• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/08/2023

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Όταν ανοίγω το στόμα μου με πονάει το σαγόνι μου από τη δεξιά μεριά, εκεί που είναι η κλείδωση. Πριν 1,5 μήνα είχα πάει στο οδοντίατρο και δεν είχα κάποιο θέμα. Δεν ξέρω σε τι γιατρό (ειδικότητα) πρέπει να πάω Μπορείτε να με βοηθήσετε;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ο Ορθοπεδικός είναι ο σωστός. Αν είστε από την Αθήνα, σας περιμένω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ο πονος που αναφέρεται ενδέχεται να σχετίζεται με μια παθολογική κατάσταση που λέγεται βρουξισμός. Ο βρουξισμός ή βρυγμός είναι το γνωστό σφίξιμο ή τρίξιμο των δοντιών. Είναι μια παθολογική κατάσταση που συμβαίνει συνήθως κατά τη διάρκεια του ύπνου, αλλά και την ημέρα. Χρειαζεται να σας δει οδοντίατρος που ασχολείται με την συγκεκριμένη παθολογική κατάσταση. Ωστοσο να σημειώσω οτι χρειάζεται να αποκλειστούν αλλα παθολογικά αιτία της στοματικης κοιλότητας απο τον οδοντίατρο σας.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Είναι θέμα ορθοπαιδικού. Μιά επίσκεψη σε ορθοπαιδικό θα σας βοηθήσει.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Ιδανικά σε γναθοχειρουργό ή αν δεν υπάρχει, ακόμα και σε οδοντίατρο για μια πρώτη εκτίμηση.Πολύ πιθανό να έχετε κάποιον ερεθισμό στην κροταφογναθική άρθρωση

    Σκυνδίλιας Ιωάννης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ναύπλιο

  • Γναθοχειρουργο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Μάλλον πρόκειται για κάποια αστάθεια ή αρθρίτιδα κροταφογναθικής
    Ιδανικα θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε γναθοχειρουργο ή εναλλακτικά σε κάποιο ΩΡΛ που ασχολείται με τράχηλο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Σε γναθοχειρουργό για εξέταση.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Αν δεν είναι κάποιο πρόβλημα από τους οδόντες το οποίο να πρέπει να αντιμετωπιστεί από οδοντίατρο, τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γναθοχειρουργό. Κάποιες φορές παθήσεις του ωτός (το αυτί) μπορεί να επηρεάσουν την κροταφογναθική άρθρωση, οπότε σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται εκτίμηση από ΩΡΛ.

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Χρειάζεστε γναθοχειρουργό.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Γνάθο χειρουργο

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος