• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Καλησπέρα πήγα να βγάλω τον φρονιμίτη με αποτέλεσμα όταν πήγε να μου τον αφαιρέσει έσπασε κ έμεινε το μισό προσπάθησε να τον βγάλει αλλά δεν έβγαινε το θέμα είναι ότι πονάω παρά πολύ μέρες τώρα κ βλέπω ότι το ούλο έχει καλύψει το δόντι που έχει μείνει και για αυτό πονάω κι όλας..να ανησυχώ? Είμαι όλη μέρα με παυσίπονα κ δεν ξέρω πότε θα περάσει επίσης Μου είπε η οδοντίατρος ότι Μ έκανε απονεύρωση αλλά εγώ είμαι χάλια μέρες

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να ζητήσετε μία δεύτερη γνώμη, όπου με ακτινογραφικη απεικόνιση θα βρεθεί κ θα εξαχθεί το "σπασμένο" τμήμα του φρονημιτη για να επέλθει πλήρως η επούλωση κ να σταματήσετε τα παυσίπονα. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να εξαχθει το κομμάτι του δοντιού που έμεινε και να τελειώσει η θεραπεία της απονεύρωσης.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα και Καλή χρονιά! Υπάρχει όντως πιθανότητα σε κάποια εξαγωγή να σπάσει κάποιο κομμάτι δοντιού ωστόσο θα πρέπει να αφαιρεθεί έστω και δεύτερο χρόνο γιατί μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο μέλλον. Ίσως να απευθυνθείτε σε κάποιον γναθοχειρουργό

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Που εκανε απονευρωση οταν λετε οτι εσπασε κ εμεινε η ριζα μεσα?καποιο λαθος υπαρχει.δεν γινεται απονευρωση σε μια τετοια περιπτωση.οπως κ να χει το κομματι που εμεινε μεσα πρεπει να βγει κ αυτο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα σας προτεινα να βγαλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια,ωστε να την δει ο γιατρος σας και να την αξιολογησει διαγνωστικα σε συνδυασμο με τα κλινικα συμπτωματα που εχετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό θα ήταν να σας δει καποιος. Δεν θα πρεπει να πονατε.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Απονεύρωση σε σπασμένο δόντι δύσκολο.Εφοσον δεν βγήκε στην 1η προσπάθεια,το συντομότερο να απευθυνθείτε σε κάποιον να ολοκληρώσει την εξαγωγη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλό είναι να πάτε σε κάποιον εξειδικευμένο γιατρό για να αφαιρέσετε το κομμάτι που έχει μείνει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα, μιλήστε με την γιατρό σας, προκειμένου να σας δώσει αγωγή φαρμακευτική και να προγραμματίσετε την εξαγωγή του εναπομείναντος δοντιού.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει λογικά να πάρετε αντιβίωση και να κανονίσετε ραντεβού με χειρούργο να σας αφαιρέσει το τμήμα του δοντιού που παρέμεινε.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι