• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Δεν είμαι ευτυχισμένη με τίποτα μόνο όταν έχω χρήματα στα χέρια μου νιώθω καλά ευτυχία

8 ειδικοί απάντησαν

  • "Είναι φυσιολογικό να νιώθεις ευχαρίστηση όταν έχεις χρήματα στα χέρια σου, αλλά η ευτυχία μπορεί να προέρχεται από πολλά άλλα πράγματα στη ζωή. Μια καλή σχέση, προσωπική ανάπτυξη, κοινωνικές σχέσεις και προσωπική ικανοποίηση είναι μερικές από τις πτυχές που μπορούν να συμβάλλουν στην ευτυχία. Εργαζόμαστε μαζί για να εξερευνήσουμε αυτές τις πτυχές και να βρούμε τρόπους να βελτιώσουμε την γενική σου ευημερία και ισορροπία στη ζωή."

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας περιγράφετε ότι αναζητάτε την ευτυχία μέσω των χρημάτων. Ωστόσο, η πραγματική ευτυχία δεν είναι αποκλειστικά συνδεδεμένη με την οικονομική ευημερία. Υπάρχουν πολλές άλλες πτυχές της ζωής που μπορούν να σας φέρουν ευτυχία και ικανοποίηση.
    Μια προσέγγιση που μπορεί να βοηθήσει είναι να εξετάσετε ποιες άλλες πτυχές της ζωής σας μπορούν να σας φέρουν ευτυχία. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τις σχέσεις σας με τους ανθρώπους που αγαπάτε, τις δραστηριότητες που σας ενδιαφέρουν και σας φέρνουν χαρά, τις προσωπικές σας επιτυχίες και επιτεύγματα, και τον τρόπο με τον οποίο συνεισφέρετε στην κοινότητα σας.
    Επίσης, η ευτυχία μπορεί να π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Η ανάγκη για χρήματα προκαλεί συχνά σύγχυση και αντιφάσεις στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την ευτυχία. Είναι σημαντικό να αναλύσουμε τον λόγο πίσω από αυτό το συναίσθημα και να κατανοήσουμε πώς η σχέση μας με τα χρήματα επηρεάζει την ψυχολογία μας.
    Θα σας συνιστούσα μαζί με ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή να διερευνήσετε τις ρίζες αυτής της συμπεριφοράς και πώς η εξάρτηση από τη χρήματα μπορεί να επηρεάζει την ψυχική σας κατάσταση.
    Μέσω της ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να εξερευνήσετε εναλλακτικούς τρόπους της ευτυχίας, που δεν εξαρτώνται αποκλειστικά από την οικονομική κατάσταση. Η αληθινή ευτυχία πηγάζει από την εσωτερική ικανοποίηση και την
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας
    Από αυτό που περιγράφεται καταλαβαίνω μία συνιασθηματική επιπέδωση. Είναι καλό να διερευνηθεί επιπλέον.
    Παρακαλώ καλέστε με

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γεια σας! Είναι γεγονός πως η "δύναμη" της ύλης έχει επιφέρει κατά κύριο λόγο δυσάρεστες συνέπειες. Με τον όρο δυσάρεστες συνέπειες εννοούμε την άσκοπη συσσώρευση της, τη σύνδεση με τα αντικείμενα, την υποτιθέμενη εξασφάλιση της "υγείας", μερικές απολαύσεις και τη συνεχή αναζήτηση για μελλοντική ευτυχία που όλως τυχαίως αναβάλλεται, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Θύματα της έχουμε υπάρξει ΟΛΟΙ (σχεδόν). Η ανθρωπότητα έχει κάνει κατάχρηση της ύλης, ή μάλλον λανθασμένη χρήση καλύτερα. Έτσι αρνείται να εγκαταλείψει την ύλη που έχει μάθει τόσα χρόνια. Πολλή λίγη ουσία για πάρα πολύ ύλη, αυτό οδηγεί και στα ελαττώματα που τώρα προσπα... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε αυτό με ειδικό ψυχοθεραπευτή, δεν γίνεται πάντα να έχουμε χρήματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τι σημαίνει " έχω χρήματα". Σημαίνει μπορώ να αγοράζω πράγματα αλλά σημαίνει ότι νιώθω κι ένα είδος δύναμης που με βοηθάει οι άλλοι να με παρατηρούν, δεν είμαι "αόρατος". Επομένως, ίσως να υπάρχει η ανάγκη προσοχής και φροντίδας που κάποτε το ζητούσατε αλλά δεν είχατε ανταπόκριση. Το να αποκτά κανείς χρήματα για να καλύψει ένα μεγάλο κενό του είναι πιο ανώδυνο απ'το να αναζητήει την πηγή του κενού του. Όμως, όπως λογικά παρατηρείτε κι εσείς, αυτή η φαινομενική ευχαρίστηση τελειώνει με την έλλειψη χρημάτων και ο κύκλος της απογοήτευσης αρχίζει ξανά. Αν δεν λυθεί η ρίζα του προβλήματος, αυτό θα διαιωνίζεται, θα φουντώνει... Διάβασε περισσότερα

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα