• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/10/2023

Ειμαι γυναικα 60 ετων.Πριν 5 μηνες επαθα διατροχαντηριο καταγμα μετα απο πτωση.Χειρουργηθηκα με ενδομυελικη ηλωση.Εδω κ 1.5 μηνα περπαταω χωρις μπαστουνι κ καθημερινα περπαταω γυρω στα 2 χλμ.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω την ανεση που ειχα στην βαδιση πριν χτυπησω.Βοηθαει το περπατημα η θα πρεπει να συνεχισω καποιες φυσικοθεραπειες;Συνηθως σε ποσο χρονο επανερχεσαι πληρως στις δραστηριοτητες σου μετα το καταγμα;Ευχαριστω πολυ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Ο χρόνος αποκατάστασης μετά από ένα τέτοιο χειρουργείο είναι πολυπαραγοντικός. Φαντάζομαι ότι ο/η συνάδελφος που σας ανέλαβε να σας συνέστησε τι ασκήσεις πρέπει να κάνετε μετά το πέρας των θεραπειών. Οπότε συνεχίζεται με το ασκησιολόγιο και το περπάτημα θα ελευθερωθεί ακόμη περισσότερο.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλό είναι να συνεχίσετε και το περπάτημνα και τις φυσικοθεραπείες, αλλά μόνο με άσκηση διότι προφανώς μετά το ατύχημα και την επέμβαση χρειάζεται αρκετή δουλειά και χρόνος για την αποκατάστασή σας

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα
    Όπως μου λες τα πας πολύ καλά
    Συνέχισε τις φυσικοθεραπείες και ο συνάδελφος θα σε καθοδηγήσει
    Πιστεύω στους 4 με 6 μήνες από την μέρα του χειρουργείου να είσαι πλήρως καλά

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!Το περπάτημα κάνει καλό, αλλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα οι φυσικοθεραπείες!
    Χρειάζεται να σας κάνουν μια
    καλή αξιολόγηση για να δούμε πού έχετε αδυναμία ή πρόβλημα (είναι θέμα αδυναμίας,είναι ή έλλειψη αντοχής ,είναι ζήτημα ισορροπίας) ώστε να θέσετε συγκεκριμένους στόχους και ασκησιολόγιο (όχι μόνο μηχανήματα)!
    Συνήθως σε 3-6 μήνες επανέρχεται πλήρως ανάλογα την ηλικία, επίπεδο δραστηριότητας, μυικό σύστημα, ποιότητα αποκατάστασης κλπ
    Αν θέλετε κάποια επιπλέον πληροφορία καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Συνεχίστε άφοβα
    Μπορεί το πρότυπο βάδισης να καθυστερήσει να επανέλθει, συν το ότι μετά από τέτοια κατάγματα ενίοτε παραμένει κάποια φοβία η επιφυλακτικότητα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, το περπάτημα σας βοηθάει αλλά δεν πρέπει να σας πονάει ή να έχετε κάποιο σύμπτωμα μετά. Για το αν θα χρειαστείτε φυσικοθεραπεία θα πρέπει να έχουμε την κλινική σας εικόνα οπότε θα χρειαστεί να σας δούμε και να κάνουμε την αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Γεια σας σίγουρα υπάρχει περιορισμός στο εύρος κίνησης μετά το χειρουργείο , καλό είναι που περπατάτε αλλά ούτως η άλλως η βελτίωση και η αποκατάσταση μπορεί να διαρκέσει έως και ένα έτος για την πλήρως επαναφορά
    Όσο περισσότερες φυσικοθεραπείες τόσο το καλύτερο

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ 20 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.
    ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Λόγω του κατάγματος και της ακινητοποιησης που απαιτήθηκε έχουν ατροφίσει οι μύς του ποσιου και της λεκάνης και αυτό προκαλεί δυσκολία στο περπάτημα. Ναι απαιτείται θεραπευτική άσκηση, προκειμένου να δυναμώσουν οι μυικές ομάδες που υστερούν. Αυτό μπορεί να γίνει και με on line συνεδριες, επιβλεψης των ασκησεων

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,
    δεν ισχύει δυστυχώς το "συνήθως" σε αυτές τις περιπτώσεις καθώς κάθε περίπτωση, κάθε πόδι/τραυματισμός/χειρουργείο/σώμα είναι διαφορετικά. Το ότι περπατάτε χωρίς πόνο είναι πολύ θετικό. Ενδεχομένως να χρειάζεστε λίγο ακόμα ασκησιολόγιο σαν φυσικοθεραπεία ώστε να βελτιωθεί κι άλλο η κατάσταση σας και να νιώσετε πάλι την άνεση που είχατε πριν το ατύχημα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Η συμβολή της φυσικοθεραπείας στην μετεγχειρητική φάση είναι απαραίτητη αλλά η επιλογή του θεραπευτικού σχήματος εξαρτάται από την τεχνική της επέμβασης και την κλινική σας εικόνα.
    Σύμφωνα με τα ερευνητικά δεδομένα η διάρκεια της μετεγχειρητικής φυσικοθεραπείας επίσης ποικίλει ανάλογα τον ασθενή και την τεχνική που ακολουθησε ο ορθοπεδικος χειρουργος.Βέβαια οι οδηγίες και πρωτόκολλα αποκατάστασης συχνά είναι αποτέλεσμα κλινικής εξειδίκευσης και εμπειρίας και δεν στηρίζονται μόνο στις υπάρχουσες μελέτες.Υπάρχουν κάποιοι δείκτες και εργαλεία μέτρησης ,που χρησιμοποιούνται από τους φυσικοθεραπευτές , για να υποδείξουν το εξατομικευμένο πρόγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γρηγοριάδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Είστε σε καλό δρόμο.Η επάνοδος έχει σχέση με κάθε οργανισμό και τις ιδιαιτερότητες του.Τπ περπάτημα είναι η καλύτερη φυσιοθεραπεια

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης