν είναι εύκολο να έχετε δεύτερη γνώμη.
    Ευχαριστώ πολύ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να αφαιρέσετε τον φρονιμήτη σας (#48 αν υπάρχει) για να μην μαζεύονται τροφές στο σημείο επαφής με το #47 και επιδεινώνουν την ήδη υπάρχουσα βλάβη.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Στάσιμη τερηδονα απλά την παρακολουθούμε!! Αν κρινει η οδοντιατρος μπορει να σας βαλει mousse με φωσφορικό αλας και ασβεστιο ωστε να ενισχυσει την δομή του δοντιού σας!
    Icon κανουμε κυριως σε λευκές κηλίδες αρχόμενης κι οχι στάσιμης τερηδόνας κυρίως στην μπροστινή (παρειακή) επιφάνεια των δοντιών

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Το πρώτο που συστήνουμε για τις στάσιμες τερηδόνα είναι η απλή παρακολούθηση,κάτι που κάνει κυριως ο γιατρός στα πλαίσια του εξαμηνιαίου καθαρισμού δοντιών.
    Η μέθοδος Icon είναι μια σχετικά ακριβή θεραπεία που χρησιμοποιούμε κατά την κρίση μας ανάλογα την περιοχή που απαντάται η στάσιμη τερηδόνα και το μέγεθος αυτής.
    Πιστευω ότι η προσέγγιση με απλή παρακολούθηση είναι πιο βατή ειδικά αν η τερηδόνα σας βρίσκεται στο σημείο που προαναφέρατε.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας! Η οδοντίατρος σας μετά από κλινική εξέταση του δοντιού σας, έκρινε πως δεν πρέπει να κάνετε κάτι και να είναι υπό παρακολούθηση.
    Το σύστημα Icon είναι ένα προιόν θεραπείας της αρχόμενης τερηδόνας (λευκές κηλίδες κτλ) χωρίς τροχό. Υπάρχουν προυποθέσεις για να χρησιμοποιηθεί αυτό το προιόν και πρέπει να προηγηθεί κλινική εξέταση.

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Συνήθως οι χρόνιες τερηδόνες εχουν παρα πολύ αργή εξέλιξη και γι'αυτόν τον λόγο παρακολουθούμε την εξέλιξη τους και επεμβαίνουμε ανάλογα. Η μέθοδος Icon εχει θετικά και αρνητικά και κυρίως δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Να κάνετε τον 6μηνο καθαρισμό και ελεγχο σας. Σε αυτόν θα ελέγχετε και την βλάβη αν παραμένει στάσιμη. Στο ενδιάμεσο, ακολουθούμε βασικές αρχες: καλή στοματική υγιεινή και αποφυγή ζάχαρης και πολλών "γευμάτων".

    Smile Expert - Βούρτσα Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Τις στάσιμες τερηδόνες τις παρακολουθούμε ακτινογραφικα και κλινικά.Υπαρχουν περιπτώσεις που ο τροχός μπορεί να κάνει "κακο" αντί για καλό.
    Ωστοσο πρέπει να προσέχετε αν αυξηθεί η ευαισθησία στο γλυκο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • αν πραγματι η τερηδονα ειναι στασιμη κ δεν μας ενοχλει αισθητικα δεν ειναι απαραιτητο να εμφραχθει αμεσα το δοντι.η εξελιξη μια στασιμη τερηδονας εξελισσεται σχετικα αργη.μπορει επισης να μεινει ετσι επι χρονια.καλο ειναι βεβαια να γινει καποια επανεξεταση μετα απο 6 μηνες με ενα χρονο.σχετικα με το μεγεθος που αναφερετε δεν εχει να κανει αυτος ο παραγοντας με την εμφραξη.αν κρινεται απαραιτητο να εμφραχθει καποιο δοντι πρεπει να προχωρησουμε ανεξαρτητως του μεγεθους της αλλοιωσης.σχετικα με τη μεθοδο icon ειναι μια καποια λυση υπο ερευνα,αφου δεν απαιτειται τροχισμος του δοντιου,αλλα προσωπικα δεν την κρινω απαραιτητη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το σίγουρο είναι ναι ότι μπορείτε να κάνετε πολλά γιατί καλό είναι να εξαλείφεται η τερηδόνα ακόμα κι αν είναι στάσιμη. Οπότε Το καλύτερο όπως σωστά είπατε είναι η πρόληψη, η φθορίωση και πολλά άλλα όπως και η μέθοδος που προαναφέρατέ

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Η στασιμότητα μπορεί να ανατραπεί αν οι συνθήκες ευνοούν την τερηδόνα στην περιοχή.Τακτικος εξαμηνιαίος έλεγχος είναι απαραίτητος.Το Icon ειναι ένα νέο όπλο στη φαρέτρα των οδοντιάτρων για την αρχόμενη τερηδόνα αν υπάρχουν ενδείξεις.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση.
    Καταρχάς , με βάση τα σύγχρονα πρωτόκολλα, οι στάσιμες βλάβες και οι βλάβες της αδαμαντίνης δεν έχουν ένδειξη χειρουργικής αντιμετώπισης δηλαδή σφραγίσματος. Βλάβες με έκταση στην οδοντινη και ενεργές βλάβες είναι εκείνες που με βάση τον διεθνή οργανισμό υγείας ενδείκνυνται για χειρουργική θεραπεία δηλαδή σφραγισμα. Θα πρότεινα χρήση νήματος καθημερινά στο σημείο και φθοριωση.
    Όσον αφορά το Icon που είναι τεχνική επαναπρόσληψης μεταλλικών στοιχείων που έχουν χαθεί στην περιοχή της αδαμαντίνης, είναι ασφαλής μη επεμβατική ωστόσο κοστοβορος τεχνική , που επιτρέπει την ισχυρη αδροποιση στο σημείο μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Εμπιστευθείτε τον οδοντιατρο σας εφόσον σας είπε να το παρακολουθείτε .

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο