• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 08/02/2024

Καλησπέρα σας , έκανα εξαγωγή στον φρονιμιτη μου περίπου πριν 2 μέρες και παρόλο που δεν πονάω σχεδόν καθόλου και δεν έχω εντονο πρηξιμο δυσκολεύομαι πολύ να ανοίξω το στόμα μου. Ο γιατρός μου είπε ότι μου έκανε δύο ραμματα. Όσο μπορώ να δω το ένα ραμμα φαίνεται να έχει γίνει στο μάγουλο μου στην πλευρά που έγινε η εξαγωγή και το άλλο ακριβώς πίσω στο ουλο που ήταν ο φρονιμιτης. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα ραμματα?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι,η ενοχληση ειναι φυσιολογικη,μερος της επουλωτικης διαδικασιας του οργανισμου ειναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οχι,δεν φταινε τα ραμματα.ειναι ισως καποια επιπλοκη που λογικα θα περασει λογω του οιδηματος που συνεβη μετα την εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας.Η δυσκολία στο να ανοίξετε το στόμα είναι σύνηθες μετά από εξαγωγή φρονιμίτη,χρειάζεται κάποιο διάστημα για να μπορείτε να ανοίξετε φυσιολογικό.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Η δυσκολία στην διάνοιξη του στόματος οφείλεται στο οίδημα της περιοχής, το οποίο είναι φυσιολογικό για λίγες μέρες μετά την εξαγωγή. Ειδικά εάν η εξαγωγή ήταν χειρουργική ή εργώδης. Με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή το οίδημα υποχωρεί γρήγορα κ η διάνοιξη του στόματος επανέρχεται στο φυσιολογικό. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιθανόν, αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • οχι λιγο υπομονη απλα ειναι λιγο ταλαιπωρημενη η περιοχη

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • τις πρωτες 6 μετεγχειρητικες ημερες τα ραμματα μερικες φορες "τραβανε"

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΟΣΤΟΥ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Ειναι λογικο ( ο περιορισμος διανοιξης του στοματος),εχουν περασει μολις 2 μερες...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ειναι μια απολυτως φυσιλογικη κατασταση και θα υποχωρησει με την παροδο του χρονου! Οχι δεν φταινε τα ραμματα! Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Όχι, είναι από την εξαγωγή. Θα περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα