• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Καλησπέρα σας! Εχω κάνει εξαγωγή ημιέγκλειστου φρονιμίτη πριν μια εβδομάδα. Ήταν πολύ εύκολη διαδικασία και ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποια αντιβίωση ούτε χρειάστηκαν ράμματα. Ωστόσο το κενό που έχει αφήσει είναι αρκετά βαθύ με αποτέλεσμα να μπαίνει τροφή. Προσπαθώ να το καθαρίζω αλλά υπάρχουν υπολείμματα.. Είναι πρόβλημα; υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποια μόλυνση η κάτι τέτοιο; ευχαριστώ!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπαρχει προβλημα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Η πληγή θα κάνει περίπου έναν μήνα να κλείσει. Στο διάστημα αυτό είναι καλό να κάνετε συχνά μπουκώματα είτε με χλιαρό χαμομήλι, αλατόνερο ή στοματικό διάλυμα για να σας βοηθήσει με τον καθαρισμό της πληγής. Εάν υπήρχε μόλυνση θα το είχατε καταλάβει μέχρι τώρα γιατί πονάει πολύ.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • ΚΑΝΕΤΕ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ. ΑΠΑΛΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Γενικά οχι θα κλείσει από κατω προς τα πάνω..

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Συμβαίνει συνήθως αυτό, αλλά καλό είναι να κάνετε πλύσεις μετά το φαγητό για να μην μένουν πολλές τροφές μέσα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλημέρα σας.Δε θα πρέπει να μένει τροφή μέσα στο φατνιο,διότι υπάρχει περίπτωση μόλυνσης.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Ορισμένες φορές όταν η εξαγωγή είναι πολύ εύκολη κ σύντομη, μπορεί να επιλεχθεί να μην γίνουν ράμματα κ αφεθεί το τραύμα για επούλωση κατά δεύτερο σκοπό. Ο οργανισμός έχει την δύναμη να κλείσει από μόνος του τέτοια τραύμα, πάντα από έσω προς τα έξω. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι μετά την πρώτη μέρα κάποιες πλύσεις με ειδικα στοματικά διαλύματα για να απομακρύνετε τις τροφές όσο πιο καλά μπορείτε κ να βοηθήσετε την πιο σύντομη κ ομαλή επούλωση της περιοχής. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Tις πρώτες 10 ημέρες θα πρέπει να πλένετε σχολαστικά την περιοχή της εξαγωγής

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Οχι,κανενα προβλημα,απλα να τηρειτε καλη στοματικη υγιεινη και να χρησιμοποιειτε και στοματικο διαλυμα μετα το βουρτσισμα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτατει τι ειναι το ''αρκετα βαθυ''. Διοτι τοτε καλο ειναι να μπουν ραμματα, για να κλεισει πιο γρηγορα, να μην μπαινει τροφη και ετσι η επουλωση να ειναι αμεση και σωστη. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα