• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Καλησπέρα σας! Σε 3 4 μερες ξεκινω ενέσεις για διαδικασία εξωσωματικης Αυριο θα χρειαστει να κανω εξαγωγη φρονιμιτη και ο γναθοχειρουργος συστησε να ξεκινησω αντιβιωση απο το προηγουμενο βραδυ και να τη συνεχισω και μετά την εξαγωγή Μπορει να φερει αντιθετα αποτελεσματα στη διαδικασια εξωσωματικης? Πρόκειται για την αντιβιωση noprilam Ευχαριστώ εκ των προτέρων

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας.Ο,τι κι αν κανετε,καλο θα ειναι να υπαρχει συνεννοηση εκ των προτερων μεταξυ του γναθοχειρουργου σας και του γυναικολογου που σας παρακολουθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Με το καλό,όλα θα πάνε καλά! Δεν θα έχετε πρόβλημα αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσετε τον γυναικολόγο σας.Τα δόντια όμως να τα δείτε πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια.Καλό βούρτσισμα και καθαρό στόμα από πέτρα κ τερηδόνα!

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα! Δεν υπάρχει αντένδειξη αλλά θα πρέπει να είναι ενήμερος και σύμφωνος ο γυναικολόγος για οποιαδήποτε φάρμακο σας χορηγηθεί!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Το πιο σωστό θα ήταν να ρωτήσετε τον γυναικολόγο που σας παρακολουθεί, εάν το επιτρέπει πριν την διαδικασία της εξωσωματικής. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει αντένδειξη.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κατα βαση και απο οτι γνωριζω δεν επηρεαζει .

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να έρθετε σε επικοινωνία με τον γυναικολόγο σας για περαιτέρω πληροφορίες.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • ειναι αντιβιωτικο με ιδια χημικη συνθεση με το augmentin,θα πρεπει να παρετε το ΟΚ απο τον γιατρο που ειναι υπευθυνος για την εξοσωμτκη

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Ο κατάλληλος Ιατρος που θα πρέπει να ρωτήσετε γι αυτό το ζήτημα είναι ο γυναικολόγος σας!

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • λογικα δεν εχετε καποιο προβλημα το πιο σωστο θα ηταν να ρωτησετε και τον γυναικολογο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Για το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό που σας παρακολουθεί στην Εξωσωματικη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Kαλο θα ηταν να συνεννοηθειτε κ με τον γναθοχειρουργο κ με το κεντρο εξωσωματικης για να σας πουν σιγουρα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα σας,δε γνωρίζω για το αν επιτρέπεται η αντιβίωση πρέπει να ρωτήσετε τον γυναικολογο σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εφόσον το ιστορικό σας, είναι γνωστό στον συνάδελφο, θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του* μήπως πρέπει, να σας λύσει αυτός τις απορίες σας; Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν έχει σχέση αλλά θα πρέπει να ενημερωθεί ο γυναικολόγος σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μόνο ο γυναικολόγος σε συνδυασμό με τον γναθοχειρουργό θα σας λύσουν την απορία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ο ιατρός που σας κατευθύνει στη διαδικασία της εξωσωματικης είναι ο πιο κατάλληλος για να σας απαντήσει. Καλή επιτυχια!!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Νομίζω καλύτερα να συμβουλευτείτε και το γυναικολόγο σας αλλά δεν νομίζω

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα σας συμβουλευα να ενημερωσετε τον γυναικολογο σας ,που θα κανει την εξωσωματικη για την χορηγηση του αντιβιοτικου

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα