• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/04/2023

Εχώ μια κρεατοελιά στην περιοχή της μασχάλης μου η οποία μεγάλωσε και στην άκρη της άλλαξε χρώμα σε πιο σκούρο. Πήγα στα επείγοντα του νοσοκομείου που εφημέρευε με έκλεισαν ραντεβού για τα τακτικά εξωτερικά ιατρεία στην χειρουργική αλλά όχι σύντομα. Εγώ πρέπει τώρα να απευθυνθώ σε δερματολόγο ή σε χειρούργο αν θέλω να πάω σε γιατρό που ιδιωτεύει?

28 ειδικοί απάντησαν

  • Σε Πλαστικό χειρουργό

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να απευθυνθήτε σε δερματολόγο αρχικά για να εκτιμήσει τα χαρακτηριστικά του σπίλου και στη συνέχεια σε γενικό ή πλαστικό χειρουργό. Θα χρειαστεί αφαίρεση και βιοψία. Ίσως να χρειαστεί και περαιτέρω έλεγχος.

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε και στις δύο ειδικότητες, αλλά θα σας πρότεινα σε πλαστικό χειρούργο .

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Αν χρειάζεται χειρουργική αφαίρεση τότε σε πλαστικό χειρουργό

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλύτερα να πάτε σε πλαστικό χειρουργό και να σταλεί για βιοψια

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Να απευθυνθειτε σε χειρουργο

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας
    Προφανώς και αναφέρεστε σε τραυματισθέν θήλωμα...τα θηλώματα επειδή προεξέχουν και τρέφονται όπως και νευρώνονται από έναν λεπτό μίσχο, είναι πολύ εύκολο με το ντύσιμο, το γδύσιμο ή το ξύρισμα, να τραυματισθούν και να νεκρωθούν....δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό ούτε είναι κάτι επείγον...μάλιστα πολλές φορές μετά από αυτό νεκρώνονται και πέφτουν....το μαύρο χρώμα είναι από την τοπική νέκρωση και δεν εγκυμονεί κανένα λόγο ανησυχίας. Φυσικά ο δερματολόγος είναι ο κατ'εξοχήν υπεύθυνος για την αντιμετώπιση των θηλωμάτων είτε με καυτηριασμό είτε με κρυοθεραπεία....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Μπορείτε να πάτε σε πλαστικό χειρουργό

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Αφού παρατηρήσατε αλλαγή στο μέγεθος και το χρωμα, θα πρέπει να αφαιρεθεί το συντομότερο δυνατόν. Εμείς ως κέντρο αναλαμβάνουμε δερματοχειρουργικά περιστατικά.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Μπορείτε και στις δυο ειδικότητες

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας.
    Ο δερματολόγος είναι πιο ειδικός στο να εξετάσει το σπίλο και να σας προτείνει αν χρειάζεται να βγει. Ο χειρουργός από την άλλη είναι πιο ειδικός στο να βγάλει μία δερματική βλάβη.
    Ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σε χειρουργό

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Σε χειρουργό .

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Σε δερματολόγο πρέπει να απευθυνθειτε

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Η κρεατοελιά σας θέλει χειρουργική αφαίρεση. Ως εκ τούτου ιδανιά καλό θα ήταν να απευθυνθείται σε έναν πλαστικό χειρουργό για να αφαιρεθεί πλήρως και με την καλύτερη δυνατή ουλή

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Νομίζω, ότι η κατάλληλη επιλογή γιατρού στην περίπτωση σας, είναι ο Πλαστικός χειρουργός .
    Μή διστάσετε να επικοινωνήσετε για να κλείσετε άμεσα το ραντεβού σας.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σε χειρουργο για να την αφαιρεσει και φροντιστε να μην τραυματιστει

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε χειρουργό.

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε δερματολόγο που θα εξετάσει με δερματοσκοπηση τον σπιλο και θα κρίνει αν πρέπει να αφαιρεθεί. Για τη χειρουργικη αφαίρεση απευθύνεστε σε πλαστικό χειρουργό.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Θα σας πρότεινα σε χειρουργό, εκτός κι αν ο δερματολόγος έχει χειρουργική εξειδίκευση για τέτοιες επεμβάσεις...

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Σε πλαστικό χειρουργό.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Χειρουργός

    Παύλου Προκόπιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα
    Για μια απλη ελιά / σπίλο σε
    Πλαστικο Χειρουργό ή Γενικό Χειρουργό ακόμα και σε ένα Δερματολόγο

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Σε χειρουργο

    Κυρίτσης Αλέξανδρος

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας μπορείτε να απευθυνθείτε σε ιδιώτη και βέβαια χειρουργό.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα ανάλογα με τι έχουμε να κάνουμε πράττουμε. Ο χειρουργός θα αποφασίσει.

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • Καλησπέρα σας,
    συνήθως οι Δερματολόγοι αναλαμβάνουν καταστάσεις που αφορούν συντηρητική & φαρμακευτική αντιμετώπιση. Για πιο επεμβατική θεραπεία, όπως είναι η εκτομή, καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον Γενικό Χειρουργό

    Χρυσοβεργίδης Φαίδων

    Γενικός Χειρουργός