• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/09/2023

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν όταν βγαίνει φρόνιμητης προκαλεί δυσφαγια? Επηρεάζεται η κατάποση Γιατί δυσκολεύομαι να καταπιω κ εδώ και κάτι μήνες ο φρόνιμητης δεν έχει ανατείλει πλήρως αλλά πολύ λίγο..

21 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι υπάρχει περίπτωση όντως να συμβαίνει. Καλό θα ήταν όμως να εξεταστείτε άμεσα από οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Φυσικά ναι , έως και έντονο τριγμό , αυτό σημάνει ότι θα πρέπει να κάνετε μια πανοραμική ακτινογραφία και να συμβουλευτείτε με αυτή τον οδοντίατρο σας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ενας ημιεγκλειστος φρονιμητης μπορει να δημιουργει κατα καιρους δυσκαταποσια εφοσον φλεγμαινει ο πτερυγογναθιαιος χωρος.Θα σας συμβουλευα να κανετε μια πανοραμικη ακτινογραφια και να κανετε συνδυαστικα εναν κλινικο ελεγχο με τον οδοντιατρο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται εξεταση

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν εμπλέκεται ο φρονιμητης θα οφείλεται σε φλεγμονή που έχει κάνει στην περιοχή χρειάζεται να κάνετε πανοραμική και να σας δει κάποιος Οδοντιατρος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η κατάσταση που βιώνετε λέγεται περιστεφανίτιδα και είναι φλεγμονή της στεφάνης του φρονιμίτη, δηλαδή του βλεννογόνου που καλύπτει τον ημιέγκλειστο φρονιμίτη. Η δυσφαγία και η δυσκαταποσία είναι χαρακτηριστικά συμπτώματα. Είναι πολύ πιθανό ο φρονιμίτης να μην μπορεί να ανατείλει πλήρως διότι δεν υπάρχει επαρκής χώρος στη γνάθο ή η φορά του φρονιμίτη δεν το επιτρέπει. Θα πρέπει να βγάλετε μια πανοραμική ακτινογραφία και αν δεν προβλέπεται να ανατείλει πλήρως, το σωστό είναι να γίνει εξαγωγή, διότι θα έχετε διαρκώς προβλήματα φλεγμονής και πόνου.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μερικές φορές ναι

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Θέλει προσοχή. Είναι μεγάλο το διάστημα που αναφέρετε. Είναι λίγο απίθανο να οφείλεται σε φρονιμίτη. Καλύτερα να σας δει ένας παθολόγος .

    Σταυρογιάννη Αικατερίνη

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Αν προκληθει μια κατασταση που ονομαζεται περιστεφανιτιδα κ εχει να κανει με τη φλεγμονη του ουλου που καλυπτει τον ημιεγκλειστο φρονιμητη μπορει καλλιστα να δημιουργηθει δυσφαγια, δυσκολια στην καταποση κ χρηζει φαρμακευτικης αγωγης.αφου υποχωρησουν τα συμπτωματα ακολουθει η εξαγωγη του υπευθυνου δοντιου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πιθανό να έχει κάποια σχέση .....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας*φυσικά και, ανάλογα με την θέση του , ο φρονιμίτης, επηρεάζει την κατάποση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Κατά την διάρκεια ανατολής ενός φρονημιτη πολλές φορές δημιουργείται φλεγμονή στο "στεφάνι" των ούλων που αγκαλιάζουν το δόντι καθώς αυτό ανατέλλει. Αυτό μπορεί κλινικά να έχει συμπτώματα πόνου στην περιοχή του φρονημιτη, στον λαιμό, πονοκέφαλο, δυσκολία στην διάνοιξη του στόματος, αλλά κ πόνο κατά την κατάποση.
    Επίσης σωστό είναι να ελέγχονται κ οι παρισθμιες αμυγδαλές της περιοχής. ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,ναι υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό. Καλό θα ήταν αν υπάρχει τέτοιο θέμα να τον αφαιρέσετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • είναι δυνατόν το οίδημα να επεκταθεί σε γειτονικα ανατομικά τρίγωνα και να επηρεάζει την κατάποση
    Σ αυτήν περίπτωση όμως είναι απαραίτητη η χορήγηση αντιβίωσης για το οίδημα!
    …. οχι μόνο για την κατάποση…

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα, δυσφαγια η δυσκαταποσια ?

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • αν δημιουργηθεί φλεγμονή κατά την ανατολή του φρονιμίτη, μπορεί να πρηστουν οι αδένες κ να δημιουργηθεί δυσκολία στην κατάποση. Για μήνες όμως όχι. Είναι δύσκολο

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Προκαλεί δυσφορία και δυσκολία στην κατάποση όταν έχει φλεγμονή. Χρειάζεται αντιβίωση και εξαγωγή του φρονιμίτη.

    Παναγοπούλου Πατρούλα

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί αν συνοδεύεται από κάποια ήπια φλεγμονή να κάνει δυσκαταποσία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα. Λογικά έχει ξεκινήσει φλεγμονή σε εκείνη την περιοχή. Συμβαίνει συχνά σε ημιέγκλειστους φρονιμίτες. Κυρίως ευθύνεται το ούλο που μερικώς καλύπτει τον φρονιμήτη. Αρχικά πρέπει να αντιμετωπιστεί η φλεγμονή με αντιβίωση ή και αφαίρεση της καλύπτρας ( του μαλακού ιστού σε εκείνο το σημείο ) και κατόπιν να προγραμματιστεί η αφαίρεση του δοντιού.

    Κωνσταντάκης Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Ιλίσια

  • Ναι μπορεί να επηρεάσει την κατάποση

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανόν να υπάρχει φλεγμονή εξ ου και το προβλημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια