• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Η αγκύλωση στον αστράγαλο είναι υποχρεωτική η φυσικοθεραπεία

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι επιτακτική για να αποκατασταθεί η πλήρης κινητικότητα εκ νέου και άμεσα. Η όχι ομαλή κίνηση της ποδοκνημικής άρθρωσης, μπορεί να επιφέρει προβλήματα και σε άλλες αρθρώσεις του σώματός σας.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά και είναι υποχρεωτική φυσικοθεραπεία στην αγκύλωση διότι η αγκύλωση για να "σπάσει" θα πρέπει να ασκηθεί παθητική κίνηση η οποία παθητική κίνηση δεν μπορεί να ασκηθεί από τον ασθενή τον ίδιο πιθανότητα λόγω πόνου και ο πόνος αυτός δεν πιτρέπει στην αρθωση να πάρει εύρος κίνησης. Για παράδειγμα αν υπάρχει κάταγμα στην ποδοκνημική αρθρωση σιγουρα θα προκαλεί περα απο την αγκύλωση στην άρθρωση αλλά και την ατροφία των μυών. Επομένως αυτός ο ασθενης που θα έχει υποστεί ένα κάταγμα στην ποδοκνημική θα πρέπει να κάνει φυσικοθεραπεία για να ενδυναμώσει τους μυς που έχουν ατροφήσει, να σπάσει την αγκύλωση που έχει προκληθεί και να βο... Διάβασε περισσότερα

    Καλαφάτης Δομίνικος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ρόδος

  • Εξαρτάται από το πως προήλθε αυτή η δυσκαμψία και αν βελτιώνεται χωρίς φυσικοθεραπεία.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Η απόφαση για το εάν η φυσικοθεραπεία είναι υποχρεωτική ή όχι για την αγκύλωση στον αστράγαλο εξαρτάται από τη σοβαρότητα της κατάστασης και τις συνοδευτικές συνθήκες. Ο ορθοπεδικός σας ή ο φυσιοθεραπευτής μπορεί να καθορίσει εάν η φυσικοθεραπεία είναι κατάλληλη για την περίπτωσή σας.

    Η φυσικοθεραπεία μπορεί να είναι χρήσιμη σε περιπτώσεις αγκυλώσεων, καθώς μπορεί να βοηθήσει στην αποκατάσταση της κίνησης, την ενίσχυση των μυών και τη βελτίωση της λειτουργίας των αρθρώσεων. Επίσης, μπορεί να παρέχει συμβουλές για ασκήσεις που μπορείτε να κάνετε στο σπίτι για την υποστήριξη της θεραπείας.

    Είναι σημαντικό να συζητήσετε τις επι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, εφόσον υπάρχει παθολογικό σύμπτωμα, χρειάζεται φυσικοθεραπεία για να το αντιμετωπίσετε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • καλησπερα σας σιγουρα θα ειναι πολυ βοηθητικη και αποφορτιστικη

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας!Από τι είναι η αγκύλωση;;Ναι αν δεν έχει "μπλοκάρει" (να μην κινείται δλδ σχεδόν) που μάλλον μόνο με επέμβαση λύνεται, είναι απαραίτητες οι φυσικοθεραπείες για να αυξήθεί η κινητικότητα της άρθρωσης! Θα χρειαστεί όμως κυρίως τεχνικές κινητοποιήσης των αρθρώσεων και ασκήσεις όχι μηχανήματα κλπ
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μόνο ετσι θα βελτιώσετε το εύρος κίνησης

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οπωσδήποτε εαν θέλετε πλήρη αποκατάσταση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα