• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Γειά σας! Η ερώτηση αναφέρεται σε Ψυχολόγους! Η κολλητή μου περνάει πολύ δύσκολα τον τελευταίο χρόνο και πρόσφατα ο πατέρας της διαγνώστηκε με καρκίνο και δεν γνωρίζουμε πως θα εξελιχθεί αυτό. Κάνει προσπάθειες να βγει έξω και να ξεχαστεί αλλά τις περισσότερες φορές απομονώνεται και δεν αφήνει πολλά περιθώρια προσέγγισης. Προσπαθώ κι εγώ να σεβαστώ τον προσωπικό της χώρο αλλά νιώθω πως αυτό δεν την βοηθάει πραγματικά και πρέπει να την "ταρακουνήσω" και να την βγάλω από τον "βάλτο" της αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω. Θέλω πολύ να την βοηθήσω αλλά δεν ξέρω πως να της σταθώ..Πως με συμβουλεύετε να το χειριστώ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η φίλη σας θα περάσει από διάφορα ψυχολογικά στάδια κατά την διαχείριση μιας τόσο δύσκολης
    κατάστασης. Σεβαστείτε τον προσωπικό της χώρο, παραμείνετε παρούσα αλλά με διακριτικότητα. Καλή τύχη και στις δύο!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Να σεβαστείτε τον τρόπο της στην λύπη , να την διαβεβαιωνετε πώς είστε εκεί όποτε σας χρειαστεί , μέχρι τότε δώστε της χρόνο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Η φίλη σας περνάει δύσκολα και αυτό που φαίνεται να χρειάζεται είναι να αισθάνεται ότι είστε κοντά της και την σκέφτεστε που το κάνετε μια χαρά. Ο κάθε άνθρωπος διαχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο την αρρώστια και χρειάζεται το χρόνο του. Καλύτερα θα ήταν να σεβαστείτε την ανάγκη της για απομόνωση, και να κάνετε υπομονή μέχρι να θελήσει να μοιραστεί τη δυσκολία της.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Γεια σας,

    Είναι προφανές ότι νοιάζεστε βαθιά για την ευημερία της φίλης σας και η επιθυμία σας να την υποστηρίξετε είναι αξιέπαινη.

    Όταν κάποιος για τον οποίο νοιαζόμαστε περνάει μια δύσκολη στιγμή, είναι φυσικό να θέλουμε να τον "ταρακουνήσουμε" και να τον βοηθήσουμε να βγει από την απομόνωσή του. Ωστόσο, είναι σημαντικό να προσεγγίσουμε την κατάσταση με ευαισθησία και κατανόηση.

    Πρώτα απ' όλα, συνεχίστε να σέβεστε την ανάγκη της φίλη σας για προσωπικό χώρο. Αν και μπορεί να φαίνεται αντιφατικό, το να πιέσετε κάποιον πολύ έντονα για να "βγει" από την τρέχουσα κατάστασή του μπορεί μερικές φο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας! Χρειάζεται να σταθείτε με σταθερό συναίσθημα υποστήριξης και αυθεντικότητας στην φίλη σας, ωστόσο χρήσιμο και λειτουργικό είναι το να διαφοροποιήσετε την θέση την δική σας απένταντι της( να μην την συμβουλεύετε/πιέζετε και να μην οικειοποιηθείτε το δικό της πρόβλημα και δημιουργηθούν- ως εκ τούτου- ταυτίσεις).Είναι φανερό το νοιάξιμο σας και μόνο που απευθυνθήκατε στην συγκεκριμένη πλατφόρμα για βοήθεια.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Φαίνεται να δείχνεις γνήσιο ενδιαφέρον για την φίλη σου και πως θέλεις να την υποστηρίξεις σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο της ζωής της. Μία καλή προσέγγιση είναι να της εκφράσεις την αγάπη και τη στήριξή σου και να την παροτρύνεις να μιλήσει αν είναι έτοιμη. Μπορείς να της προτείνεις να συναντήσει έναν ειδικό ψυχολόγο για υποστήριξη. Είναι σημαντικό να της δείξεις ότι είσαι εκεί για εκείνην και ότι καλο θα ήταν να μην περνά αυτή τη δύσκολη περίοδο μόνη της.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Πρώτα απ' όλα, είναι τυχερή που έχει την κολλητή της να νοιάζεται τόσο πολύ για εκείνη και που παράλληλα σέβεται τον προσωπικό της χώρο. Ίσως αυτό είναι αρκετό σε αυτήν τη φάση – η γνώση ότι εσείς είστε εκεί για εκείνη ό,τι και να συμβαίνει και όπως και να αισθάνεται, σεβόμενη την ανάγκη της για στιγμές απομόνωσης.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Είναι φανερό πως ενδιαφέρεστε πραγματικά για την φίλη σας και θέλετε να τη βοηθήσετε. Μια καλή προσέγγιση θα μπορούσε να είναι να της εκφράσετε ανοιχτά τις ανησυχίες σας για το πώς νιώθετε και να της δείξετε ότι είστε εκεί για εκείνη. Μια άλλη προσέγγιση είναι να προσκαλέσετε την φίλη σας σε δραστηριότητες που ξέρετε ότι την ενδιαφέρουν, ώστε να αποσπάσει λίγο το μυαλό της από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.
    Επίσης μπορείτε προσφέρετε βοήθεια με καθημερινές δραστηριότητες όπως να μαγειρέψετε μαζί, να κάνετε κάποια άσκηση μαζί ή απλά να περάσετε χρόνο μαζί χωρίς πίεση.
    Να προτείνετε χαλαρωτικές δραστηριότητες όπως να δι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,
    Ανησυχείτε για την κολλητή σας και την δύσκολη κατάσταση που αντιμετωπίζει. Αυτό δείχνει ότι είστε ένα άτομο με βαθιά ενσυναίσθηση και η υποστήριξή σας είναι πολύ σημαντική σε αυτήν την περίοδο της ζωής της.
    Καταρχάς, είναι σημαντικό να εκφράζετε την αγάπη και τη στήριξή σας προς την κολλητή σας και να της δείξετε ότι είστε εκεί για εκείνην σε ό,τι χρειαστεί.
    Μπορείτε να είστε δίπλα της χωρίς να την πιέζετε και να την κρίνετε ή να την αναγκάζετε να κάνει κάτι που δεν θέλει. Η κολλητή σας πρέπει να νιώθει ότι έχει τον έλεγχο της κατάστασής της και ότι μπορεί να λάβει τις αποφάσεις που θεωρεί καλύτερες για τον εαυτό της.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής