• General topics
  • Submitted on 13/04/2023

Εχώ μια κρεατοελιά στην περιοχή της μασχάλης μου η οποία μεγάλωσε και στην άκρη της άλλαξε χρώμα σε πιο σκούρο. Πήγα στα επείγοντα του νοσοκομείου που εφημέρευε με έκλεισαν ραντεβού για τα τακτικά εξωτερικά ιατρεία στην χειρουργική αλλά όχι σύντομα. Εγώ πρέπει τώρα να απευθυνθώ σε δερματολόγο ή σε χειρούργο αν θέλω να πάω σε γιατρό που ιδιωτεύει?

28 specialists answered

  • Σε Πλαστικό χειρουργό

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Plastic surgeon

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να απευθυνθήτε σε δερματολόγο αρχικά για να εκτιμήσει τα χαρακτηριστικά του σπίλου και στη συνέχεια σε γενικό ή πλαστικό χειρουργό. Θα χρειαστεί αφαίρεση και βιοψία. Ίσως να χρειαστεί και περαιτέρω έλεγχος.

    Paneris Panteleimon

    General surgeon

    Patisia

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε και στις δύο ειδικότητες, αλλά θα σας πρότεινα σε πλαστικό χειρούργο .

    Kontogiannis THanos

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Αν χρειάζεται χειρουργική αφαίρεση τότε σε πλαστικό χειρουργό

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Καλύτερα να πάτε σε πλαστικό χειρουργό και να σταλεί για βιοψια

    Κόκκαλης Γεώργιος

    Plastic surgeon

    Chalandri

  • Να απευθυνθειτε σε χειρουργο

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας
    Προφανώς και αναφέρεστε σε τραυματισθέν θήλωμα...τα θηλώματα επειδή προεξέχουν και τρέφονται όπως και νευρώνονται από έναν λεπτό μίσχο, είναι πολύ εύκολο με το ντύσιμο, το γδύσιμο ή το ξύρισμα, να τραυματισθούν και να νεκρωθούν....δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό ούτε είναι κάτι επείγον...μάλιστα πολλές φορές μετά από αυτό νεκρώνονται και πέφτουν....το μαύρο χρώμα είναι από την τοπική νέκρωση και δεν εγκυμονεί κανένα λόγο ανησυχίας. Φυσικά ο δερματολόγος είναι ο κατ'εξοχήν υπεύθυνος για την αντιμετώπιση των θηλωμάτων είτε με καυτηριασμό είτε με κρυοθεραπεία....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Μπορείτε να πάτε σε πλαστικό χειρουργό

    Καποσίτας Νώντας

    Plastic surgeon

    Athens

  • Αφού παρατηρήσατε αλλαγή στο μέγεθος και το χρωμα, θα πρέπει να αφαιρεθεί το συντομότερο δυνατόν. Εμείς ως κέντρο αναλαμβάνουμε δερματοχειρουργικά περιστατικά.

    & Beauty Derma

    Dermatologist - Venereologist

    Melissia

  • Μπορείτε και στις δυο ειδικότητες

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλησπέρα σας.
    Ο δερματολόγος είναι πιο ειδικός στο να εξετάσει το σπίλο και να σας προτείνει αν χρειάζεται να βγει. Ο χειρουργός από την άλλη είναι πιο ειδικός στο να βγάλει μία δερματική βλάβη.
    Ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Σε χειρουργό

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi

  • ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus

  • Σε χειρουργό .

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Σε δερματολόγο πρέπει να απευθυνθειτε

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας. Η κρεατοελιά σας θέλει χειρουργική αφαίρεση. Ως εκ τούτου ιδανιά καλό θα ήταν να απευθυνθείται σε έναν πλαστικό χειρουργό για να αφαιρεθεί πλήρως και με την καλύτερη δυνατή ουλή

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Νομίζω, ότι η κατάλληλη επιλογή γιατρού στην περίπτωση σας, είναι ο Πλαστικός χειρουργός .
    Μή διστάσετε να επικοινωνήσετε για να κλείσετε άμεσα το ραντεβού σας.

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Σε χειρουργο για να την αφαιρεσει και φροντιστε να μην τραυματιστει

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε χειρουργό.

    KELGIORGI DIONYSIA

    General surgeon

    Chalandri

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε δερματολόγο που θα εξετάσει με δερματοσκοπηση τον σπιλο και θα κρίνει αν πρέπει να αφαιρεθεί. Για τη χειρουργικη αφαίρεση απευθύνεστε σε πλαστικό χειρουργό.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Θα σας πρότεινα σε χειρουργό, εκτός κι αν ο δερματολόγος έχει χειρουργική εξειδίκευση για τέτοιες επεμβάσεις...

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Deactivated account)

    General surgeon

    Glyfada

  • Σε πλαστικό χειρουργό.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Χειρουργός

    Paulou Prokopios

    General surgeon

    Piraeus

  • Καλησπέρα
    Για μια απλη ελιά / σπίλο σε
    Πλαστικο Χειρουργό ή Γενικό Χειρουργό ακόμα και σε ένα Δερματολόγο

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Σε χειρουργο

    Kyritsis Alexandros

    General surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας μπορείτε να απευθυνθείτε σε ιδιώτη και βέβαια χειρουργό.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Καλησπέρα ανάλογα με τι έχουμε να κάνουμε πράττουμε. Ο χειρουργός θα αποφασίσει.

  • Καλησπέρα σας,
    συνήθως οι Δερματολόγοι αναλαμβάνουν καταστάσεις που αφορούν συντηρητική & φαρμακευτική αντιμετώπιση. Για πιο επεμβατική θεραπεία, όπως είναι η εκτομή, καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον Γενικό Χειρουργό

    Χρυσοβεργίδης Φαίδων

    General surgeon

    Ampelokipoi