• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα πήγα στον οδοντίατρο μου για εξαγωγή φρονιμίτη και μετά από την αναισθησία και όταν πήγε να ξεκινήσει ανέβασα παλμούς και λιποθυμίσα,έχω φοβία με τους οδοντιάτρους από μικρός που είχα μερικές άσχημες εμπειρίες. Μετα από αυτό το γεγονός ο οδοντίατρος μου είπε ότι δεν θα τον βγάλει γιατί φοβάται μην ξανά λιποθυμισω και ότι θα τον σφραγίσει. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 1 ακόμα έχω ενόχληση στον φρονιμίτη και δεν ξέρω τι να κάνω από τη μια δεν θέλω να αλλάξω οδοντίατρο από την άλλη δεν μπορώ να κάνω κάτι για την φοβία μου δεν το ελέγχω και μόνο που κάθομαι στην καρέκλα ανεβάζω παλμούς. Σας έχει τύχει ποτέ κάποιο τέτοιο περιστατικό και πως το αντιμετωπίσατε?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαινω,συμβαινει συχνα,εξαρταται πολυ απο τους χειρησμους του γιατρου...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μου έχει τύχει καποιες φορές φοβικός ασθενής 23 φορές που ήτανε πολύ έντονο το άγχος και είχαμε Ενδείξεις λιποθυμίας δεν το άφησα να συμβεί υπάρχει τρόπος χορήγησα Λεξοτανίλ 1 ώρα πριν το ραντεβού και έτσι αντιμετωπίστηκε το υπερβολικό άγχος Και έγινε η εξαγωγή του φρονιμίτη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορειτε να απευθυνθειτε σε καποιο νοσοκομειο κ να την κανετε υπο γενικη αναισθησια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ισως καλλιτερα θα ηταν να κανετε την εξαγωγη σε καποιο νοσοκομειο με γενικη αναισθησια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, η λιποθυμία και οι παλμοί οφείλονται σε ένα φαινόμενο που ονομάζεται ¨Ενδαγγειακή έγχυση αναισθητικού΄΄. Κατά την αναισθησία ο γιατρός έκανε έγχυση αναισθητικού σε κάποιο αγγείο (αρτηρία) της περιοχής με αποτέλεσμα η αδρεναλίνη που περιέχεται στο αναισθητικό διάλυμα να περάσει στην κυκλοφορία του αίματος και να προκαλέσει ταχυπαλμία και ζαλάδα. Είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει αρκετές φορές κατά την αναισθησία, ειδικά στην κάτω γνάθο. Εφόσον ο φρονιμήτης έχει συμπτώματα, η εξαγωγή του είναι η επιβεβλημένη λύση και δεν υπάρχει κανένας λόγος φοβίας ούτε από τον ασθενή, αλλά ούτε και από τον γιατρό.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ισως θα πρεπει να παρετε καποιο αγχολυτικο πριν πατε στον οδοντιατρο σας.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Θα πάρετε ένα αγχολυτικό πριν την επέμβαση και όλα θα πάνε καλά

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο να σας δώσει ένα ήπιο ηρεμηστικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Τίποτα περισσότερο από συζήτηση και αμοιβαία κατανόηση*πρέπει και γιατρός να καταλαβαίνει εσάς , αλλά κι εσείς τον γιατρό. Το κυριότερο, εσείς να βοηθήσετε τον εαυτό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι