• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/10/2023

Την δευτερα το απογευμα πηγα να βγω απο το αυτοκινητο και πατησα μαλλον καταλαθος περισσοτερο (δεν το καταλαβα) τον δεξι ποδι που εχω κανει χειρουργειο(καταγμα αστραγαλου) και μολις το περπατησα λιγο μεχρι το μαγαζι(30μετρα)αρισε να με ενοχλει στον αστραγαλο μεχρι λιγο παραπανω πηγα σπιτι και οταν χρειαστηκα να σηκωθω δεν μπορουσα να το πατησω (με ποναγε) και αναγκαστηκα να παω στο νοσοκομειο με ασθενοφορο (ευτυχως εφημερευε το νοσοκομειο που ειχα χειρουργηθει (ερυθρος) και ετυχε να κανει εφημερεια και ο γιατρος που με χειρουργησε μου εκανε ακτινογραφιες και μου ειπε οτι ευτυχως δεν εχω καταγμα και μαλον οτι ειναι διαστρεμα με μια ποιο προσεκτικη ματια στις ακτινογραφιες (2 μου εκανε 1 στο δεξι ποδο στον αριστερο αστραγαλο και 1 παλι απο την δεξια πλευρα του δεξιου ποδιου) και μου ειπε ειναι διαστρεμα μου το εδεσε με ελαστικο επιδεσμο και μου ειπε για μερικες μερες να χρησιμοποιο πατεριτσες (πατοντας το ελαφρα στις μυτες) και οταν νιωσω οτι δεν με ποναει να ξεκινησω να το παταω σταδιακα (ευτυχως εχω κανονικη αδεια απο την δουλεια) αλλα στην 6 μερα δεν με ενοχλουσε απο αριστερα αλλα το ενιωθα (λιγο πονο στο 2 με πολυ το 10) σημερα (7 μερα) οταν καθομαι νιωθω σαν βαρυ τον αστραγαλο (αν πρηστικε δεν ξερω γιατι ειναι λιγο πρησμενο απο το χειρουργειο (τωρα που το παταω 7 μερα δεν με ποναει) ειναι λογικο να νιωθω βαρυ τον αστραγαλο οταν καθομαι ? και σε ποσες μερες λογικα θα μπορω να περπατησω? μπορω να το παταω το δεξι το ποδι χωρις πατεριτσα μετα απο 7 μερες που εχουν περαση η θα του κανω ζημια? αν βαλω επιστραγαλιδα θα μπορω να το κινω και να παω στην δουλεια?( θα πρεπει να ειμαι στην δουλεια στις 30-10) η επιστραγαλιδα κανει να την εχω αμα δουλευω η θα ατροφηση τους μυες στην εκει περιοχη (του αστραγαλου)? ευχαριστω

2 ειδικοί απάντησαν

  • Όλες οι οδηγίες έχουν να στηριχθούν στη διάγνωση του διαστρέμματος.Αν είναι όντως διάστρεμμα τότε θέλετε ειδικό νάρθηκα που λέγεται aircast ,και θα περιμένετε προβλήματα μέχρι και 6 εβδομάδες απο τότε που το πάθατε.Αν συνεχιστούν τα προβλήματα πρέπει να κάνετε μαγνητική στην ποδοκνημική

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το κάταγμα που είχατε, την εγχείρηση που κάνατε , την ηλικία , δραστηριότητες κ γενικά αρκετούς παράγοντες.
    Ευχαριστο το ότι δεν έχει προκύψει νέος τραυματισμός, ξεκούραση παγοθεραπεια κ υπομονη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος