• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

“Καλησπέρα,ειμαι 21 χρόνων γυναικα και έχω θέμα νυχτερινής ενουρησης,από μικρό παιδί δεν σταμάτησα ποτε να βρέχω το κρεβάτι μου,υπάρχουν περίοδοι και μέρες που πέφτω για υπνο και δεν κατουράω αλλά είναι λίγες. Υπάρχει γενικότερα ιστορικό (η μητέρα μου η θεία μου και η αδερφή μου σταμάτησαν να βρέχουν το κρεβάτι τους όταν ήταν έφηβες.Η αδερφή μου σταμάτησε στο γυμνάσιο ενώ εγώ όχι) Επίσης έχω διαβήτη τύπου 1 που το κάνει λιγο πιο δύσκολο γιατί όταν ανεβαίνει το ζάχαρο μου ένα από τα συμπτώματα που έχω είναι να πηγαίνω υπερβολικά συχνά τουαλετα.Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει αυτό και να ξυπνάω το βράδυ όταν θέλω να πάω τουαλετα;

3 ειδικοί απάντησαν

  • σιγουρα να δειτε με τον διαβητολογο σας πως πανε τα πραγματα αλλα θα ελεγα να πατε και σε ψθχολογο, μπορει να σας βοηθησει...

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχει θεραπεία γι’αυτό

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα
    όσο νωρίτερα ζητήσετε θεραπεία στο πρόβλημα σας τόσο καλύτερα ,αυτό θα έπρεπε να γίνει από την ηλικία των 5 ετών ,παρόλα αυτά απευθυνθείτε σε ουρολόγο θα σας βοηθήσει !

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες