• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα, Η αδερφή μου είχε εισαχθεί πριν από κάποια χρόνια σε κλινική με ακούσια νοσηλεία και διάγνωση παρανοειδής σχιζοφρένεια. Είχε μεγάλη διαφορά μετά την θεραπεία, και έγινε πολύ λειτουργική, βρήκε δουλειά κτλ. Στη συνέχεια όμως σταμάτησε τη θεραπεία, και τώρα πολλά χρόνια δεν δέχεται καμία σχετική συζήτηση και έχει αρχίσει να υποτροπιάζει. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ίδιο λειτουργική πλέον, είναι ανοργάνωτη, έχει εμμονές με την καθαριότητα και τις μυρωδιές, το φαγητό, αλλά και άλλες εμμονές που υποπτεύομαι ότι δεν μας τις λέει. Ωστώσο, δεν υπάρχει κάποιο έντονο σύμπτωμα ή κάτι που να φαίνεται ότι αποτελεί κίνδυνο για την ίδια ή για κάποιον άλλον. Ισχύει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί να γίνει ακούσια νοσηλεία; λυπάμαι που τη βλέπω να βασανίζεται αλλά να μην μπορώ να πω και κάτι, γιατί θυμώνει με το παραμικρό. Ενώ πιστεύω ότι αν έπαιρνε θεραπεία θα είχε πολύ καλά αποτελέσματα. Έχω απευθυνθεί σε ειδικούς αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Υπάρχει κάποια ιδέα στο τι θα μπορούσα να κάνω;

1 ειδικός απάντησε

  • Ναι χωρίς θεραπεία, υπάρχουν συνεχώς υποτροπές και δυσκολεύουν τα πράγματα, μήπως ξεκινήσει κάποιου τύπου υποστηρικτικής ψυχοθεραπείας και την πείσουν να πάρει την φαρμακευτική θεραπεία που πρέπει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός