• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 05/12/2023

Καλησπέρα..έχω εξαγωγη ημικλειστου φρονιμίτη σε τέσσερις μέρες..το δόντι απλά λίγο φαίνεται δεν έχει βγει...ο οδοντίατρος μου είπε ότι πρέπει να αφαιρεθεί γιατί έχω πάθει περιστεφανιτιδα ..είναι επώδυνη διαδικασία εφόσον το δόντι δεν έχει βγει και το καλύπτει μέρος από το ουλο??

13 ειδικοί απάντησαν

  • Σχετικά ανώδυνη διαδικασία με ένα παυσίπονο-αντιφλεγμονωδες ίσως και αντιβίωση θα είστε μια Χαρα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η επεμβαση γινεται με τοπικη αναισθησια ,οποτε μην ανησυχειτε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,δεν παύει να είναι μια επέμβαση και σε κάθε ασθενή μπορεί να βγει διαφορετικά...

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η αφαιρεση συνηθως γινεται με τοπικη αναισθησια, μετα την επεμβαση θα αντιμετωπισετε τον πονο με παυσιπονα κ αντιφλεγμωνωδη που θα σας συστησει ο οδοντιατρος σας.

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • θα εχεται πονο για μερικες ημερες ειδικα εαν ειναι της κατω γναθου εγω βεβαια χρησιμοποιω λαζερ που μειωνει τον πονο αισθητα

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Oχι,η διαδικασια ειναι ιδια ειτε ειναι ημιεγκλειστο ειτε οχι,αρκει να γινουν οι σωστοι χειρισμοι κ υπο αναισθησια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, δεν έχετε κανέναν λόγο να ανησυχείτε, όλα θα πάνε καλά!!!!

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Επέμβαση ρουτίνας. Μην ανησυχείς. Μετά από μερικές ημέρες θα είσαι απόλυτα καλά.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, όχι δεν είναι, διότι θα είστε υπό αναισθησία και δεν θα νιώθετε κάτι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας! Εφόσον γίνει η κατάλληλη αναισθησία δεν θα νοιώσετε τπτ απολύτως. Κατά την μεταξακτικη επούλωση επίσης εάν ακολουθήσετε την κατάλληλη παυσίπονη αγωγή που θα σας δωθεί, δεν θα σας ενοχλήσει τίποτα. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όχι θα γίνει υπό αναισθησία
    Η περιστεφανιτιδα είναι φλεγμονή των ούλων πέριξ του ημιεγκλειστου και αποτελεί ένδειξη για εξαγωγή του φρονιμητη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • H διαδικασία σε όλες τις περιπτώσεις δεν είναι επώδυνη εφόσον γίνει επαρκής αναισθησία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όλα γίνονται με τοπική αναισθησία.

    Κατα την διαδικασία δεν θα πονέσετε.

    Όταν φύγει η αναισθησία ειναι λογικό να υπάρχει πόνος, ο οποίος αντιμετωπίζεται με παυσίπονα.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα