• Ευερέθιστο έντερο
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Καλησπέρα, υποφέρω από πρήξιμο,τυμπανισμο στην κοιλιά. Νιώθω ότι όλα τα φαγητά πλέον με πειράζουν και δεν μπορώ να ξεπρηστω. Τι μπορώ να κάνω για να ανακουφιστω ; Έχω κ συμπτώματα ευερέθιστου εντέρου

7 ειδικοί απάντησαν

  • Το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου αποτελεί ένα αυτοάνοσο νόσημα που επηρεάζεται σε πολύ σημαντικό βαθμό από τη ψυχολογία. Πρέπει να αποφεύγετε τρόφιμα που προκαλούν πρήξιμο ή και αέρια (π.χ σκόρδο, κρεμμύδι, όσπρια). Υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση διαιτητική (η λεγόμενη δίαιτα χαμηλή σε fodmaps) και μπορείτε να απευθυνθείτε σε κλινικό διαιτολόγο διατροφολόγο ώστε να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Μουράτη Ειρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα! Θα πρέπει να ακολουθήσετε μια διατροφη χαμηλή σε fodmap σε συνεννόηση με τον διαιτολόγο σας

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας! Πολύ συχνά η επίδραση της διατροφής είναι κομβική σε τέτοιου τύπου καταστάσεις. Σας προτείνω να απομακρύνετε από την διατροφή σας για 1 μήνα τη γλουτένη, τη λακτόζη και τα σπορέλαια (Όλα πλην ελαιολάδου. Βρίσκονται σε πάρα πολλές τροφές συσκευασμένες, έτοιμο φαγητό, πράγματα που αγοράζουμε έξω, γλυκά κλπ.. Διαβάζουμε συστατικά σε όσα ψωνίζουμε και αν βλέπουμε να γράφουν το όνομα κάποιου λαδιού ή γενικόλογα φυτικά έλαια το αποφεύγουμε.). Θα δείτε σημαντική βελτίωση πιθανότατα οπότε θα καταλάβετε ότι οι παραπάνω τροφές σας πειράζουν. Επίσης ένα αφέψημα από μαραθόσπορο μετά το φαγητό θα σας βοηθούσε σημαντικά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε αρχικά ένα γαστρεντερολόγο για την διάγνωση και μετά κάποιον διαιτολόγο να σας φτιάξει τη διατροφή σας. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν κάποιοι κανόνες παρόλα αυτά θα πρέπει να δείτε ποια τρόφιμα σας επηρεάζουν και ποια όχι. Επίσης το άγχος και το στρες επιδεινώνουν την κατάσταση.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλημέρα. Αν υποψιάζεστε ότι έχετε σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν γαστρεντερολόγο για να εκτιμήσει την εντερική λειτουργία ή/και έναν διαιτολόγο με εξειδίκευση σε αυτό..για να βρείτε ποια τρόφιμα/ποια ποσότητα είναι αυτά που σας ενοχλούν..και να φτιάξετε μια διατροφή πάνω σε αυτό !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας εντάξει στο καθημερινό σας διαιτολόγιο τις σωστές τροφές και τους σωστούς συνδυασμούς στα γεύματα ώστε να ανακουφιστειτε από τα συμπτώματα του ευερέθιστου εντέρου.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Να απευθυνθείτε στον γαστρεντερολόγο σας για σωστή εξέταση!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα