• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Καλημέρα σας. Έχω αγχωδη διαταραχή με κρίσεις πανικού. Έκανα δύο χρόνια γνωσιακή ψυχοθεραπεία μαζί με Zoloft. Τα έκοψα μετά από δύο χρόνια μαζί με τον γιατρό εννοείται,στον χρόνο επάνω επανήλθε όμως. Ξανάρχισα με την αγωγή δυστυχώς παλι. Στρες, άγχος, σκέψεις συνέχεια,και όλο αυτό μου έχει ρίξει την ψυχολογία. Θεραπεύεται αυτό ποτέ; πραγματικά θέλω να μάθω. Η εφ όρου ζωής θα είμαι με φάρμακα; ευχαριστώ

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία δεν βοήθησε να βρείτε το μοτίβο της σκέψης σας ? Έχετε κάνει αλλαγές στην ζωή σας ώστε να την ζείτε όπως εσείς θέλετε? Αν όχι βρείτε κάποιον άλλον ειδικό ψυχικής υγείας να βοηθήσει σε αυτά τα βήματα !!! , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις του πανικού μπορούν ν' αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά μέσω της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Κλινικής Υπνοθεραπείας και της φαρμακοθεραπείας και φυσικά, μέσω της δουλειάς με τον εαυτό. Μέσα από την ψυχοθεραπεία ψυχοεκπαιδεύεστε ως προς το πως να διαχειρίζεστε αποτελεσματικότερα τις καταστάσεις που άλλοτε θα μπορούσαν να σας οδηγήσουν σε κρίσεις πανικού.

    Αντωνιάδου Μαίρη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Γεια σας! Σεβόμενη όλα αυτά που βιώνετε, θα χρειαστεί να σας επιστήσω την προσοχή, στο γεγονός πως η φαρμακευτική αγωγή είναι αρκετά βοηθητική όταν συνδυάζεται παράλληλα με την ψυχοθεραπεία, τα "αποτελέσματα" είναι πιο άμεσα με την έννοια ότι ξεμοντάρονται και εκριζώνονται "τα προβλήματα", χωρίς να παραμένουν σε εσώτερη καταστολή, τότε και μόνον τότε, ανοίγει και διαφαίνεται κάπως το φως στο σκοτεινό τούνελ, το οποίο πιστέψτε με το έχουμε όλοι μας. Στη διάθεσή σας για το οτιδήποτε. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Συζητήστε το λίγο με τον ιατρό σας, μπορεί να δοκιμαστούν κι άλλες φαρμακευτικές θεραπείες ώστε μαζί με ψυχοθεραπεία να έχετε καλό αποτέλεσμα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι ψυχικές δυσκολίες δεν είναι εφ όρου ζωής εκτός αν εμποδιστούν αλλαγές και υπάρχουν λόγοι να συντηρούνται.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία σίγουρα βοηθάει να περιορίσει κάπως τα συμπτώματα του άγχους. Ωστόσο δεν μπορεί να πάει βαθύτερα αν το αίτιο του άγχους τοποθετείται στην παιδική/εφηβική ηλικία.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα,
    η γνωσιακή ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με το Zoloft αποτελεί συνήθη πρακτική για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε την αγωγή με την κατάλληλη υποστήριξη και επίβλεψη του γιατρού σας.
    Οι πιθανότητες ανάκαμψης είναι υψηλές, αλλά είναι σημαντικό να προσαρμοστείτε σε ενδεχόμενες αλλαγές και τροποποίηση της θεραπείας σας. Μακροπρόθεσμα, η σταθερότητα μπορεί να επιτευχθεί με ένα συνδυασμό που περιλαμβάνει ψυχοθεραπευτική υποστήριξη και τη λήψη φαρμάκων.
    Όλα αυτά μην διστάζετε να τα συζητήσετε με τον γιατρό σας, τις ανησυχίες σας και τυχόν ερωτήσεις που έχετε. Είναι σημαντικό να έχετε υποστήριξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Μία διαφορετική προσέγγιση ψυχοθεραπείας θα βοηθήσει στην κατανόηση και αλλαγή της ρίζας του συμπτώματος.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα η γνωσιακή ψυχοθεραπεία ειναι μια βραχύς ψυχοθεραπευτική μεθοδος. Ίσως χρειαζετε αυτη τη φορά να δοκιμάσετε συστημική οικογενειακή προσεγγιση και σιγα σιγα να δείτε τι θα γίνει και με την αγωγη. Δεν ειναι κάτι που κόβετε απότομα. Σιγουρα ομως χρειαζεται να αναχητήσετε ψυχοθεραπευτη!

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό