• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 04/08/2023

Καλησπέρα, μετά από χειρουργική εξαγωγή φρονιμητη πόσο διάστημα περίπου κάνει να κλείσει η τρύπα και ο πόνος στην γνάθο όταν την ακουμπάω είναι φυσιολογικη?

22 ειδικοί απάντησαν

  • Ενα με εναμισι μηνα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Χρειάζεται αρκετό χρονικό διάστημα ιδίως όταν έχει μείνει ανοιχτό το κενό που αφήνει το δόντι που βγείτε λόγω μη καλής επούλωσης

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,περίπου 1 μήνα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Το τραύμα μπορεί να χρειαστεί 2-4 εβδομάδες για να κλείσει. Ο πόνος στη γνάθο είναι απόλυτα φυσιολογικός τις πρώτες ημέρες.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Συνήθως 6 μηνες για να ολοκληρωθεί η επούλωση.

    Για τον πόνο μετα απο 2 εβδομάδες θα έπρεπε να έχει υππχωρησει

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα, ανάλογα την χειρουργική επέμβαση που διενεργήθηκε για την εξαγωγή του φρονιμήτη, η πλήρης επούλωση της περιοχής μπορεί να κυμαίνεται από 2 εβδομάδες μέχρι 1.5 μήνα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • αναλογα με το ποσο εργωδης ειναι η εξαγωγη τα συμπτωματα μπορουν να διαρκεσουν μερικες μερες

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπερα.Μετα απο ενα μηνα περιπου κλεινει η πληγη,οσο δε αφορα στο θεμα του πονου,ειναι κατι το φυσιολογικο που διαρκει λιγες ημερες.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,το καλύτερο είναι να απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό σας.Όλα φυσιολογικά είναι όπως όταν χτυπήσετε και περιμένουμε να κλείσει μια πληγή.Σίγουρα θα σας βοηθήσουν οι μετεγχειρητικές οδηγίες που σας έδωσε και θα σας κατευθύνει ο γιατρός σας αν χρειαστείτε βοήθεια!Περαστικά

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Μετά από χειρουργική εξαγωγή φρόνιμητη περιμένουμε επούλωση μετά από 3-4 εβδομαδες. Αναμένεται και πόνος και οίδημα. Η ένταση και η διαρκεια του πόνου εξαρτάται από το βαθμό δυσκολίας του χειρουργειου και τους χειρισμούς του χειρουργού. Ο πόνος αντιμετωπίζεται συνηθως με μη στεροειδή αντιφλεγμονωδη (πχ algofren) σύμφωνα με τις υποδείξεις του ιατρού σας.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν είναι όλες οι χειρουργικές εξαγωγές ίδιες. Υπάρχουν έγκλειστοι ή ημιέγκλειστοι φρονιμίτες, των οποίων η θέση, το βάθος και η φορά είναι τέτοια που χρειάζεται η αφαίρεση μεγάλης ποσότητας οστού και καθιστούν την επέμβαση ιδιαίτερα εργώδη. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η επούλωση και η αποθεραπεία χρειάζονται περισσότερο χρόνο. Ο χρόνος πλήρους επούλωσης εξαρτάται επίσης από το αν μετά την εξαγωγή υπήρξε φλεγμονή ή διάσπαση του τραύματος. Αν το τραύμα διασπάστηκε και δημιουργήθηκε κοιλότητα (τρύπα), τότε η επούλωση γίνεται "κατά δεύτερο σκοπό" και θα περάσουν σίγουρα 2-3 μήνες για να μειωθεί το βάθος της κοιλότητας. Το πρόβλημα σε αυτ... Διάβασε περισσότερα

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας έκανε την επέμβαση για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Εξαρτάται από το πόσο επίπονη ήταν η εξαγωγή....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα! Συνολικά η επούλωση έχει 3 στάδια, διάρκειας 6 μηνών. Κατά την πρώτη εβδομάδα μειώνεται ο πόνος εντελώς ενώ κατά τον πρώτο μήνα γίνεται σύνθεση βλεννογόνου που σκεπάζει το φατνιο και έτσι κλείνει το κενό εξωτερικά ενώ εσωτερικά η επούλωση συνεχίζεται

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλό θα είναι να συμβουλευτείτε τον ειδικό που σας την έκανε και να τον ρωτήσετε όταν θα σας κόψει τα ράμματα ώστε να ξέρετε ότι δεν έχετε φλεγμονή και μπορείτε να σταματήσετε την αντιβίωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ενας πονος ο οποιος ειναι ελεγχομενος με τα καταλληλα αναλγητικα κ αντιβιωση ειναι φυσιολογικος.κ υποχωρει συνηθως εντος μιας βδομαδας.η επουλωση θελει κ αυτη περιπου μια βδομαδα με δεκα μερες οσο δηλαδη χρονικο διαστημα απαιτειται για να αφαιρεθουν τα ραμματα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό έχει να κάνει ανάλογα με την βαρύτητα της χειρουργικής εξαγωγής, την διάρκεια της, εάν εγιναν ράμματα, εάν χορηγήθηκε αντιβιοτικο σχήμα κ.α. Συνήθως σε 2 βδομάδες περίπου βγάζουμε τα ράμματα κ σε 4-6 εβδομάδες έχει επέλθει η πλήρης επούλωση της περιοχής. Είναι φυσιολογικό ειδικά για τις 2 πρώτες εβδομάδες εάν ακουμπαμε την περιοχή να μας ενοχλεί. Αποφεύγουμε να μασάμε από εκείνη την πλευρά, τηρούμε τους κανόνες στοματικης υγιεινής, κ καθώς περνούν οι μέρες θα υποχωρήσει κ η αίσθηση της ενόχλησης στην "αφή".

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν ειναι συγκεκριμενη η απαντηση,μπορει ο πονος να διαρκει απο ελαχιστες μερες μεχρι και 2 εβδομαδες..η πληγη για να επουλωθει πληρως χρειαζεται περιπου 5-6 εβδομαδες,ναι ειναι φυσιολογικα τα συμπτωματα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Φυσιολογικό να υπάρχει πόνος στην ψηλάφηση. Μπορεί να πάρει 1-3 μήνες να εξαφανιστεί ο πόνος και η τρύπα εντελώς.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, συνήθως, ανάλογα βέβαια και με το πόσο εύκολη ή δύσκολη ήταν η επέμβαση, σε δέκα με δεκαπέντε μέρες, η πληγή κλείνει κι ο πόνος παρερχεται. Εάν συνεχιστεί, συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μπορεί να χρειαστούν ακόμα και δυο με τρεις μήνες. Ναι ο πόνος είναι φυσιολογικός. Όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεται.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Η επουλωση - κατα πρωτο σκοπο οπως λεγεται - διαρκει περιπου 7- 10 ημερες μετα την επεμβαση.
    Το τραυμα θα ¨κλεισει" τελειως σταδιακα σε χρονικο διαστημα 1 μηνος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια